• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Augustinasom z kapely Juodvarnis

Litovskí JUODVARNIS sú historicky prvou metalovou skupinou z priestoru mimo Česka a Slovenska, ktorá vystúpi na Angelus feste. Ich temný metal ovplyvnený litovskou kultúrou a folklórom s lyrickou zložkou v rodnom jazyku bude určite príjemných spestrením programu 4. edície festivalu. Viac o kapele, hudobnej scéne v Litve ale aj niečo o postoji tamojšej spoločnosti k žiaľ stále aktuálnemu vojenskému konfliktu nám prezradil bubeník Augustinas.

 

Litovská metalová scéna je pre bežného slovenského metalového fanúšika veľkou neznámou. Skús nám na úvod rozhovoru predstaviť kapelu JUODVARNIS. Ako dlho na scéne pôsobíte? Ako by si popísal štýl, ktorému sa venujete a prečo ste sa rozhodli pre tvorbu práve takéhoto štýlového zamerania? Ovplyvňuje vás pri tvorbe aj litovský folklór či mytológia?

Ahoj! JUODVARNIS funguje už trinásť rokov. Povedal by som, že na začiatku sme boli silne ovplyvnení tradičným heavy metalom a folk metalom a prvý album to celkom zrejme odráža. Neskôr sme sa odklonili od našich folklórnych vplyvov a začali sme sa zameriavať na temnejší zvuk. Je ťažké opísať vlastný štýl... Páči sa mi označenie "dark metal". Nie je tu úplne black metal, ale ani death metal a ani nie progressive. Je to niekde medzi tým.

 

Názov kapely v preklade znamená čierny havran. Má havran nejaké špeciálne miesto v litovskej mytológii a kultúre?

Áno, havran je v litovskom folklóre ten, kto prenáša dušu zosnulého na druhý svet. Zdá sa nám to ako dobrý názov pre kapelu :)

 

Vaše texty sú v litovskom jazyku, čo pre nás Slovákov znie veľmi zaujímavo a netradične. Mne osobne sa veľmi páči ak sa kapela rozhodne tvoriť texty vo svojom vlastnom jazyku a napísanie zmysluplného textu bez toho aby znel banálne považujem v rodnom jazyku za oveľa náročnejšiu úlohu ako v angličtine. Prečo ste sa rozhodli tvoriť v litovčine? Nemyslíš si, že texty v litovčine môžu byť pre vás bariérou pri prieniku na zahraničnú scénu? Kto je autorom textov a na čo sa zameriavajú?

Náš hlavný textár Paulius mi raz povedal: "Nevedel by som písať texty v angličtine." To v podstate vysvetľuje, prečo spievame v litovčine. Čo sa týka "prieniku", nemyslím si, že je to problém. Existuje mnoho veľkých kapiel spievajúcich vo svojom rodnom jazyku (RAMMSTEIN, SOLSTAFIR, ALCEST, KVELERTAK). Myslím si, že ľudí prirodzene lákajú veci, ktoré znejú inak a jazyk je jedným z nich. Litovčina podľa mňa určite môže pre niekoho znieť exoticky. Rovnako ako pre mňa znie exoticky islandčina.

 

Ako by si slovenskému fanúšikovi popísal litovskú metalovú scénu? Máte u vás aj nejaké mainstreamové metalové kapely? Organizuje sa u vás nejaký väčší festival zameraný na metalovú hudbu? Ako je to s klubovými priestormi? Máte ich dostatok a deje sa u vás podľa tvojho názoru dostatok koncertov? Ako je to s návštevnosťou klubových akcii?

Litovská metalová scéna je na takú malú krajinu pomerne veľká. Existujú kapely vo všetkých žánroch a veľa skutočne aktívnych kapiel. Niektoré majú zmluvy s veľkými vydavateľstvami, iné sú nezávislé. Na scéne panuje pocit spolupatričnosti, pretože väčšinu koncertov organizujú samotní hudobníci a veľa hudobníkov sa na scéne podieľa rôznymi spôsobmi. Niektorí sú zvukári, iní zase dizajnéri, tvorcovia videoklipov a podobne. Ľudia si navzájom pomáhajú a tak ju udržujeme pri živote. Myslím si, že v súčasnosti najdôležitejší festival, ktorý treba spomenúť, je Kilkim Žaibu. Nie je až taký veľký, ale je veľmi dobre organizovaný a vždy super zábavný. Klubová scéna je fakt dobrá. Koncerty sa dejú v podstate stále. Návštevnosť kolíše, lebo ľudia pochopiteľne nemôžu chodiť na koncerty stále. Ale povedal by som, že je to dobré.

