• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Andrejom z kapely Sektor 20,0

Dátum 1. júna 2024 sa už nezadržateľne blíži a s ním – okrem Dňa detí – aj 4. ročník benefičného Angelus Festu. Na pódiu v záhrade Vily Dominika Skuteckého predvedie svoje umenie 8 zaujímavých kapiel a všetky si predstavíme aj formou rozhovoru. Dnes začíname prvou z nich – Žilinčanmi Sektor 20,0. O vzniku kapely, všetkých troch jej zatiaľ vydaných albumoch, zaujímavých textoch, plánoch do budúcnosti, ale aj o koncertoch pod hlavičkou „Drž sa plota“ či jeho sólovej tvorbe sme sa rozprávali s hlavným „kapelníkom“ Andrejom.

 

Aké boli tvoje prvé kroky na slovenskej hudobnej scéne? Kto alebo čo malo rozhodujúci vplyv na to, že si sa stal muzikantom? Máš vo svojej rodine hudobníkov, zdedil si prípadne nejaké muzikantské gény? Cítiš zo strany rodiny podporu, čo sa týka tvojej hudobnej kariéry? Čo hovoria tvoji najbližší na hudbu kapely?

Tak začal som v 18-tich rokoch prvými akordami. Mali sme doma “španielku”. Kamoš mi ukázal pár akordov a nejako to šlo samo. Tatko hrával na bicie. Áno, je tam podpora zo strany rodiny, zo začiatku vraveli, že je to strata času. Teraz však už prídu aj na koncert. Inak, mal som aj predtým pár kapiel, ale to bola len taká “garáž”. Sektor 20,0 je zatiaľ asi najlepší projekt.

 

Kapela Sektor 20,0 vznikla v roku 2012. Aktuálne pôsobíte v zostave Andrej (bicie), Bugi (basa a spev) a ty (gitara a spev). Došlo od roku 2012 k nejakým zmenám v zostave? Ako máte rozdelené úlohy? Kto napríklad dohaduje koncerty, rieši grafiku, nahrávací proces a podobne? Predstav nám, prosím stručne svojich spoluhráčov (ich koníčky, profesie a pod.) – čo by sme o nich určite mali vedieť?

V kapele došlo k dvom zmenám. Po troch rokoch odišiel druhý gitarista Moro a po vydaní druhého albumu došlo k zmene na poste “bicmena” - mladý talentovaný Andrej Kampf (zúčastnil sa aj talentovej súťaže) vystriedal bubeníka Mira Bruka. Väčšinou všetko riešim ja – koncerty, hudbu, texty... Na basgitaru hrá Radoslav Bugáň, v kapele je od začiatku, t.j. od augusta 2012. Spolupracuje so mnou hlavne pri tvorbe hudby, vlastne, čo sa týka basy, má voľnú ruku pri tvorbe. Robieva grafiku, tričká... Pracuje ako šofér MHD, niekedy je problém sa dohodnúť na skúšku, keďže robí na smeny. Ako jediný z kapely má ženu a dieťa. Bubeník Andrej Kampf je u nás asi šiesty rok, ozval sa nám na inzerát po tom, ako odišiel jeho predchodca. Dochádza k nám vlakom až z Olešnej (dedina pri Turzovka) - je to dosť ďaleko, cca 50 km. Ale baví ho to, skúšame tak 2-krát do mesiaca, čo stačí. Popritom sa venuje ešte tvorbe modernej hudby (hip-hop, techno, rap, atď.). Má doma také malé štúdio, tak tvorí a nahráva. Chodievam k nemu nahrávať aj ja. Pracuje pri dreve, myslím, že na píle (tak si musí dávať pozor na prsty).

 

Tvorba kapely je od jej vzniku ovplyvnená najmä punkom, nájdeme v nej aj prvky metalu a hardcoreu. Trochu sa pristavíme pri jednotlivých albumoch a vybraných skladbách. Debutový album s názvom „Zajtra bude neskoro“ vyšiel v roku 2015. Ako ho s odstupom času hodnotíš po hudobnej aj textovej stránke? Venujete sa na ňom aj „ťažkým“ témam, napríklad v skladbe „Drogy“ spievate: „Do trinástej komnaty, nemal si sa pozerať. Bohužiaľ tvoj život krátky, smutný koniec bude mať“... Mám pocit, že téma drog sa dostala v pretlaku iných spoločenských a politických tém do úzadia. Vnímaš ju aj v tejto dobe ako aktuálnu? Čo by si v tejto oblasti poradil mladým ľuďom?

