• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Blogová scéna

Organizátori Angelus Festu sú samozrejme tiež zároveň fanúšikmi metalu, navštevujú koncerty a festivaly, kupujú si CD obľúbených kapiel, sledujú dianie na domácej aj svetovej scéne. Blogy slúžia na uverejnenie ich subjektívnych názorov, reportov z koncertov, recenzií albumov a podobne - skrátka všetkého, čo súvisí s hudbou, ale nesúvisí priamo s Angelus Festom a benefičnými podujatiami.

Pohľad späť - po 3 rokoch s Angelusom

Prvá myšlienka na zorganizovanie benefičného koncertu sa zrodila v mojej hlave na jar roku 2020 – malo ísť o formu poďakovania sa lekárom onkologického oddelenia Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici za starostlivosť o môjho ťažko chorého otca. V tej dobe som nemal vôbec žiadne skúsenosti s organizovaním koncertov, začínal som úplne od nuly, postupne sa ku mne pridávali kamaráti/spoluorganizátori, vytvárali sme si dobré vzťahy s kapelami, zvukármi, fanúšikmi... Dnes uplynuli presne 3 roky odo dňa, keď sa mal v banskobystrickom Klube 77 uskutočniť prvý ročník benefičného Angelus Festu. Vzhľadom na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu a prijaté nové opatrenia sme však 2 dni pred koncertom museli oznámiť, že sa koncert ruší. Prvý pokus teda nevyšiel, „reparát“ v júni 2021 sa už však vydaril na jednotku a 340 fanúšikov si na BB amfiteátri vychutnávalo v slnečnom počasí vystúpenia 8 kapiel na čele s DOOMAS, RAMCHAT či ABSTRACT. Náklady 1300€, výťažok pre OZ Onkológia BB 4098€ - naozaj skvelý štart!. Odvtedy sme zorganizovali ďalších 8 benefičných koncertov a v našej aktivite chceme samozrejme pokračovať aj naďalej! V tomto článku sa pokúsim vysvetliť, ako to celé pod hlavičkou „Angelus“ funguje, čo je pre nás dôležité, pridám pár zaujímavostí „zo zákulisia“ a načrtnem, aké máme plány do budúcnosti.

 

Peniaze na prvom mieste

Hoci sa paradoxne považujem za vyslovene nemateriálne orientovaného človeka a ani v práci peniaze nepatria medzi moje TOP3 motivátory, pri benefičných koncertoch pod hlavičkou „Angelus“ to mám úplne naopak. A som presvedčený o tom, že tak by to pri skutočných BENEFIČNÝCH koncertoch malo byť. Cieľom číslo 1 je skrátka vyzbierať čo najviac peňazí na dobrú vec. Neviem, ako presne to funguje pri iných benefičných akciách, ale my pokrývame všetky náklady z grantov, darov, dotácií a celé vyzbierané vstupné venujeme vybranej organizácii. Takže fanúšik, ktorý príde na náš koncert, si môže byť 100%-ne istý v tom, že nezávisle na tom, či zaplatí štandardné vstupné 10€ alebo nechá dvacku či dokonca 50€, všetky jeho peniaze skončia na účte konkrétneho občianskeho združenia (OZ). A priznám sa, že pri organizácii benefičných koncertov sa zo mňa stáva „Strýko Držgroš“, ktorý (možno až prehnane) stráži náklady na konkrétny koncert. Takže nielen maximálny výťažok, ale aj minimálne náklady sú pre mňa dôležité. Viac-krát som sa vyjadril, že nemá pre mňa zmysel vyzbierať 1000€ na koncerte, kde budú náklady 980€ - to už môžu nadácie, ktoré nás podporujú, poslať peniaze priamo OZ, pre ktoré má byť výťažok z koncertu... Našťastie sa nám podarilo rozbehnúť super spoluprácu s ľuďmi, ktorí zabezpečujú zvuk, svetlá, pódium a sú ochotní ísť s cenami takmer na úroveň nákladov a súčasne je na Slovensku na rock/metalovej scéne dostatok kapiel, ktoré sú ochotné zahrať za „cesťák“, takže cieľ vyzbierať za každé 1€ nákladov aspoň 2€, sa nám väčšinou darí splniť. 

Radi prídeme zahrať...za 600€...