 

 

V roku 2014 ste vyhrali litovský Wacken metal battle a teda mali ste možnosť vystúpiť na tomto najväčšom metalovom festivale na svete? Ako si na tieto momenty spomínaš? Ako táto udalosť ovplyvnila kapelu JUODVARNIS?

Spomínam si na to s čistým nadšením. Všetci sme boli nesmierne nabudení a chceli sme podať čo najlepší výkon. Bolo to dobrodružstvo, ale zároveň aj akýsi náš prelomový moment. Keď sa ocitnete v takom prostredí, začnete si uvedomovať, akí ste vlastne malí, takže v tomto zmysle to bol aj skúsenosť, ktorá nás vrátila späť na zem.

 

V minulom roku ste na absolvovali mini turné s banskobystrickou skupinou SOLIPSISM, ktoré zahŕňalo aj zastávku v Bratislave. Ako toto turné dopadlo? Splnilo vaše očakávania? Ako sa vám hralo po boku tejto bystrickej bandy?

Chalani z kapely SOLIPSISM sú super. Boli veľmi priateľskí a nápomocní, za čo sme im veľmi vďační. Turné prebehlo úplne hladko, nepamätám si žiadne problémy. Sme dve odlišné kapely, ale myslím si, že spoločné turné fungovalo dobre. Dúfam, že sa to publiku páčilo.

 

Litva bezprostredne susedí s Bieloruskom, ktoré je spojencom Ruska v jeho vojenskom ťažení na Ukrajine. Rád by som využil príležitosť a opýtal sa ťa na situáciu vo vašej krajine v súvislosti s týmto vojenským konfliktom. Ako je u vás naladená spoločnosť? Zasiahla vojna aj do bežného života ľudí v Litve? Stojí väčšina vášho národa za Ukrajinou a je stále verejná mienka nastavená na pomoc brániacej sa krajine? Existujú u vás obavy, že by aj pobaltské krajiny mohli byť terčom ruskej agresie?

Trochu by som ťa poopravil. Litva má hranice s oboma krajinami, s Bieloruskom aj s Ruskom. Áno, vojna určite ovplyvnila naše životy. Všetci cítime napätie vo vzduchu. Musím zdôrazniť, že Litva je v pomere k HDP jedným z najväčších podporovateľov Ukrajiny na svete, čo o našom postoji v tejto veci veľa hovorí. Sme členmi EÚ a NATO a nemáme žiadne úmysly vrátiť sa pod ruský vplyv.

 

Ovplyvnila táto vojna nejakým spôsobom JUODVARNIS a vašu tvorbu?

Chcel som povedať áno, ale nie som si úplne istý. Povedal by som, že je ešte trochu skoro na to tvrdiť, či naše nové skladby nejakým spôsobom reflektujú súčasné udalosti. Naše texty sa zameriavajú na vzťah človeka so svetom, takže existuje šanca, že o tom podvedome píšeme piesne, aj keď nemusia byť priamo o vojne.

 

Kde všade v zahraničí ste mali príležitosť si zahrať a ktorá krajina ti najviac utkvela v pamäti a prečo?

Vystupovali sme v Pobaltí, Poľsku, Českej republike, Nemecku, na Ukrajine a na Slovensku… Hovorím len za seba, ale mojimi najobľúbenejšími vystúpeniami boli vždy tie na miestnych open air a indoor festivaloch. Litovské publikum je úžasné a na našich koncertoch doma je vždy skvelá energia.

 

1. júna vystúpite na benefičnom metalovom festivale Angelus fest v Banskej Bystrici. Ako by si pozval fanúšikov na vašu show a tento festival?

Príďte na festival, užite si hudbu a príďte nás pozdraviť. Bude to skvelé :-)

 

Anglickú verziu rozhovoru nájdete tu / English version of this interview here.

 

Rozhovor pripravil: Peťo Javorský

Fotografie: Lunaria Wonderland, Kristina Trumpaité, Mantas Puida, daGera Studio, Vidas Černiauskas