• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor so Zoltim Darabanom z XIII Ghosts a Castaway

Zoltán Daraban je zaujímavou postavou na našej metalovej scéne. Na Slovensku žije už 11 rokov, hrá vo výbornej prog rock/metalovej kapele CASTAWAY a aj vo viacerých revival kapelách – s jednou z nich XIII GHOSTS (RAGE revival) vystúpi o pár dní aj na našom benefičnom koncerte Angelus Revival. V rozhovore nám prezradí viac o jeho hudobných vzoroch, začiatkoch v CASTAWAY a presune od gitary k basgitare, aj jeho názoroch na Slovensko, tunajšie kapely a fanúšikov...

 

Si Švajčiar s maďarským menom, žijúci na Slovensku – to je vcelku zaujímavá kombinácia - skús nám k tomu, prosím, povedať viac. A ako si sa dostal k metalovej hudbe a hre na hudobné nástroje, konkrétne basgitare. Mal si/máš nejaké hudobné vzory?

Áno, niektorí ľudia (najmä v tomto regióne) sú z tejto kombinácie zmätení a úprimne povedané sa im ani nečudujem. Narodil som sa v Budapešti, ale s rodinou sme sa presťahovali do Švajčiarska, keď som bol ešte veľmi mladý. Neskôr som získal švajčiarske občianstvo, absolvoval tam školu, vojenskú službu, našiel si prvé zamestnania aj kapely. Keď som mal 9 rokov, tak mi jeden kamarát priniesol do školy siedmu kópiu siedmej kópie „Master Of Puppets“ od METALLIKY a ten album ma úplne odrovnal. Ďalší pre mňa dôležitý album bol „Appetite For Destruction“ od GUNS N´ROSES – v priebehu ďalších 3 rokoch sa stali najväčšou rockovou kapelou na svete a permanentne sa objavovali na MTV. Krátko na to som presvedčil svojich rodičov, aby mi kúpili gitaru. A zvyšok je – ako sa hovorí – už históriou... Študoval som džez a hru na klavír (to bol povinný hudobný nástroj), ale musím priznať, že hrám na ňom mizerne... Je úsmevné, že ľudia si ma často spájajú s hrou na basgitaru, hoci na gitare hrám už viac ako 30 rokov a na base len asi 6 rokov. Mojimi vzormi boli Slash, James Hetfield, John Petrucci, Peavey Wagner, Alice Cooper...

 

Ako dlho už žiješ na Slovensku? Považuješ Bratislavu za dobré miesto na život? Čo sa ti tu páči a čo nepáči a v čom vidíš najväčšie rozdiel v porovnaní so Švajčiarskom?

Žijem tu už 11 rokov, Bratislavu považujem všeobecne za dobré mesto, niekedy sa mi však v porovnaní s inými hlavnými mestami zdá byť trochu primalá. Páči sa mi, že maličkosti v každodennom živote nie sú nadmerne "nalinkované" a ľudia, prinajmenšom v meste, majú väčšinou postoj "ži a nechaj žiť". Nepáči sa mi večné čakanie v rade, či už u lekára alebo na úradoch – radšej by som sa objednal na konkrétny čas. A čo sa týka najväčšieho rozdielu v porovnaní so životom vo Švajčiarsku – úprimne, neviem na to odpovedať. Je to úplne iný svet – ani lepší, ani horší, skrátka iný...

 

Aké je tvoje povolanie? Máš možnosť v práci počúvať hudbu? Čo robíš vo voľnom čase, aké máš koníčky?

Práve nedávno som menil prácu, aktuálne pracujem v zahraničnej banke ako account manažér pre veľké korporácie na celom svete. Pokiaľ práve nemám školenia alebo mítingy, môže popri práci počúvať hudbu. Voľného času mám len málo, venujem sa najmä hudbe a s ňou súvisiacim aktivitám. Keď som na cestách, čítam knihy alebo pozerám filmy...

 

Ako si sa zoznámil s členmi kapely CASTAWAY? Poznal si už predtým ich tvorbu? Aký je tvoj názor na prvý album kapely „Over The Drowning Water“?