Na našej undergroundovej scéne sa pohybuje naozaj veľmi veľa kapiel. Viaceré z nich sa vďaka talentu, tvrdej drine a množstvu odohraných koncertov dostali „o level vyššie“, stali sa známymi, ich klubové koncerty bývajú vypredané a sú v pozícii, keď si už môžu vyberať a určovať podmienky, za ktorých na konkrétnom koncerte/feste zahrajú a je to tak úplne v poriadku. A bodaj by takýchto kapiel bolo čo najviac, pokračovali v popularizácii rockovej/metalovej hudby a prinášali radosť fanúšikom. My priebežne oslovujeme slovenské kapely, ktorých hudba sa nám páči alebo sa nám skrátka žánrovo hodia do zostavy koncertu a ponúkame im možnosť zahrať na našich koncertoch s tým, že im preplatíme reálne náklady a poskytneme občerstvenie. Občas prichádzajú odpovede typu „mnoho rokov sme hrávali za cesťák a guláš aj pre pár ľudí, ale už teraz sme inde...“ alebo „počas roka hrávame 2-3 benefičné koncerty, viac si už dovoliť nemôžeme“, prípadne „naša kapela sa stala skutočne populárnou, priťahujeme na koncerty veľa fanúšikov, máme svoju cenu“ a následne príde ponuka, že radi zahrajú aj na Angelus Feste, ak im budeme ochotní zaplatiť 600€. S argumentami kapiel sa väčšinou dá súhlasiť a my ich plne rešpektujeme. Na koncertoch pod hlavičkou „Angelus“ však nevystúpia resp. nevystúpia za honorár 600€. Za takú sumu dokážeme zorganizovať menší klubový koncert s 5 kapelami a ešte nám zostanú peniaze na krytie časti nákladov ďalšieho koncertu. Len tak mimochodom najvyššia suma, ktorú sme za cesťák vyplatili slovenskej kapele, ktorá nemala žiadneho člena zo zahraničia, bolo 240€ (a nie je problém si dohľadať, aké kapely už na „Angelus“ koncertoch hrali). Pri menších klubových koncertoch logicky skladáme line-up prioritne z lokálnych kapiel resp. kapiel, ktorých cesťák je do 50-60€. Chceme postupne (a potom aj opakovane) pozvať všetky rock/metalové kapely z B. Bystrice/Zvolena (väčšina už aspoň na 1 našom koncerte vystúpila) a samozrejme pridať k nim zaujímavé „cezpoľné“ kapely. Nedávno sa nám ozvala jedna zaujímavá mladá skupina z Brna, ktorá je ochotná podporiť našu benefičnú myšlienku a zahrať za 40€. 

Potrebujeme voľné vstupy pre...

Aj na tomto mieste musím oceniť, že prístup zo strany kapiel a ich ochota podporiť naše benefičné koncerty sú v drvivej väčšine prípadov úžasné. Mnohé prídu zahrať úplne zadarmo (peniaze za cesťák venujú do zbierky) či dokonca jej členovia zaplatia vstupné. Pomáhajú vyskladať pódiovku, navzájom si zazdieľajú základ bicích či basové a gitarové bedne, spolupracujeme pri propagácii koncertov, ochotne odpovedia na otázky k rozhovoru, na koncerte dobre pokecáme a spoločne sa potešíme vyzbieranej sume. Naozaj klobúk dole pre vami, páni muzikanti! Vlastne jediným „problémom“, ktorý sa v komunikácii s kapelami občas objavuje tesne pred koncertom, je téma voľných vstupov. My od začiatku pri mailovej komunikácii opakovane zdôrazňujeme, že vzhľadom na benefičný charakter podujatia má každá kapela nárok na 2 voľné vstupy (pre fotografa, „bedňáka“, predajcu merchu a pod.) a že je potrebné ostatným svojim fanúšikom a známym odkomunikovať, že bude nutné, aby zaplatili štandardné vstupné. Polroka či mesiac pred koncertom to väčšinou nik nerieši a následne – 3-4 dni pred koncertom, keď dolaďujeme detaily, „vysype“ na mňa kontaktná osoba za kapelu ABC, že „bubeník príde s manželkou, mamou a dcérou, gitarista s bratom, otcom a sesternicou, basák len s 2 bratmi, klávesák so švagrom, svokrou a babkou a z mojej rodiny sa príde pozrieť manželka a 2 deti“ a že pre všetkých treba vybaviť voľné vstupy... Nasleduje z mojej strany detailné vysvetlenie, že sa jedná o benefičný festival, že pravidlo o 2 voľných vstupoch bolo komunikované už pred 6 mesiacmi a platí pre všetkých a doplním info, že na posledný koncert pod hlavičkou „Angelus“ prišla moja sestra s manželom a ich synom a všetci si zaplatili plné vstupné. Pokračuje argumentácia zo strany kapely, že veď „oni podporili fest tým, že zahrajú len za cesťák a všade to tak býva, že rodinní príslušníci si predsa nebudú platiť vstupné, keď sa prídu pozrieť len na kapelu ABC a žiadna iná ich aj tak nezaujíma“... A, žiaľ, ich nezaujíma ani to, že zaplatením vstupného pomôžu niekomu, kto to naozaj potrebuje... Na oboch stranách na chvíľu vzbĺknu trochu emócie, ale vždy sa nakoniec dohodneme na nejakom kompromise.

