Angelus fest vždy bol, je a bude apolitický, pomáhame ľuďom (onkologickí pacienti, autisti, prevádzkovatelia útulkov zvierat a pod.) a spájame fanúšikov nezávisle na tom, aké strany volia. Súčasne sme tolerantní k rôznym názorom a dávame priestor na vyjadrenie aj umelcom, ktorí svoje (politické) názory prezentujú prostredníctvom svojej tvorby. V prvej časti rozhovoru (prečítať si ju môžete tu) s lídrom kapely KAZOSTROJa, novinárom a umelcom Marošom Buchelom sme sa venovali najmä hudobným témam, v tejto druhej časti prišli na rad otázky, týkajúce sa spoločenských a politických tém.
V jednom rozhovore si sa vyjadril, že sa už neplánuješ venovať v textoch kritike nacizmu, lebo ťa veľmi vyčerpáva zmeriavať svoje myslenie na túto tému. Ja by som sa predsa len postoju k nacizmu aspoň v jednej otázke venoval. Prečo si myslíš, že napriek tomu, že nacizmus spôsobil smrť miliónov ľudí, stále má aj v našej spoločnosti na Slovensku svojich stúpencov?
Nie som odborník na túto tematiku, takže odpovedám čisto pocitovo. A môj pocit je ten, že Slovensko je do určitej miery nacistická krajina. Z histórie vieme, že veľká časť tejto krajiny s podobnými hnutiami priamo, či nepriamo súhlasila vždy. Nedávno som sa hrabal v Trenčianskych novinách z 20-tych rokov minulého storočia a zachytil som tam článok, v ktorom sa redaktor v článku rozčuľoval nad tým, že si v nejakej obci v regióne zvolili za starostu Žida a písal, že to je škandál. Takmer dve desaťročia pred začiatkom druhej svetovej vojny. Pochopil som, čo sú Slováci zač vtedy, keď sa Kotleba stal županom a začali sa v spoločnosti normalizovať rôzne xenofóbne a nenávistné prejavy a názory. Ľudia, ktorých som poznal celý život, zrazu verejne urážali utečencov, alebo viedli antisemitistické reči. Nerozumel som tomu, dovtedy som to vnímal tak, že toto sú naratívy z nejakých okrajových skupín spoločnosti. A zrazu sa z toho stal stredný prúd. Mne osobne to veľmi pripomína rozprávanie môjho starého otca, ktorý zažil druhú svetovú vojnu. Vravel mi, že do obce raz niekto priniesol poplašnú správu, že Tiso odkazuje, že katolíci sa majú chopiť vidiel a faklí a zlynčovať židov a luteránov. Napokon sa ukázalo, že to bola dezinformácia, ale veľká časť obce bola pripravená ochotne zabiť suseda, ak by im to bolo dovolené. Aby ale nedošlo k nedorozumeniu, nové antifašistické piesne asi písať nebudeme, tie staré však zostávajú stále v koncertnom playliste, lebo je dôležité to stále adresovať.
Skladbou „Novičok“ ste sa nedávno zapojili do albumu, výťažok z ktorého bol venovaný na pomoc obetiam vojny na Ukrajine. Mnohí si myslia, že takéto aktivity nedávajú veľký zmysel. Argumentujú tým, že nás sa to až tak netýka a veď aj my sami potrebujeme pomôcť, prečo by sme mali pomáhať inde a nie doma… Prečo si myslíš, že takéto aktivity zmysel dávajú?
Opäť, nie som odborník, v týchto témach mi je kompasom najmä srdce. A v tomto prípade cítim, že je dôležité pomôcť niekomu, komu na hlavu dennodenne padajú bomby. Hlavne keď hrozí, že my sme ďalší na rade. Jasné, že aj my potrebujeme vo veľa veciach pomôcť, ale nám zatiaľ denne nehrozí, že nás niekto násilne zabije. Nedávno som zachytil, že u vás v Banskej Bystrici umiestnili pod pamätník SNP autentickú rozstrieľanú sanitku z Ukrajiny. Pod tou správou bol komentár, v ktorom niekto napísal, že “prečo nikto v Kyjeve nevystaví prázdnu chladničku bežného Slováka”. Nad týmto sa mi zastavuje rozum a nerozumiem tomu, že si reálne niekto nevie porovnať svoje problémy s problémami niekoho, kto žije na vojnovom území. Vysvetľujem si to absenciou empatie.
Názory na vojenský konflikt za našimi východnými hranicami rozpoľujú Slovensko. Každá strana má svoju pravdu a diskusie na túto tému prinášajú názorové strety, ktoré majú negatívny dopad na srdečnosť vzťahov aj v rámci rodín. Myslíš si, že má zmysel diskutovať s názorovými oponentami s cieľom presvedčiť ich o svojej pravde, alebo je lepšie sa týmto témam vyhnúť a hovoriť o niečom, čo nás spája a nie rozdeľuje?
Nemá zmysel sa hádať a už vôbec násilím niekoho o niečom presviedčať. Každá strana si len utvrdí svoje pravdu o tej druhej strane a mosty horia ďalej. Ešte nedávno som až militantne razil cestu bojkotovania ľudí a kapiel, ktoré sa dokonalo nezhodovali s nejakým mojim svetonázorom, ale skrz nejaké veci v živote som pochopil, že je to hlúposť. Samozrejme, keď je niekto otvorený neonacista, alebo slepo vymletý rusofil, tam sa moc nenachádza priestor na nejakú spoločnú reč. Ale sám som viackrát zažil stret s niekým, kto v prvom pláne dajme tomu nadával na LGBTI komunitu, no keď som mu v kľude a bez nervov vysvetlil, prečo sú títo ľudia tak frustrovaní a nahnevaní, uznal, že sa nikdy na to takto nepozrel. Niektorí ľudia v skutočnosti nie sú zlí, len s nimi nikto nediskutuje bez pohŕdania, hnevu a s trpezlivosťou. Najlepšie asi človek presvedčí ľudí o správnosti svojho názoru, keď pôjde dobrým príkladom okoliu a tak celkovo bude decentnou ľudskou bytosťou.
V rozhovore z roku 2018 si vyjadril svoju hlbokú nedôveru vo vtedajšiu vládu. Prešlo 6 rokov a našej krajine opäť vládnu tí istí, ľudia si ich zvolili demokraticky a súhlas s ich politikou potvrdili aj v prezidentských voľbách. Ja mám pocit, akoby sme sa sa ako krajina nikam napredovali a nezáležalo nám na budúcnosti, hlavne, že v tejto chvíli nám niekto sľúbi, že nás ochráni pred nejakými fiktívnymi hrozbami a dá nám nejaký peniaz navyše. Prečo si myslíš, že je to tak? Fakt nám stačí ako národu tak málo, aby sme niekomu dali mandát na vládnutie?
Dve tretiny kapely sme sa v roku 2018 podieľali aj na zhromaždeniach Za slušné Slovensko, takže minimálne ja beriem dosť osobne to, že smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola naozaj napokon zbytočná. Je to extrémne smutné. Keby Fico a spol. na námestí za bieleho dňa pílili novorodencov motorovou pílou, tak verím tomu, že väčšina krajiny im to v ďalších voľbách opäť hodí. Tvoju otázku som nedávno kládol v rámci svojej práce i politológovi a on sám nevedel na to suverénne odpovedať, takže ja tomu tým dupľom nerozumiem.
Rozhovor pripravil : Peťo Javorský