• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Prvoaprílový rozhovor s členmi kapiel Sitňan, Brain Dealers a Technology Of Death

Keďže je dnes prvý apríl, pripravili sme pre vás rozhovor, vďaka ktorému sa (ne)dozviete všetko, čo ste (ne)potrebovali vedieť … Kapely SITŇAN, BRAIN DEALERS a TECHNOLOGY OF DEATH vystúpia už o pár dní (6.4., Piváreň Žiarčan) na benefičnom koncerte „Angelus – koncert pre Mareka“. A po prečítaní ich odpovedí na "závažné" otázky sa presvedčíte o tom, že Vlado, Peťo a Šuro sú nielen skvelí hudobníci, ochotní svojím vystúpením podporiť dobrú vec, ale aj vtipní ľudia :-)

 

Prečo ste sa rozhodli venovať hudbe? Bola možnosť venovať sa niečomu zmysluplnejšiemu (napr. filatelistike, ormitológii, vareniu)? Na čom sa to zlomilo/zlyhalo?

Vlado (SITŇAN): Vyrastali sme v komunizme a napodiv sa ľudia vtedy vedeli lepšie zabávať. Bývali zábavy so živou hudbou a my sme mali takú hudbu radi. Do polnoci sme sa potužovali a potom išiel metal a tvrdý rock a to sa nám veľmi páčilo. Tam sa to zjavne lámalo a keď v 90-tych rokoch sme na „chľast akciách“ začali počúvať TŘI SESTRY, bolo rozhodnuté.

Peťo (BRAIN DEALERS): Hudbe som sa začal venovať kvôli tomu, že ormitológia je momentálne dosť presýtená veľa druhmi vtákov, človek to už ani nestíhal sledovať - všade samý VTÁK!!!

Šuro (TECHNOLOGY OF DEATH): Zlomilo sa to, keď som mal asi 11 rokov a brat skúšal v byte s kamarátom a potrebovali niekoho na bicie (škatule od banánov) a potom ešte v tábore, keď som sa naučil riff z „Jesus Christ Superstar“. Pomedzi to bola aj filatelistika, pitvanie kuracieho srdca a varenie žiab a iné zmysluplnejšie zábavy.

 

Správny rocker žije podľa hesla „sex, drogy, rock n´roll“ – ako sa vám darí tieto zásady napĺňať? Stalo sa vám niekedy, že ste „zhrešili“ a urobili niečo, čo by sa fanúšikom iste nepáčilo (napríklad ste si v aute neúmyselne spievali nejakú otravnú popovú pesničku)?

V: My sme vždy brali hranie a koncertovanie ako veľkú párty. Nedávali sme si dáko záležať na tom, v akom stave vystupujeme, hlavne, že sme si vypili a zabavili sa. Možno sme to mohli brať trochu vážne, ale nikdy sme nemali v pláne robiť to profesionálnejšie, proste tak sme žili - zábava cez víkend. Po roku 2000 sme dosť hrávali v Čechách a Igor (bubeník) nám spríjemňoval dlhé cesty českou odnožou rádia Devín s ich komornými koncertami hlavne v sychravom počasí. Ešte dnes mávam občas z toho depky :-)

P: Keďže mám dve deti v aute mi hrá fakt hocičo od ľudoviek po detské pesničky, keď však cestujem v aute sám, bezpečne sa vrátim k SENZUSu a BACKSTREET BOYS...

Š: Vekom z tej trojice postupne ubúda, tak ostáva len ten rock n´roll. A čo si spievam v aute si nechám pre seba, aby som zabránil rozpadu kapely.

 

Metalisti aj punkáči sa zvyknú dosť divne obliekať a aj ich účesy občas prudia slušných ľudí. Mali ste aj vy obdobie, keď sa vás kvôli vzhľadu na ulici deti báli? Alebo keď mamičky a oteckovia na vás ukazovali so slovami „Musíš sa poriadne učiť, lebo dopadneš ako tamten ujo“? Alebo to obdobie platí doteraz?

V: SITŇAN nebol nikdy ortodoxne punk. My sme vyrastali viac-menej na metále, tak SITŇAN je skôr hybrid punku s metálom. Hlavne keď do kapely prišiel gitarista Rišo, ktorý nikdy nepočúval punk a teraz nepočúva ani nás starších v kapele. :-) Podľa toho sme sa aj obliekali, žiadne vybíjance, iba šiltovka a kľúčenka na krku. Keď si ju niekedy zabudnem dať, tak to fanúšikom už chýba. :-) Ak sa niekto nad nami niekedy pohoršoval, tak najskôr naše ženy, že zas vyzeráme ako vygrcané rezance.:-)

P: No, ostatní chalani vyzerajú celkom k svetu, ja som mal pred pár rokmi oveľa dlhšie vlasy a nejak som ich zanedbával. Rozčesať sa dali jedine miešadlom na betón alebo hrabľami, otec ma často volal "pojazdný krmelec"...

Š: Deti do 4 rokov sa ma boja (neviem prečo) a keby rodičia vedeli, čo robím (myslím zamestnanie), tak by asi naopak nechali svojim ratolestiam narásť riadne pačesy.