 Iron Maiden? A bibliu doma máš?

To, čo máme úplne rovnaké s bežnými (nebenefičnými) koncertami, je nutnosť propagácie podujatia, aby sa o ňom dozvedelo čo najviac fanúšikov. Využívame takmer všetky bezplatné formy reklamy (články na weboch, sociálne siete, polep plagátov) a sme radi, že nám aktívne pomáhajú aj fanúšikovia, kapely či organizátori iných koncertov v regióne, s ktorými spolupracujeme. Ja zvyknem mať pri sebe vždy pár letákov a keď kráčam vo Zvolene alebo Bystrici cez námestie alebo Európu a stretnem niekoho „podozrivého“, kto vykazuje určité znaky príslušnosti k rockovej/metalovej komunite (väčšinou má na sebe metalové tričko), tak ho pozvem na najbližší koncert a odovzdám mu leták. Niektorí sa potešia, iní len zoberú leták a dajú si ho do vrecka, ďalší sa poďakujú a leták si nevezmú. Raz som v OC Európa narazil na „týpka“ v čiernom tričku a podal mu leták k Angelus Revival so slovami „Zdravím, pozývam na koncert“ a on sa pozrel na leták a zareagoval „Iron Maiden??? A ty máš doma bibliu?“. Odpovedal som, že nie a on na to „Tak si ju kúp!“. Holt, asi som neodhadol v tomto prípade správnu cieľovú skupinu môjho directmarketingového snaženia, ale nevadí. A na našich koncertoch samozrejme radi privítame ľudí nezávisle na tom, či majú doma bibliu alebo nie a taktiež neriešime, či sú antivaxeri alebo provaxeri, volia Fica, Matoviča alebo Šimečku. „Angelus“ je apolytický a tolerantný a sme vďační každému fanúšikovi, ktorý príde na náš koncert a podporí dobrú vec!

 

Foto: Janka Holičková, Rodo Petrus a archív Angelus Festu

 

Vypadnite! Nechcem vás tu už vidieť!

Je logické, že pri našej činnosti občas narazíme na niekoho, kto nie je spolupráci s nami naklonený. Je to úplne v poriadku, veď prečo by mal každý podporovať organizátorov benefičných koncertov? Ak som majiteľom hudobného klubu, mám plné právo si určovať pravidlá a ak sa niekomu nepáčia, nech si koncert zorganizuje inde. My máme zatiaľ väčšinou dobré skúsenosti, priestory nám majitelia/prevádzkovatelia poskytujú bezplatne, v ich réžii zostáva bar, väčšinou majú tržby dostatočne vysoké na pokrytie nákladov na koncert a dosiahnu aj určitý zisk a po koncerte sú obe strany spokojné. Máme však aj opačnú skúsenosť – v istom nemenovanom klube sme organizovali koncert, komunikácia s prevádzkarom bola už pred koncertom náročná, niekedy sme sa s ním nevedeli spojiť aj niekoľko dní, nereagoval ani na správy... Koncert nakoniec prebehol vcelku hladko. Tradične sa nám podarilo vybaviť sponzorský sud piva pre členov kapiel a dobrovoľníkov, ktorí pomáhali pri organizácii koncertu (v oboch prípadoch mali smolu šoféri, medzi ktorých som patril aj ja...) a keďže sa neminul celý sud, prevádzkar navrhol, že ho dočapuje na ďalší deň a dá nám pár drobných, čo sa nám hodilo, keďže ďalšie občerstvenie pre kapely (chlebíčky, minerálky) sme kupovali za vlastné. Keď som o 2 dni prišiel po prázdny sud a peniaze, reakcia prevádzkara bola nasledovná: „Vyčapoval som XY pív a mal by som vám dať toľkoto EUR, ale dám vám trt makový a nechcem vás tu už vidieť!“. Argumentoval tým, že na naše koncerty chodí málo ľudí a jemu sa to neoplatí a navyše sa to robí tak, že my si máme od neho kúpiť sud a nie nosiť tam sponzorský. V uvedenom klube som už bol na mnohých koncertoch, kde neprišla ani polovica ľudí v porovnaní s tým našim a nikde inde so sponzorskými sudmi problém nemajú. A navyše dotyčný prevádzkar nedodržal pôvodnú dohodu (hoci šlo o smiešnu sumu, menej ako 20€). Takže ja určite na 100% splním „želanie“ pána prevádzkara a už nikdy počas jeho pôsobenia do nemenovaného klubu nevstúpim, nech by tam aj bol akokoľvek skvelý koncert. Iróniou osudu je to, že v čase korony som reagoval na výzvu „Zachráňte hudobné kluby“ a poslal peniaze práve na záchranu tohto klubu... 

