• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Adamom alias Wynnom z kapely Ruineum

Na zvolenskej metalovej scéne to v poslednom období naozaj žije, k stáliciam pribudlo niekoľko nových kapiel, ktoré sú koncertne veľmi aktívne a získavajú si postupne svojich fanúšikov. Platí to aj pre death/doomových RUINEUM, ktorí už stihli vydať svoje prvé demo a prijali pozvanie zahrať si aj na našej Angelus Ater Party. O histórii kapely, koncertných vystúpeniach aj plánoch do budúcnosti nám prezradil viac bubeník kapely Adam alias Wynn.

 

Ako si sa dostal k metalovej hudbe a hre na bicích a aké boli tvoje prvé kroky na hudobnej scéne?

Zdravím priaznivcov Angelus Festu!! S mojimi rovesníkmi sme počúvali snáď všetko, čo sa nám páčilo a metalová hudba tam určite patrila. Časom som nejak "ukecal" našich a prihlásil som sa do umeleckej ku Kováčovcom vo Zvolene (HTS) a hudba sa v mojom okolí konečne začala aj tvoriť.

 

Kapela RUINEUM vznikla v roku 2020 „v zložení bicie a gitara“, postupne sa rozrástla na 4-člennú skupinu. Kto prišiel s myšlienkou založiť kapelu a ako prebiehal „nábor“ ďalších členov?

S našim gitaristom Kovo Vladom sme už dlhšie zdieľali jednu skúšobňu, počúvali sme Rippikoulu a podobné „omáčky“ a Vlado mi vraví: „Veď poďme skúsiť niečo zahrať aj my“. „Zrobil“ nejaké riffy, "ťukli" sa do toho nejaké bicie a prvé nápady boli na svete. Dokonca pri prvej skladbe bol aj Mishyr z DEMONIC-EYED na base, ale potom pokračoval cestou s chalanmi z „Demonicu“. V podstate pri tom vzniku kapely sa prestriedalo dosť členov. Najprv „dával“ vokál Vladkov brat Robo, ktorý sa potom presťahoval do Košíc, na basu bol Paťo z DADCARE, ktorý tiež kapelu opustil. Namiesto Roba prišiel na vokál náš aktuálny basák Vizyonár a ja som z roboty zavolal na vokál chalana, ktorého som počul ako si za lismi niečo škrieka (Uke) a vznikla z toho pekná spolupráca a kamarátstvo.

 

Vystupujete pod prezývkami Wynn, Kovo Vlad, Vizionár, Uke. Prečo ste sa rozhodli pre tieto „umelecké mená“ a ako vznikli? Predstav nám, prosím, pár slovami seba aj svojich spoluhráčov (povolania, obľúbená muzika, koníčky, pikošky...).

Tak začnem našim vokalistom Tomášom aka Uke. Už skôr mu táto prezývka prirástla, keďže funguje už viac generácii. Tomáš je inak celkom inteligentný chalan, ktorý si na "downhillovom" bicykli zlámal pár rokov dozadu obe ruky... Vladko - čo si ho pamätám - mal vždy na facebooku meno Kovo Vlad... Je momentálne železničiar a má rad dovolenky a rôzne dobrodružstvá. Môj pseudonym Wynn používam už nejaký čas v drum and bassovej muzike, v ktorej „obsmŕdam“ tiež. Nemá to žiadny zmysel s výhrou a podobne, ako si väčšina myslí, len sa mi pekne spájali písmená. A náš klenot Roman má prezývku Vizyonár, ktorá je čisto odvodená z priezviska. Je to taký „sťahovák“, furt býva v inom meste. Medzi jeho koníčky patria vlakové súpravy.

 

Hráte death/doom metal – čo vás na tomto (pod)žánri priťahuje a baví? Gitarista Kovo Vlad v jednom rozhovore na otázku „Akú emóciu alebo reakciu chceš svojou tvorbou vyvolať?“ odpovedal „Špinu a pleseň!“. Vieš túto myšlienku trochu rozviesť? :-) 

Presne ten výraz „špinavosť a pleseň“ má svoj význam. Strašne nás baví zvuk, z ktorého ide proste strach, špina a bordel.

 

Ja som vašu prítomnosť na scéne začal vnímať pred necelým rokom v súvislosti s vaším vystúpením na výbornej akcii s názvom „Night Of Chaos“ (september 2022, Krupina), kde ste vystupovali po boku CRANIAL VOID, DEMONIC-EYED a BRAIN DEALERS a o 2 mesiace neskôr som vás videl prvý-krát naživo v Banskej Bystrici na „Killfisch“ (spolu s domácimi GÁGOR a BRAIN DEALERS). Ako si spomínaš na tieto akcie? Akým spôsobom sa vám darí dohadovať vystúpenia na koncertoch, fungujete aj systémom výmenných koncertov, je kapela aj organizátorom nejakých akcií?

Night of Chaos v Krupine bol strašný „masaker“. Hrali sme prví a miestni fandovia hneď spravili parádny kotol. Bolo naozaj cítiť, že si ľudia vážia to, že chalani z BRAIN DEALERS robia túto super „žúrku“! Samozrejme, sme vďační za každú príležitosť hrať a snažíme sa chalanom tak isto opätovať hranie, kontakty a pod.

 

V októbri minulého roku ste vydali 6-skladbové demo, ktoré je k dispozícii na vašom bandcampe – bolo nahrávané naživo vo zvolenskom Wake upe, mix a mastering zabezpečil Miro Spevák vo svojom štúdiu SPK audio. Ako by si predstavil demo niekomu, kto vás vôbec nepozná? Ako prebiehal kompozičný proces a potom aj samotné nahrávanie? Plánujete skladby vydať aj na fyzickom nosiči? Kedy môžu fanúšikovia očakávať plnohodnotný debutový album?