S väčšinou členov CASTAWAY som sa zoznámil na koncerte TRANS CARPATHIAN ORCHESTRA (TSO) v bratislavskom klube Randal. Ide o tribute SAVATAGE, čo je dlhodobo jedna z mojich obľúbených kapiel. V TSO pôsobí polovica členov CASTAWAY – spoznali sme sa teda vďaka našej láske k SAVATAGE a krátko na to som sa pripojil k TSO ako basgitarista. Približne o pol roka neskôr, keď CASTAWAY hľadali nového basáka, oslovili ma. Najskôr som ponuku odmietol, keďže som si netrúfal nahradiť Jogiho, skutočného majstra tohto nástroja. Klávesák Andrej Kutiš ma však presvedčil, aby som to predsa len skúsil. Cvičil som ako nikdy predtým a ono to celé – na moje prekvapenie – zafungovalo. Mám rád prvý album CASTAWAY, je na ňom niekoľko klasických „peciek“, ktoré doteraz hrávame aj naživo.

 

Aká je tvoja pozícia v kapele CASTAWAY, si zapojený do kompozičného procesu (texty, hudba)? Podľa môjho názoru je CASTAWAY veľmi nedocenenou kapelou, svojou kvalitou by si zaslúžila oveľa viac pozornosti zo strany fanúšikov aj médií... Myslíš, že ak by kapela pôsobila v Nemecku či Švajčiarsku, mala by väčšie šance preraziť do sveta?

Hrám na basgitaru a spievam vedľajšie vokály. Okrem toho som zapojený do komponovania skladieb resp. ich častí – rifov alebo melódií. Mojou dôležitou úlohou je pripraviť demo verzie nových skladieb, takže ich máme „zmapované“ predtým, ako začneme "skutočné" nahrávanie. Občas dokonca použijeme časti demo nahrávok pri nahrávaní albumu, ak dosahujú potrebnú kvalitu. Ja by som bol bezpochyby tou prvou osobou, ktorá by mala radosť z toho, ak by sa CASTAWAY stala známejšou kapelou - nie je však naším živobytím, takže nevieme do nej investovať toľko času a energie, koľko by bolo potrebné na to, aby sa aspoň trochu priblížila „mainstreamu“. Navyše muzika, ktorú hráme, hoci ju považujem za skvelú, nie je aktuálne módnym žánrom na metalovej scéne a to platí, podľa môjho názoru, dvojnásobne pre Nemecko či Švajčiarsko. Aktuálne „letí“ buď úplné retro alebo naopak veľmi moderná produkcia (podladená a „screamy“) – CASTAWAY je niekde medzi a súčasne ani jedno z toho... 

 

Čo stálo za vznikom kapely XIII GHOSTS? Čím vás fascinuje kapela RAGE a špeciálne jej tvorba z konca 90. rokov?

Neexistoval žiaden plán na založenie takejto kapely. Spolu s Danom Hotkom sme boli na koncerte RAGE vo Viedni (myslím, že to bolo v roku 2016) a spontánne sme sa rozhodli založiť tribute kapelu. Keďže obaja máme radi „orchestrálne“ obdobie kapely RAGE, zdalo sa nám byť správne začať práve tu. Spracovanie skladieb sme brali ako skutočnú výzvu. A nakoniec aj kombinácia názvov posledných dvoch „orchestrálnych“ albumov „XIII“ a „Ghosts“ je, podľa môjho skromného názoru, skvelým názvom pre kapelu. Neskôr sme, pochopiteľne, pridali do nášho repertoáru aj skladby z iných období/albumov kapely RAGE.

 

Hráš tiež v kapelách  WARRIORS OF STEEL (MANOWAR tribute) a ALICE COOPER RESEARCH BAND. Aké výhody má pre hudobníka, podľa teba, pôsobenie v revival kapelách?

Výhodou tribute kapiel je, že ti stačí sa naučiť hrať skladby a môžeš hneď začať koncertovať a publikum ťa ocení, keďže tie songy pozná. To samozrejme platí, ak hráš skladby svetoznámej kapely. Založiť XIII GHOSTS alebo TRANS CARPATHIAN ORCHESTRA sa z tohto pohľadu zdá byť kontraproduktívne, keďže ich tvorbu nepozná až tak veľa ľudí – napríklad v porovnaní s legendami ako AC/DC, GUNS N´ROSES alebo NIRVANA. Každopádne väčšina kreatívnej časti je vynechaná a aj propagácia je oveľa jednoduchšia. A prináša to kopec zábavy a udržuje ma to v dobrej muzikantskej kondícii.