Angelus na 1.mieste

Hneď prvý podnadpis tohto článku znie „Peniaze na prvom mieste“, tak ako môže byť na prvom mieste aj Angelus? Môže – zas z trochu iného pohľadu. Na organizácii našich benefičných koncertov sa podieľa necelých 20 ľudí, z nich väčšina pomáha pred, počas a po letnom Angelus Feste, menšie koncerty zvládneme v 3-5 ľuďoch a celoročne sa Angelusu venujeme len dvaja – Peťo Javorský a ja. Všetci sme dobrovoľníci, všetko robíme vo svojom voľnom čase a bez nároku na finančnú odmenu. Odmenou sú pre nás super pocity z dobre vykonanej práce, parádne vystúpenia kapiel a – ak teda máme spomenúť aj niečo „hmotné“ - od sponzorov máme pár pív/kofolu. A všetkým kamarátom/dobrovoľníkom patrí moja veľká vďaka a obdiv! Ja osobne sa snažím zostať v úzadí, tak mi to vyhovuje. Nemám politické ambície, nepotrebujem sebaprezentáciu ani benefity v podobe voľných vstupov – rád podporím obľúbenú kapelu kúpou CD a zaplatím vstupné na iné koncerty (hoci sa už objavili nejaké návrhy na zaradenie na „guest list“ alebo reakcie typu „predsa od teba nebudem pýtať vstupné“ - vždy som slušne odmietol), keďže viem, koľko práce a energie sa za organizáciou koncertov ukrýva a zaplatenie vstupného je to najmenej, čo viem pre organizátora koncertu urobiť a ako ho podporiť v tom, aby v tejto činnosti aj pokračoval. Priznám sa, že nemám rád sociálne siete – až organizovanie benefičných koncertov ma „prinútilo“ sa zaregistrovať na Facebooku (z pohľadu propagácie je to asi už v dnešnej dobe nevyhnutnosť), každopádne mám profil bez fotky (môj profilový panáčik s gitarou je navyše dosť nevhodný, keďže nikdy som na gitare nehral), neriešim na ňom nič iné ako „Angelus“ koncerty, nezapájam sa do žiadnych iných debát, veľmi málo lajkujem príspevky, občas nestihnem ani zagratulovať k narodeninám svojim facebookovým priateľom. FB beriem ako čisto „pracovný“ nástroj a súčasne zdroj informácii o kapelách a koncertoch a tak to aj zostane. Mimochodom, nie som ani na žiadnej fotke k tomuto článku – a nie je to tým, že by som sa hanbil za svoj výzor, ale skrátka pre to, že na 1. mieste je Angelus a jeho myšlienka a ja rád zostávam v úzadí... :-) 

Kam ďalej s Angelusom...

