• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

V čom bol 4. ročník Angelus Festu naj?

V tomto roku pripadla prvá júnová sobota na Deň detí a v tomto termíne sa uskutočnil aj benefičný koncert pod hlavičkou „Angelus“ s poradovým číslom 13. Po štvrtý raz sme zorganizovali „veľký Angelus“ (menších klubových akcií máme za sebou aktuálne 9), po troch rokoch na BB amfíku sme avizovali presun do záhrady Vily Dominika Skuteckého, kvôli nepriazni počasia sme však boli nútení presunúť podujatie do Kultúrneho domu Podlavice. Angelus Fest 2024 bol v mnohom špecifický a priniesol aj niekoľko „naj“. V nasledujúcich riadkoch som zhrnul pozitíva aj negatíva z môjho subjektívneho organizátorského aj fanúšikovského pohľadu.

 

Poďme najskôr na pozitíva:

Skvelé koncerty

Na Angelus feste 2024 vystúpilo 8 kapiel, žánrovo od punku až po metal v najrôznejších formách: power, progresívny, inštrumentálny, symfonický black, dark, soul... Užili sme si čisté vokály aj growling, za mikrofónom sa prestriedali speváci aj speváčky a po prvý-krát sa na Angelus feste predstavili 2 zahraničné kapely (prvou zahraničnou lastovičkou boli vlani skvelí HYPNOS). Vzhľadom na organizátorské povinnosti som si, žiaľ, nestihol pozrieť vystúpenia prvých 3 kapiel SCELLEUS, KAZOSTROJ a SEKTOR 20,0 a videl som len kúsok vystúpenia DOWN TO HELL a ABSTRACT. Takže k nim sa z pohľadu fanúšika vyjadriť neviem, zreprodukujem teda len hodnotenia kolegov spoluorganizátorov z nášho „Angelus tímu“ a fanúšikov, s ktorými som stihol podebatovať resp. prečítal si ich reakcie na soc. sieťach – opakovalo sa: „bolo to super“, „výborný koncert, parádny zvuk“, „boli skvelí (ako vždy)“. :-)

Videl som väčšiu časť setu EUFORY a celé vystúpenia JUODVARNIS a SIX DEGREES OF SEPARATION a všetky 3 kapely zahrali vynikajúco.

EUFORY predviedli do detailu prepracovanú pódiovú show, bola to „pastva“ pre uši aj oči. Kapela „šlapala“ naplno, sršala energiou, užívala si vystúpenie a fanúšikovia jej to opätovali. Z následných debát s členmi kapely musím potvrdiť, že sa jedná o „pohoďákov“ a veľmi milých ľudí, ktorí navyše dokázali, že majú veľké srdcia a venovali do našej zbierky výťažok z predaja svojho merchu. Nádherné gesto, klobúk dole!

S litovskými JUODVARNIS prišli temnejšie témy aj tóny, ich hudba je nádherne atmosférická - prináša dynamické zmeny a striedanie jemnejších a tvrdších pasáží. Muzikanti predviedli bezchybný výkon, v kombinácii s vynikajúcim zvukom a svetlami išlo nepochybne o jeden z vrcholov festu. A výťažok z predaja tričiek venovali zas na podporu vojnou ťažko skúšanej Ukrajiny...

Ten (aspoň pre mňa) absolútny vrchol festu prišiel už o pár minút neskôr. Posledný koncert večera bol v znamení „soul metalu“ v podaní českých SIX DEGREES OF SEPARATION. Skúsení hudobníci predviedli dokonalé vystúpenie – ani neviem, čo bolo najlepšie, či originálny vokál a basa Doktora, gitarové sóla a riffy tandemu Vlasa/Canni (obaja pôsobia aj v už vyššie spomínaných HYPNOS) alebo Pickardove bicie... Stál som pod pódiom, vychutnával si skvelú muziku a uvedomoval si, že TOTO bolo pravdepodobne najlepšie vystúpenie, ktoré sme zatiaľ na našich „angelusáckych“ akciách mali. A za seba - ako fanúšika – môžem smelo prehlásiť, že od famózneho vystúpenia Rumunov CLOUDS na predcovidovom Gothoome išlo o to najlepšie, čo som odvtedy videl (a to mám za sebou desiatky koncertov domácich aj zahraničných kapiel, vrátane mojej srdcovky AMORPHIS). Takže pre mňa prvé „naj“ 4. ročníka Angelus festu!