 

Ako často mávate skúšky s kapelou? Neuvažovali ste nad možnosťou ich redukcie a využitie ušetreného času na všeobecne prospešné činnosti – napríklad vysádzanie stromčekov, upratovanie ulíc alebo rozdávanie letákov o zdravej výžive?

V: Skúšky už mávame naozaj teraz poskromnejšie. Tento a minulý rok nám poostával dáky šnaps z osláv, tak, aby sa nepokazil, budeme musieť zas začať viac skúšať. Musím naozaj za mňa povedať, že aj po toľkých rokoch sa vždy teším na skúšku, že zas uvidím tie staré ksichty na skúšobni a že si ešte niečo spoločne nalejeme.

P: Skúšky mávame každú nedeľu to znamená, že v sobotu chodím rozdávať letáky a cez týždeň chodím vysádzať stromčeky na R1ku...

Š: Skúšok momentálne máme tak málo, že stíham všeličo iné, okrem vyššie odporúčaných činností!

 

S akým nabizarnejším názorom na vašu muziku ste sa doteraz stretli? Dostali ste prípadne priateľské odporúčania typu „Ak by ste zmenili/zrušili spev, nahradili gitary akustickými a pridali klávesy, možno by sa to dalo počúvať...“?

V: Kapela je teraz rozdelená na dve časti, jedna časť hrá verziu unplugged, tak možno sa to teraz už aj dá počúvať. Odozvy sú na to dobré. Celkom sa nám to zapáčilo, keď sme takto hrali na festivale “Punkáči deťom” a v malých priestoroch je to viac znesiteľnejšie. Raz sme robili v miestnej krčme na terase fest. Terasa bola rovno medzi panelákmi a na druhý deň ma zastavila jedna tetuška, či som aj ja počul tú strašnú satanskú hudbu. Satanskú? Nie, nič som nepočul. Tetuška evidentne frčala na SENZUSe a my sme zjavne v ten večer hrali zas rýchlo.

P: "Vaša hudba mi pripomína ako keď sa kamión plný svíň prevráti v ostrej zákrute". Áno veľa ľudí by chcelo "čistý spev", ale ani v horore predsa nemôže hrať Tom a Jerry...

Š: Jediné priateľské odporúčania som dostal od spolukapelníkov, aby som na skúške a pred koncertom na scéne neprepínal môj MOOER do akustických, orgánových a iných presetov. A jeden človiečik na jutuboch na môj hudobný video experiment napísal: Čo berieš?

 

Prečo ešte stále vydávate CDčka? Predpokladám, že vaši fanúšikovia sú dostatočne technicky zdatní na to, aby si hudbu stiahli vo formáte mp3 alebo využili niečo ako „Spotifaj“... Navyše plast sa v prírode rozkladá dlhé stáročia...

V: Ideme aj my s dobou, CD už nerobíme. Robíme radosť Grétke kdesi zo Škandinávie. Keď sa nám podarí niečo vypotiť, ideme do štúdia, ale max. 3 skladby a hodíme to na net. Už asi druhý rok chceme nahrať klip na skladbu “Život sa začína”. Mal som v pláne natočiť, ako idem po zakvitnutom repkovom poli, už repka dva krát zakvitla a nič :-) Tento rok to hádam už vyjde.

P: CD-čka sú super na krájanie cibule alebo ako vejár!!! A prečo vydávame CD? Spotifaj sa vydať nedá...Zostane po nás aspoň aká taká pamiatka.

Š: Máme CD, ale aj skladby na streamovacích službách. Každá veková kategória od 0 do 99 si vyberie to svoje. A náš plast je taký heavy, že sa nerozloží 1000 rokov.

 

Asi sa zhodneme na tom, že vašu terajšiu tvorbu bude veľmi ťažké dostať do Rádia Express, Fun rádia či Európy 2. Kedy plánujete podobný krok ako kapela GLADIÁTOR a razantne zmeníte hudobný žáner (ideálne začať hrať pop alebo country)? A prečo až tak neskoro?

V: Po 60-tke ja s basákom “Chorkým” prejdeme plynule k folklórnej skupine “Sekera”. Sú to starí páni, s ktorými máme na polku skúšobňu. Vždy pred skúškou pijú domácu a jedia slaninu s cibuľou, na to sa najviac tešíme, ha-ha-ha.

P: Máme to naplánované na minulý rok, otázka je či to stihneme, ale všetkým sľubujeme, že sa o to pokúsime, predsa hrať country a pop to je predsa snom každého "mentalhlístu".

Š: U mňa je to opačný vývoj. TOD je štvrtá kapela, v ktorej hrám a muzika je stále tvrdšia a tvrdšia, na rozdiel od niektorých orgánov...

 

Predstavte si situáciu, že vás o pár rokov podpíše veľké vydavateľstvo typu Nuclear Blast, Sony alebo EMI. Koho si pozvete na svetové turné v roku 2030 ako predkapelu – METALLICU, THE EXPLOITED alebo DESMOD? A prečo nie DESMOD?