Všetci v organizačnom tíme to vnímame a cítime tak, že nám naša činnosť dáva naďalej zmysel, baví nás organizovať koncerty a pokiaľ nám zdravie a sily budú stačiť, chceme v tom pokračovať. V tomto roku sa 8.12. stretneme v legendárnom Kultúrnom dome Podlavice na Angelus Cat Rescue a výťažkom pomôžeme Bystrickej mačačárni. Aj v roku 2024 by sme radi zorganizovali 4 koncerty v B.Bystrici a jeden vo Zvolene a – ak nájdeme vhodných spoluorganizátorov – radi by sme zorganizovali „Angelus“ koncerty aj v ďalších mestách. Jedinými väčšími otáznikmi sú aktuálne otázky financovania (väčšina grantov a dotácií bude schvaľovaná až na jar) a miesta konania zvolenského Angelus Spring MetalStorm (keďže skvelý Wake Up už, žiaľ, neexistuje) a júnového Angelus festu, keďže na 99% už na BB amfíku nebudeme pokračovať. Nemá zmysel zachádzať do detailov, každopádne amfík momentálne stojí a (najmä) padá na jednom človeku, s ktorým sa na niečom rozumnom dohodnúť je takmer nemožné a hoci sa stále v tejto oblasti môžeme oprieť o podporu zo strany Mesta Banská Bystrica (za ktorú sme veľmi vďační), zhodli sme sa na tom, že nám to za tie nervy a stresy pred, počas a po feste nestojí a radšej nájdeme iné – možno ešte lepšie – miesto a budeme komunikovať s niekým, kto má o vzájomne prospešnú spoluprácu záujem. Radi by sme fanúšikom priniesli zaujímavé kapely z domácej scény, ale aj (blízkeho) zahraničia, zaviedli aspoň pár drobných vylepšení/inovácií a samozrejme opäť vyzbierali pekné sumy na dobročinné účely. A možno zorganizujeme aj nejaké (benefičné) koncerty s menej prísnymi pravidlami mimo "Angelus"...

Ako nás môžete podporiť

Sme presvedčení o tom, že koncerty pod hlavičkou „Angelus“ sú svojím spôsobom unikátne a spĺňajú podmienky 100%-ného benefičného podujatia. Je naozaj výnimočné opakovane vyzbierať sumy, ktoré sa pohybujú na úrovni 2-násobku nákladov. Je skvelé spájať príjemne strávený čas na koncerte s vykonaním dobrého skutku. Je dobré dávať priestor aj menej známym resp. lokálnym kapelám, pomáhať vytvárať nové vzťahy na domácej hudobnej scéne a propagovať tvorbu kapiel aj formou rozhovorov na našom webe. Najväčšou podporou pre nás je bezpochyby to, keď prídete na náš koncert, zoberiete so sebou aj nejakých kamošov, zaplatíte vstupné, zabavíte sa, podporíte kapely. Za to sme vám najviac vďační! Nielen pre tých, ktorí to majú na naše koncerty ďaleko alebo sa ich z rôznych dôvodov nemôžu zúčastniť, dávame do pozornosti možnosť zaslať nám ľubovoľnú sumu cez Donio.sk – viac info nájdete tu. Za vyzbierané peniaze zorganizujeme koncerty a – ak všetko dobre pôjde – zdvoj-násobime ich a pošleme ako výťažok z koncertu vybranej organizácii. Rovnako to platí aj pre možnosť darovania 2% daní (rieši sa vždy na jar). Ak vlastníte firmu alebo viete o nejakej, ktorá by sa mohla stať našim sponzorom resp. dokonca generálnym partnerom letného Angelus Festu, budeme radi, ak nám napíšete – myslím, že sa dohodneme na dobrej spolupráci. A ak nám pomôžete aj s propagáciou našich koncertov aj jednoduchým zazdieľaním udalostí na soc. sieťach, prípadne polepom plagátov alebo distribúciou letákov, bude to skvelé! Vopred ďakujeme!  

Pár viet na záver

Hoci je vyššie spomenutých aj niekoľko našich zlých skúseností či problémov, ktoré sme riešili, treba povedať, že organizácia benefičných koncertov pod hlavičkou „Angelus“ je z 90% spojená s dobrými pocitmi zo spolupráce s ľuďmi z domácej metalovej scény a ich ochote nezištne pomôcť a radosti z toho, že sa nám (zatiaľ stále) darí spoločnými silami vyzbierať na vstupnom pekné sumy. Je skvelé, že mám okolo seba stabilný tím ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť a ochotne mi pomáhajú pri organizácií koncertov - Peťo, Samo a Braňo - pre vás špeciálne moje veľké ĎAKUJEM! Verím, že sme spoločne na dobrej ceste rozšíriť náš koncept „Angelus“ aj do ďalších regiónov Slovenska a keď budem takto o ďalšie 3 roky bilancovať, rád by som napísal vetu „Tretí rok po sebe sa nám podarilo prekročiť hranicu 10.000€, vyzbieraných na našich koncertoch na dobročinné účely“! :-)

 

Vlado Lauko