Demo sme najprv nahrali na skúšobni, ale podarilo sa mi obliať notebook, kde to bolo nahraté a disk to „nevykryl“, tak sme museli vymyslieť nejakú alternatívu a Dodo z Wake Upu (RIP club) bol vždy veľmi ochotný a dovolil mi opraviť tento „f*ck up“... Nechceli sme nič extra, žiadne veľké úpravy bicích a pod. - proste nech je to čo najviac „raw“. Miro tomu dodal tú správnu šťavu a demo sa objavilo aj na longliste Rádio Hlavy v rádiu FM. Svojpomocne sme vydali aj cca 40 kusov CD a zopár kaziet, ktoré sú už ale fuč. V budúcnosti - ak bude záujem - by sme možno ešte nejaké kúsky dotlačili. A čo sa týka debutového albumu, tak ten máme v pláne nahrávať niekedy na jeseň tohto roku. Nejaké nové skladby vám už zahráme aj na Angelus After Party v Sove.

 

 

Na youtube je možné nájsť (okrem spomínaného dema) aj niekoľko videí z vašich koncertných vystúpení. Plánujete niekedy v budúcnosti natočiť aj štandardný „profesionálny“ videoklip? Akú dôležitosť pripisujete propagácii vašej hudby na rôznych internetových stránkach, platformách, sociálnych sieťach a podobne? Evidujete už reakcie na vašu tvorbu aj od fanúšikov zo zahraničia?

Klip máme určite v merku spolu s albumom. Čo sa týka nášho proma, snažíme sa to udržať na zdravej hladine. Nemám rád, keď na mňa vyskoči 5x za deň ten istý príspevok. Chceme, aby za nás hlavne hovorila naša hudba a nie pretláčanie na sociálnych sieťach. Ale samozrejme na nový album nejaké promo určite potlačíme!

 

V tomto roku ste 2x vystupovali na koncertoch s názvom „Noise Poison“, ktoré prebehli v už neexistujúcom zvolenskom klube Wake up. Povedz nám, prosím, viac o týchto koncertoch – kto ich organizoval, ako sa vám na nich hralo? Myslíte, že bude táto tradícia pokračovať aj po zrušení Wake upu? Existuje vo Zvolene iný vhodný priestor pre organizovanie menších metalových koncertov?

Noise Poison sme spravili v spolupráci s Wake Up clubom, hlavne teda pod mojou taktovkou. Veľmi ma mrzí, že taký dobrý klub musel ukončiť činnosť. Zvukovo som bol vždy spokojný, v podstate na lepšom zvuku sme nehrali nikde inde. Momentálne tomu nechávam voľný priebeh a ak sa naskytne príležitosť, uvítal by som pokračovanie. Nechcem však niečo robiť na silu a skôr sa sústredím na produkciu a tvorbu. Snáď niekto vo Zvolene pozbiera sily a otvorí nejaký alternatívny podnik.

 

Ja vnímam zvolenskú metalovú scénu ako silnú, spolupracujúcu a s doboru fanúšikovskou základňou. Myslím, že (takmer) všetci sa navzájom poznáte, stretávate na koncertoch či dokonca v skúšobniach. Keď sme v apríli organizovali benefičný koncert Angelus Spring MetalStorm, tak prišlo 140 fanúšikov, v Banskej Bystrici na porovnateľné akcie chodí ani nie polovica... Ako vnímaš aktuálnu situácia na zvolenskej metalovej scéne ty?

Je nás tu veru hojne a skoro všetci sa stretávame na jednej chodbe, čo je úplná paráda. Vždy dobre podebatujeme, pozdieľame zážitky prípadne niečo dohodneme. Fanúšikovia sú tu super (však sme predsa doma), preto si myslím, že by si ľudia zo Zvolena zaslúžili poriadny podnik, kde si môžu prísť vypočuť a zabaviť sa.

 

Pred pár dňami ste vystúpili na zaujímavej akcii v Bratislave, kde ste predskakovali kapelám GORGATRON /USA/ a ROTTENNESS /MEX/USA/, hralo sa pri garážach pod Prístavným mostom. Ako sa akcia vydarila? Ako sa vám páčilo miesto konania koncertu, koľko ľudí sa prišlo na koncert pozrieť a aké boli reakcie fanúšikov na vašu hudbu?

Obe kapely boli totálni profíci. Vedeli, čo robia a show bola super po hudobnej aj vizuálnej stránke. Škoda, že neprišlo trocha viac ľudí, ale na stredu to bolo, myslím si, adekvátne.

 

Aké máte koncertné plány na druhú polovicu roka 2023 a na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa prídu pozrieť na vaše vystúpenie 8.7. do Sovy na Angelus After Party?

Plány zatiaľ na leto len FFUD fest v Seredi a hlavne sa teda sústredíme na album. Ale ak nás niekto niekde zavolá, radi prídeme. V Sove sa môžete tešiť - ako som už spomínal - na veci z Dema, ale aj nové kúsky. Na vystúpenie sa veľmi tešíme aj my, keďže sme v Sove ešte nehrali, tak snáď nebude liať a popri podpore dobrej veci sa aj patrične zabavíme! Ďakujem za príjemne otázky a čaute!

 

Ďakujem za rozhovor!

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Foto: Lukáš Kollárik