V: Na svetové turné by sme si určite zobrali ako predkapelu starých pánov „Sekerákov“. Ako som už povedal, veľa pijú a jedia slaninu s cibuľou. Žiadny punk a tobôž metál. Majú harmoniku, tak ak by sme to spojili, mohli by sme vytvoriť druhé „tri sestry“.

P: Toto je masakrálna otázka, METALLICA nám robila predkapelu na koncertoch na Túrovej a Trnavej Hore, žiaľ, koncert v Hronskej Dúbrave sa musel zrušiť kvôli slabej účasti. Nasledujúce turné (Budča, Ostrá Lúka, Breziny) preto bude s kapelou DESMOD.

Š: DESMOD nie, by som chytil hemoroidy. A ako predkapelu? To by museli vybrať spolukapelníci, oni majú prehľad. Ja som zastal v čase.

 

Ak by vás oslovili členovia SEX PISTOLS alebo BLACK SABBATH sa ponúkli vám miesto v ich kapele, ako by ste sa vyhovorili, keďže je evidentné, že uprednostníte svoju kapelu. Skúste to v priamej reči naformulovať tak, aby sa chalani neurazili. Stačí po slovensky, v prípade potreby potom preložíme do angličtiny.

V: SEX PISTOLS a BLACK SABBATH nás poznajú už pekných pár rokov, vedia, že ja bez basáka Paľka “Chorkého” Prekoppa nehrám a on zas bezo mňa, skúšali to už viackrát. Ozzy ma prosil a dával mi aj svoje okuliare, ale neuspel.

P: Ďakujem za pozvanie, ale mama (Adrián) ma nepustí, tak isto nepustí nikoho iného...(pozn.: mama (Adrián) je náš prísny a despotický gitarista, cestou na Brutal Assault nás nútil nepiť, totiž rok pred tým nemal kto stavať stany).

Š: Ten Sabbath... hmmm... - to by bolo ťažké odmietnuť. Ale na druhej strane za chvíľu pomrú a vrátim sa do TOD.

 

Určite budete chcieť usporiadať veľký koncert k 60. výročiu založenia kapely. Aké miesto zvažujete – Londýn, Rio či Zvolenskú Slatinu? A fanúšikov bude iste zaujímať to, aké skladby zahráte v rámci prídavkov...

V: Keďže sme začínali skúšať prvé skúšky na našej chate pred vyše 30-mi rokmi, tak tam by sme mali urobiť aj koncert k 60. výročiu. Pamätám, že vtedy foter sucho skonštatoval „super, nebudeme mať na chate myši ani potkany“. Zahrali by sme pesničky od “Slovenskej hádzanej”(prvé demo) cez “De Trevil”(o SK pornohviezde) až po “Prečo chlap”. Nech si každý príde na svoje.

P: Keďže priemerný vek v našej kapele je ako vek korytnačiek na Galapágoch, tak sa obávam, že ten koncert bude v domove dôchodcov na Lipovci... :-)

Š: Za 60 rokov? Tak to bude Oldies Thrash Metal Party. Myslím, že vo Zvolenskej Slatine. A zahrajú naše skladby in memoriam...

 

Akú skladbu z vašej tvorby by ste odporúčali do populárnej relácie RTVS Hit roka, ktorej 30. séria bude vysielaná okolo roku 2052? A koho by ste odporučili na jej interpretáciu? Ak by boli na výber Eva Máziková, Darinka Rolincová a vnuk Ibrahima Maigu – koho by ste si vybrali a prečo?

V: Do RTVS by sme nasadili skladbu “Ukáž bobra” a spievala by to Evička Máziková. Ostatné už nepotrebuje komentár. :-)

P: Jednoznačne Evka Máziková - po prvé: v roku 2052 bude mladšia ako je teraz a po druhé: má ústa ako podchod a pieseň „Hostina“ bude znieť z jej úst nádherne!

Š: Moja srdcovka je T.O.D a odporučil by som ju Darinke - ohľadom na jej „mandarínky“... 😊

 

Na záver nám ešte povedzte niečo, čo o vás alebo vašej kapele asi nikto nevie. Prípadne nejakú "pikošku" na niekoho z členov kapely (nevadí, že sa mu to nebude páčiť).

V: Taká celkom zaujímavá "pikoška" na záver je, že okolo roku 2000 nám prišiel dopis z Pražského narodného divadla a v ňom stálo, že nás pozdravujú a že skladbu “Pieseň optimistu” si veľmi obľúbil a často si ju púšťa pán Kodet, či by sme mu neposlali náš album. Odkiaľ sa tá pieseň k nemu dostala doteraz netušíme...

P: Fuuu, asi neprezradím Sonďovho kaderníka a o sebe môžem povedať, že ma brutálne baví robiť rozhovory a vždy odpoviem viac ako piatimi vetami...

Š: Ja držím bobríka mlčanlivosti, lebo: zub za zub, oko za oko, aký vráť, taký požičaj, kto druhému jamu kope...

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Foto: archív kapiel