• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Adrianom z kapely Brain Dealers

Je potešiteľné, že aj v našom regióne pribúdajú v poslednej dobe nové nádejné metalové kapely. Jednou z nich je aj zvolenská death-metalová „úderka“ BRAIN DEALERS, ktorú si predstavíme v rozhovore so spevákom a gitaristom Adrianom Kulichom.

Na úvod nám skús predstaviť BRAIN DEALERS. Odkiaľ ste? Kto kapelu tvorí? Ako dlho už hráte? Čo zviedlo cesty jednotlivých členov smerom k BRAIN DEALERS?

BRAIN DEALERS je zoskupenie 4 hudobníkov v zložení: Adrian Kulich – gitara a spev, Peter Sondík – gitara, Ján Midriak – basa a Peter Melich – bicie.

Pochádzame zo Zvolena a dokopy sme sa dali v roku 2018. Petrovia už dlhšiu dobu hrávali vo dvojici len tak pre radosť rôzne covery. Ja som hrával so Sonďom v 90. rokoch v kapele DISILLUSION (bola to éra UNCONCERN, MÄSO či BEAST OF PREY) a tak som sa tentokrát nenápadne pridal. Najprv sme pokračovali v hraní coverov ale časom „vyvstala“ prirodzene otázka, či to neposunieme ďalej a tak začali vznikať prvé nápady a nové skladby. Basa už potom pribudla ako posledná dôležitá časť skladačky.

Žánrové zameranie vašej hudby je celkom jednoznačné, dominuje old school death metal. Ktoré kapely formovali tvoj hudobný vkus? Vyrastal si rovno na death metale alebo si k tomuto štýlu dospel postupne? Kto ťa k hudbe takéhoto razenia priviedol?

Vyrastal som v jednom paneláku s Vladom Es (HECATE, DEMONIC-EYED, DADCARE) a už v puberte sme v pivnici skúšali niečo hudobné stvoriť. Počúvali sme veľa muziky a od kapely METALLICA sme prešli cez SLAYER a SEPULTURA až po DEATH. Nasávali sme v tom čase všetko, čo nám prišlo pod ruky a že toho nebolo v 90.rokoch málo. Čiže môj vkus kreovali CARCASS, CANNINAL CORPSE, NAPALM DEATH, DEATH, BRUTAL TRUTH… a musím to tu stopnúť, lebo by toho bolo za celú stranu... :-)

Od januára máte vonku prvé oficiálne EP „Hostina“, zahrňujúce tri skladby. Kde ste EP nahrávali? Ako ste materiál na album tvorili, kto je autorom hudby a textov? Prečo ste sa rozhodli nahrať zatiaľ „iba“ EP a nešli ste rovno na štandardný album?

Mali sme ten luxus, že štúdio „prišlo“ za nami. Dominik a jeho Cable Nest Studio si to celé rozložili priamo u nás v skúšobni a nahrávalo sa. Skladby vznikali postupne, tvorili sme ich spoločne ako aj väčšinu textov - na mne boli finálne úpravy, keďže to musím koniec-koncov aj odspievať. EP sme sa rozhodli nahrať preto, aby sme si vyskúšali prácu v štúdiu, zorientovali sa a zistili, čo chceme do budúcna na kompletnom albume spraviť ešte lepšie a kvalitnejšie. Druhý dôvod bol, aby sme mali niečo na prezentáciu toho, kto sme zač, čo tvoríme a hráme.

Priblíž nám jednotlivé sklady na EP z hudobného aj z textového hľadiska.

Na EP sa nachádzajú 3 skladby a celé to odpaľuje titulná skladba „Hostina“ – „gore“ text vznikol skôr ako zábava, ale nakoniec sa nám natoľko zapáčil, že sa stal titulnou skladbou. „Čierny drak“ už zabŕda do temnejších vôd, keďže bol inšpirovaný smrťou basákovho kamaráta na rakovinu. Myslím si, že každý z nás sa s už takýmto prípadom, minimálne v širšom okolí stretol. Aj preto je nám blízka aj celá idea Svetielka Nádeje. „Posledná minúta“ pojednáva o posledných okamihoch pred smrťou/popravou masového vraha.