 

 

Aký je tvoj názor na slovenskú metalovú scénu? Ako hodnotíš komunikáciu s ostatnými kapelami, organizátormi koncertov, novinármi? A akí sú slovenskí fanúšikovia?

Scéna je malá, ale pekná. Väčšina hudobníkov sa správa priateľsky a sú ochotní pomôcť. Kdekoľvek hráme, dávam si za cieľ zoznámiť sa a podebatovať s ľuďmi z kapiel, ktoré tam tiež vystupujú. Veľa neskorších priateľstiev začalo práve takto. Snažím sa zostať v kontakte s priateľmi zo scény, občas si napíšeme správu resp. navštívim koncerty v okolí, kde hrajú ich kapely. Čo sa týka organizátorov a novinárov, s nimi veľmi nekomunikujem, keďže nehovorím po slovensky. Mimo toho je však mojou filozofiou, že sme spolu na scéne a tak by sme mali spolu komunikovať, ponúknuť si vzájomnú pomoc a podporu. A samozrejme spolu sa aj zabaviť. Fanúšikovia sú fantastickí! Sú vďační, priateľskí a veľmi ústretoví voči mne, hoci nehovorím po slovensky.

 

Aké sú tvoje osobné TOP3 svetové rockové/metalové kapely a albumy, slovenské rockové/metalové kapely a koncerty, na ktorých si hral resp. ktoré si navštívil ako fanúšik?

Top 3 svetové kapely:

 1. RUSH

 2. SAVATAGE

 3. NEVERMORE

Zaujímavé je, že už ani jedna z uvedených kapiel neexistuje a aspoň jeden člen z každej kapely je už mŕtvy... Chýbajú mi a často ich počúvam.

Top 3 svetové albumy:

 1. DREAM THEATER - Metropolis Pt II: Scenes from a memory

 2. NEVERMORE - This Godless Endeavor

 3. CAIN´S OFFERING - Stormcrow

Tento zoznam sa však často mení, ak sa ma spýtaš o týždeň, bude úplne iný :-)

Top 3 slovenské kapely (mimo tie, v ktorých hrám):

 1. LUNATIC GODS

 2. EUFORY

 3. FRIDAY WHISKEY

Bolo ťažké vypichnúť len 3, je veľa ďalších, ktoré si zalúžia pozornosť, napríklad MIDNIGHT SCREAM, RAVENHILL, MORNA, SYMFOBIA, SIGNUM REGIS, NO CONTROL,atď, atď...

Top 3 koncerty, kde som hral:

 1. CASTAWAY – Collosseum Club, Košice. 2022

 2. CASTAWAY – Angelus Fest, Banská Bystrica, 2022

 3. GUN´S ROSES TRIBUTE SLOVAKIA – Turn-off Festival, Česko, 2021 (zaskočil som u nich na base na 2 koncertoch)

Top 3 koncerty, ktoré som navštívil:

 1. SAVATAGE – Z7, Švajčiarsko, 2002

 2. NEVERMORE – Bochum Zeche, Nemecko, 2006

 3. RUSH – Sweden Rock Festival, Švédsko, 2013

Toto bola asi najťažšia otázka, ale myslím, že som to celkom zvládol :-)

 

Už niekoľko-krát si – či už ako muzikant (s CASTAWAY a WARRIORS OF STEEL) alebo aj ako fanúšik – navštívil naše benefičné koncerty pod hlavičkou „Angelus“. Ako si na ne spomínaš? A na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa prídu pozrieť na vystúpenie XIII GHOSTS na Angelus Revival 2023?

Angelus Fest je pre mňa vždy milým rodinným stretnutím s kapelami, s vami – organizátormi, fanúšikmi, s ktorými sme sa tu videli minulý rok alebo aj kdekoľvek inde. Je to ako každoročná party, kde sa stretáva táto komunita a energia je vždy veľmi pozitívna. Kapely sú excelentné a vždy sa máme dobre. V neposlednom rade oceňujem charitatívny charakter podujatia a som zaň vďačný.

Odkaz pre fanúšikov: Ďakujeme za vašu minulú aj budúcu podporu. A príďte sa na nás pozrieť koncom augusta a pocítiť silu RAGE!

 

Ďakujem za rozhovor.

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Preklad: Vlado Lauko

Fotografie: Alena Červeňanská (valhalla.sk), Miroslav Pavlovič, Palo Hudec (PH_otography) a osobný archív Zoliho