Tak prvý album sa fanúšikom páči najviac. Hudobne je celkom fajn, až na ten spev a texty, ale niektoré sú dobré – aj text ku skladbe “Drogy”. Text napísal kamoš ešte v 90. Rokoch, vtedy bola táto téma dosť populárna. Teraz už máme iné problémy, doba sa zmenila. Najväčšou drogou sú teraz sociálne siete. A top problémom je polarizácia spoločnosti.

Sektor 20,0 - Drogy

 

O 3 roky po debute ste vydali album „Prestaňte“. Kam ste sa podľa teba posunuli ako muzikanti alebo textári? Na albume je aj skladba „Nebude to lepšie“ so silným politickým textom - citujem: „Až keď budeš na kolenách, prosiť pánov o žrádlo, potom prídu nové voľby, zahrajú nám divadlo. Každý si raz potom vstúpi, v prosperitu štátu, ale až keď postaví si, vo Švajčiarsku chatu.“ Angelus fest je apolitický, takže nebudeme teraz riešiť politickú situáciu v našej krajine po parlamentných/prezidentských voľbách, skôr by ma zaujímalo, ako vnímaš z pohľadu umelca možnosť ovplyvniť (politické) názory poslucháčov prostredníctvom textov svojich skladieb. Ako na takéto texty reagujú fanúšikovia?

Druhý album znamenal, myslím, posun, čo sa týka zvuku, hudby aj textov. Je pochmúrnejší, bolo to také temnejšie obdobie pre kapelu, vládli tam skryté nezhody…Song “Nebude to lepšie” taktiež napísal môj kamoš, niekedy v roku 2004. Momentálne - s odstupom času - sa s textom nestotožňujem. Skladba zaznela aj u Rudího Rusa. Čo sa týka politiky, nebojíme sa kritizovať – máme, myslím, 3 songy s touto témou. Na jednom festivale nás dokonca vypli - bola to politická akcia a organizátor bol amatér… Pieseň “Politici” nebola asi veľmi stráviteľná.😀 Momentálne si už dávame pozor.🙂 Na naše politické texty reagujú fanúšikovia pozitívne, hlavne si ich s nami zaspievajú…

Sektor 20,0 - Nebude to lepšie

 

V roku 2023 ste vydali tretí album „Krok“, ako by si ho charakterizoval 3 slovami? A ako by si album stručne predstavil fanúšikovi, ktorý kapelu Sektor 20,0 vôbec nepozná a chce sa pred koncertom pripraviť na to, čo ho čaká :-)

Album “Krok” je zas návrat k prvému albumu (myslím, že nie je taký melancholický ako druhý album). Texty sú určite lepšie, takisto aj zvuk a spev. Album je energickejší, nový mladý bubeník spravil svoje 😊

 

Ku skladbe „Názor“ ste natočili aj videoklip. V piesni sa opakuje jedna veta „Váš názor nás nezaujíma“ Ku skladbe ste sa vyjadrili, že „chápme to tak, že každá kapela je kritizovaná, ale zdravá kritika je úplne v pohode. Lenže sú určití ľudia, ktorí idú cez čiaru. A práve týmto ľudom je song určený.“ Skús túto myšlienku, prosím, trochu rozviesť. Ako všeobecne vnímaš aktuálnu situáciu na domácej (rockovej) scéne?

Čo sa týka piesne “Názor” – tak, ako každá kapela, aj naša je kritizovaná. Myslím že kritika nie je na škodu, ale na druhej strane netreba ju brať moc vážne. Hudbu robíme v prvom rade pre radosť. Preto vznikol song “Názor”. Čo sa týka aktuálnej situácie, do popredia sa v poslednej dobe tlačia nové moderné štýly, ktoré rockovú muziku odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Rocková scéna je určite slabšia, ako keď som mal 20 rokov. Hlavne chodilo viac ľudí na koncerty, bola väčšia podpora.

Sektor 20,0 - Názor

 

 

Čo ťa motivuje pokračovať v skladaní a hraní hudby, čo je tou hnacou silou, ktorá ťahá celú kapelu? A čo ťa naopak demotivuje a hnevá? Mal si už niekedy chuť to celé „zabaliť“? Ak áno, kedy a prečo?