Zvuku nahrávky dominujú gitary, ktoré sa zarezávajú do poslucháčovho ucha ako kotúč píly. Bol to váš zámer, s ktorým ste šli do štúdia? Ako pristupujete k vášho zvuku?

Máme radi keď gitary "pília" do živého. Snažíme sa kombinovať agresívne riffy v kombinácii so zapamätateľnými melódiami. Hutné gitary, podporené zo spodku „prebublávajúcou“ basou - to je smer, ktorým sa chceme uberať aj naďalej.

 

Album zdobí zaujímavý obal vyobrazujúci hostinu kanibalov, čo korešponduje s textom titulnej skladby. Kto je jeho autorom? Čo vás viedlo k použitiu práve takéhoto výjavu? Chceli ste ostať verní štýlovému zameraniu alebo môžeme za „gore“ tematikou hľadať aj nejakú skrytú symboliku?

Hľadali sme nejakú inšpiráciu na obal a ja som natrafil na rytiny Theodora de Bry, ktoré vytvoril na základe potuliek po Južnej Amerike, kde objavil aj tento domorodý kmeň kanibalov. Tento výjav padol do našich predstáv úplne dokonale a tak sme ho s radosťou použili na obal. Ako som už spomínal, tento text vznikol pôvodne pre zábavu, ale nevylučujem, že niečo v tomto štýle ešte vznikne. Snažíme sa však skôr o texty s hlbšou myšlienkou resp. zaujímavým príbehom.

Videl som vás túto jar vo Wake up klube, kde ste predskakovali Švajčiarom NIHILO. Do svojho setu ste zaradili aj podarený cover „As I Slither“ od KATAKLYSM. Prečo ste si vybrali práve túto skladbu? Máte ku kapele KATAKLYSM nejaký špeciálny vzťah?

Keďže sme hrávali pred vlastnou tvorbou veľa coverov, pripadalo nám prirodzené to využiť aj na koncertoch. Hrávame ich viac ako len KATAKLYSM, ale keď si máme vybrať len jednu skladbu, hráme väčšinou „As I Slither“.

Ty máš okrem gitary na starosti aj hlavný vokál. Ako sa ti darí skĺbiť pri živom hraní spev s hrou na gitare?

Dobrá otázka - je to niekedy ťažké, čo si budeme nahovárať. Tu pomôže len veľa skúšok, nech si to celé môžem takpovediac zautomatizovať. Baví ma však aj hrať aj spievať, takže ja si to užívam.

Aké sú vaše najbližšie koncertné plány?

Organizujeme ako kapela akciu „Night of Chaos“ v Krupine, na jeseň to bude už 3. edícia (2. pod názvom „Night of Chaos“), takže tam sa tiež ukážeme. Budeme postupne určite pozývať aj kapely, ktoré sa zúčastnili aj Angelus Festu, napr. DEMONIC-EYED nás poctia svojou návštevou už druhý-krát, hrali u nás už aj GÁGOR. Ďalším akciám sa samozrejme nebránime, prichádza to tak prirodzene samo. Touto cestou chcem v mene kapely poďakovať aj Angelus festu za pozvanie.

Aký je tvoj názor na súčasnú metalovú scénu na Slovensku, prípadne v tvojom okolí? Aké zaujímavé kapely z tejto scény by si čitateľom mohol odporučiť a prečo?

Mám rád slovenské kapely, aj keď musím priznať, že som bol skoro 20 rokov mimo scény, takže je to pre mňa také objavovanie nanovo. Vtedy sme „šlapali“ na PATHOLOGY STENCH, UNCONCERN, LUNATIC GODS, DEPRESY či DISSONANCE. Už len v našom komplexe majú skúšobne skvelé kapelky ako DEMONIC-EYED, DADCARE, PLASTERY či 7MS. Zaujali ma naživo aj ABORTION či CRANIOTOMY. Teším sa na Angelus Fest, kde sa zas moje obzory určite rozšíria o ďalšie zaujímavé kapely.Rozhovor pripravil: Peťo Javorský

Fotografie: archív kapely