Skrátka – všetky kapely zahrali výborne – ešte raz veľká vďaka všetkým hudobníkom, ktorí boli ochotní podporiť náš benefičný fest (pripomínam, že všetci hrali len za „cesťák“ a bez nároku na honorár) a v ten deň stáli na pódiu!

ZVUK

Nie, nezabudol som vypnúť CAPS LOCK, ZVUK má byť veľkými písmenami! Obrovská poklona a uznanie pre Libora Hanulaya (Vomitor sound) a jeho pomocníkov. Takto skvele nazvučený koncert v interiéri som asi ešte nezažil. Naopak, zažil som už niekoľko akcií, kde som sa tešil na vystúpenie svojich obľúbených kapiel a kvôli zlému zvuku som musel „natŕčať uši“, aby som dokázal identifikovať jednotlivé skladby. Viem, že Libor v poslednej dobe zainvestoval do vybavenia a výsledok sa skutočne dostavil! Takže druhé „naj“ Angelus festu 2024 – najlepší ZVUK!

Skalní fanúšikovia

Vážime si, že napriek okolnostiach (dážď, presun koncertu do interiéru) ste prišli, zaplatili vstupné a svojimi hlasivkami, headbangingom a potleskom podporili vystupujúce kapely. Viacerí z vás chodia na väčšinu našich „angelusáckych“ koncertov, nezávisle na tom, či ich organizujeme v B.Bystrici, Zvolene, Brezne či Žiari nad Hronom – sme vám za to veľmi vďační a veríme, že s vami môžeme rátať aj naďalej a vidíme sa aj 5.7.2024 na afterke v Sove! :-)

Dobrovoľníci

Za to, že sa fest uskutočnil a počas neho všetko klapalo tak ako malo, patrí obrovské ĎAKUJEM nášmu „Angelus tímu“, najmä tradičnému spoľahlivému kvartetu v zložení Peťo Javorský, Maroš „Samo“ Krajč, Mišo Krajč a Braňo Gregor – od piatku rána do nedele večera (Peťo ešte aj v pondelok) ste makali (bolo treba vyzvdihnúť, naložiť, odviezť a vyložiť sudy, výčap, slnečníky v Pivovare Urpiner, stoly a lavičky v Brusne a potom samozrejme zas naložiť a odviezť späť, vynosiť z dodávky a potom do dodávky komplet aparatúru zvukára, upratať kultúrny dom a podobne) bez nároku na odmenu, „len“ za dobrý pocit, že spolu robíme niečo zmysluplné. Ďakujeme taktiež ďalším kamarátom-dobrovoľníkom, ktorí nám pomáhali na vstupe: Diana Glončáková, Patrik Chamula, Matej Silný, Zuzana Silná, Monika Gregorová, Adam Dzúrik, Zuzana Javorská a Adam Tomašových – boli ste skvelí!

Kultúrny dom Podlavice

Keď sme sa v sobotu pár-krát pozreli von a zistili, že vcelku silno „leje“, boli sme veľmi vďační za možnosť zorganizovať fest v podlavickom kulturáčiku. Predpokladám, že pár fanúšikov by prišlo aj na pôvodné miesto (záhrada Vily D. Skuteckého), ale v daždi, vetre, blate by si asi vystúpenia veľmi neužili a mnohí by to možno zabalili a odišli predčasne domov... Takto mohli hrať kapely aspoň pred pár desiatkami fanúšikov a spolu sme si v „suchu“ vychutnali parádne koncerty.