Tak ako každá kapela, aj my sme mali horšie obdobie. Ale zas čo by som potom robil? 😊 No možno by sa niečo našlo...Ale rodinu nemám založenú, tak času mám habadej a baví ma to. Hudba je moja naj láska. Demotivuje ma, keď príde malo ľudí na koncert…😀

 

Kapela má profily na Bandzone, FB, Instagrame, Youtube (tam možno nájsť napríklad aj celý album „Krok“). Akú dôležitosť prikladáte sociálnym sieťam? Väčšina muzikantov uvádza, že kľúčové sú pri propagácii kapely koncerty a ak sa chce kapela presadiť, musí veľa (ideálne takmer každý víkend) koncertovať? Čo ďalšie je podľa teba v tejto oblasti dôležité?

Dôležité je hlavne to, aby to človeka bavilo. Ak niekto hrá len preto, aby sa presadil? Čo ja viem, nie je to však môj prípad. Áno, sociálne siete sú v tejto dobe dôležité, treba aj tam dosť pracovať - klipy, fotky, odkazy atď.

 

Nedávno sa uskutočnil 9. ročník koncertu s názvom „Drž sa plota“, ktorý kapela každoročne organizuje v žilinskom Smer Klube 77. Tento rok ste vystúpili - okrem iných - aj po boku legendárnych Martinčanov EDITOR. Ako vznikla myšlienka začať organizovať túto akciu? Podľa čoho vyberáte kapely? Ako sa vydaril posledný ročník a aké máte plány do budúcnosti?

Názov ,,Drž sa plota" vymyslel jeden kamoš zo Stráňav. ešte v 2000 roku. Vymýšľali sme názov pre kapelu, tento ale neprešiel, ja som si ho zapamätal a použil som ho neskôr. Keď ho chalani počuli, hneď sa uchytil. Začínali sme v žilinskej krčme ,,Migréna". Chceli sme niekde prezentovať svoju hudbu, tak sa našla krčma, veď prečo nie... No a čo sa nestalo, krčma skončila, teraz je tam reštaurácia. Tak sme to presunuli do Smer Klubu 77 a začali sme volať aj väčšie mená. Bohužiaľ tento ročník bol poslabší, bolo málo ľudí, tak som bol z toho trochu sklamaný. Všetko zlé je na niečo dobré. Takže ideme ďalej!

 

Okrem pôsobenia v kapele SEKTOR 20,0 sa venuješ aj sólovej tvorbe, hráš „akustický punk“ (príznačný názov, keďže prím hrá akustická gitara). Máš na svojom konte napríklad antihit „Vianoce“ resp. pesničku „Panelák“, ktorá vznikla ako reakcia na odkaz od suseda „Nie si na koncerte, ale v paneláku“, ktorý si si našiel v schránke. :-) Je sólová tvorba nejakým „doplnkom“ ku kapele, ale ju považuješ za „rovnocenný“ projekt? Akým spôsobom rozdeľuješ hudobné nápady? Povieš si, že teraz idem skladať pre SEKTOR 20,0 a skladáš pre kapelu? Alebo skladáš „do šuplíka“ a potom triediš, čo je vhodné pre sólový projekt a čo pre kapelu?

Tento môj sólo projekt vznikol cez koronu. SEKTOR 20,0 stagnoval, tak som chcel hrať. No a hral som… Rozdeľujem to tak, že chalanom zahrám songy a keď sa im niečo páči, tak to zahrá aj SEKTOR. Keď nie, nechám si to pre seba.

 

Vráťme sa ku kapele SEKTOR 20,0. Aké máte plány na tento rok (nové skladby, koncerty a pod.)? A na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa prídu pozrieť na vaše vystúpenie na benefičnom Angelus feste 1.6.2024 v Banskej Bystrici?

Sú tam v pláne nejaké koncerty, ale väčšina je v štádiu jednania, takže ich nejdem ešte zverejňovať, keď budú potvrdené, tak ich zverejníme na stránke. Určite 25.10.2024 zahráme v Rock House Topoľčany. A čo sa týka tvorby, chceme nahrať tri skladby v štúdiu. A k jednej z nich aj klip. Zatiaľ je hotový jeden nový song. Samozrejme to záleží od času, koľko bude koncertov atď… Čo sa týka Angelus festu, hlavne nech ľudia dôjdu a vypočujú si našu hudbu. Hudba je dostupná aj na sociálnych sieťach. A určite budeme pokračovať ďalej - v pláne je ďalší album, nejaké klipy…

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: archív kapely