 

 

...a teraz pohľad na negatíva Angelus festu 2024:

Počasie

Počas minulých 3 ročníkov júnového open-air Angelus Festu nám pomáhal náš Angelus strážny a hoci dážď niekoľko-krát už vyslovene visel na vlásku, počasie sa vždy vydarilo. Štatisticky to skrátka už raz muselo prísť a prišlo to teraz. Čakali sme do poslednej chvíle, ale vo štvrtok už bolo jasné, že vonku nebude mať zmysel fest organizovať a realita nám dala za pravdu. Presun do KD Podlavice sa ukázal ako rozumné riešenie, hoci nepochybne zmena z open-air na indoor odradila viacerých fanúšikov, ktorí sa na fest chystali.

Výťažok, fest v mínuse

Napočítali sme 79 platiacich fanúšikov a vyzbierali 1709€ (v tejto sume je zarátané vstupné, výťažok z predaja tričiek s motívom "Angelus" a príspevok od kapely EUFORY z predaja ich merchu), po koncerte nám ešte na účet prispeli kamaráti a niektorí z nás usporiadateľov a tak sme sumu, ktorú venujeme Rooseveltovej nemocnici na nákup prístroja zaokrúhlili na 1800€. Vzhľadom na to, že náklady na fest sa vyšplhali na 2357€, po prvý-krát v histórii koncertov pod hlavičkou „Angelus“ sme skončili v mínuse a to vcelku vysokom – 557€. Na 1€, ktoré sme získali z darov, grantov a dotácií sme vyzbierali 76 centov na dobročinné účely. Takže toto je tretie „naj“ Angelus Festu 2024, tentoraz negatívne... V porovnaní s menšími tohtoročnými koncertami v Brezne a v Žiari nad Hronom, kde pomery výťažkov a nákladov boli 940€ vs. 180€ a 2470€ vs. 175€ sa jednalo o veľmi nevydarenú akciu, ale skrátka (aj tu platí, že) asi to raz už muselo prísť. Ak zhrnieme čísla za celý rok 2024, tak sme pri nákladoch 2712€ vyzbierali 5210€, takže sme tesne pod cieľom vyzbierať sumu na úrovni 2-násobku nákladov - verím, že sa nám to do konca roka podarí!

 

Summa summarum: Podarilo sa nám zorganizovať výborný (punkovo)metalový a nevydarený benefičný koncert. Ak však aj v budúcnosti budeme organizovať benefičné koncerty pod hlavičkou „Angelus“ s bilanciou (na základe vyzbieranej sumy) 12 vydarených a 1 nevydarený, tak to určite berieme všetkými desiatimi!

 

A ako to videli kapely? Na sociálnych sieťach sme si prečítali, že:

EUFORY: „Angelus fest!!! Parádna akcia, ďakujeme za možnosť vystúpiť, za opateru a starostlivosť, užili sme si to. Nakoľko má akcia benefičný charakter, aj my sme sa rozhodli priložiť ruku k dielu a celý výťažok z predaja merchandise sme venovali organizátorom. Bolo to naše spontánne, ale o to vrúcnejšie rozhodnutie a sme radi, že sme podporili dobrú vec!“

KAZOSTROJ: „Angelus fest bol parádny! Dík za pozvanie a pohostenie, všetci ste boli extrémne milí, vážime si váš pozitívny feedback. Áno, ten album už je na ceste do matere tam! Dočkáte sa! Že sa vyzbieralo 1709 eur na prístroj pre Rooseveltovu nemocnicu v Banskej Bystrici, takže super!“

 

Na záver sa ešte sluší a patrí poďakovať partnerom podujatia: Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, granty poskytli Nadácia SPP, 365.nadácia a Oblastná organizácia CR Stredné Slovensko, sponzorsky prispela firma Parapety BB SK, s.r.o., Penzión Boca a Pivovar Urpiner.

Tešíme sa na vás na ďalších našich koncertoch – najbližšie 5.7.2024 v banskobystrickom Sova bare & art klube na Angelus After Party s kapelami GAZDASGRIND, MODERN AGE DYING, OLD TOMB a SÍRA.

 

Text: Vlado Lauko

Fotografie: Peťo Javorský