• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Filipom a Šimonom z kapely Under My Issue

Sme radi, že na našich benefičných koncertoch môžeme dať príležitosť – popri už známych až legendárnych – aj mladým nádejným domácim kapelám. Na Angelus Party (23.5.2025, Sova Banská Bystrica) vystúpia dve banskobystrické kapely – UNDER MY ISSUE a BRAINLESS a prvú z nich si predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 

Začneme netradične – vedeckými štúdiami: Štúdia, vedená psychológom Virenom Swamim z University of Westminster zistila, že fanúšikovia heavy metalu majú vyššiu mieru otvorenosti novým skúsenostiam, čo znamená, že sú kreatívni, zvedaví a inklinujú k netradičným zážitkom. Vedci z Heriot-Watt University zistili, že fanúšikovia heavy metalu a klasickej hudby majú podobné osobnostné črty – sú kreatívni, jemní a introvertní. Sedia tieto charakteristiky na teba resp. parťákov z kapely UNDER MY ISSUE?

Filip: Nie tak úplne, z ⅔ sme silní extroverti, ale v poslednom čase nás začína baviť skúšať nové možnosti a viac sa otvoriť experimentovaniu a čo sa týka kreativity, nechávame na posúdenie od poslucháčov naživo.

Hru na akých hudobných nástrojoch ovládaš? Kedy si po prvý-krát chytil do rúk gitaru? Aké boli/sú tvoje hudobné vzory?

Filip: Bolo by skôr jednoduchšie vymenovať tie, na ktoré nehrám, haha! Prvý hudobný nástroj, na ktorý som sa naučil hrať v hudobnej škole, boli bicie. Po roku som zároveň presedlal na elektrickú gitaru, taktiež aj spev. Dneska ti zahrám aj na husle! Baví ma sa učiť hrať na rôzne hudobné nástroje. Úplne od malička som bol odchovaný na rockových a metalových klasikách ako napr. DEEP PURPLE, BLACK SABBATH, METALLICA potom neskôr SLIPKNOT alebo AVENGED SEVENFOLD.

Ako, kedy, kde a prečo vznikla kapela UNDER MY ISSUE? Aká bola zakladajúca zostava kapely a k akým zmenám došlo do dnešných dní? Kto v kapele počúva najtvrdšiu muziku a kto viac inklinuje k punku, rocku alebo iným žánrom? Sú nejaké kapely, na ktorých sa všetci zhodnete? Čo zvyknete počúvať v aute cestou na koncerty?

Filip: Ja a Šimon sme sa spoznali na ZUŠke, kde sme aj spolu pôsobili na rôznych školských koncertoch, potom sme sa rozhodli, že si spolu nájdeme skúšobňu. Po možno roku sme sa spojili s Jakubom, ktorý bol na bicích úplný začiatočník a všetko sa naučil pri nás. Vystriedali sme pár gitaristov, s ktorými sa nám moc cesty a ambície nekrížili. Tak sme sa nakoniec rozhodli, že ostaneme traja.

Ja som vašu existenciu na scéne evidoval od koncertu v Urban Spote (Banská Bystrica) v marci 2023 – zahrali ste tam po boku legendárnych DEREŠ, HEMATIT a ABSTRACT. Bol to váš prvý „veľký“ koncert? Ako si naň s odstupom času spomínaš?

Filip: Keď si spätne spomeniem, boli sme z tej akcie všetci traja úplne hotoví, nakoľko to bol náš druhý koncert v histórií. Bol to určite pekný zážitok a hlavne obrovský krok vpred oproti nášmu prvému koncertu, ktorý sa konal v obľúbenej Bosorke. Naučili sme sa veľa vecí ohľadne organizácie, získali zopár kontaktov a hlavne sme videli, ako vyzerá taký poriadny koncert.

Ešte sa pristavíme pri jednej akcii z roku 2023 - v júni ste na slnkom zaliatom bansko-bystrickom amfiteátri svojím setom otvárali tretí ročník benefičného open-air Angelus Festu. V ten deň vystúpili aj HYPNOS, LUNATIC GODS, HEMATIT či BESNA a celé vyzbierané vstupné bolo venované pre OZ Onkológia BB. Ako sa vám tam hralo? V čom je z tvojho pohľadu najväčší rozdiel medzi prípravou aj samotným hraním na koncerte v klube a na open-air akcii?

Filip: Hralo sa nám tam skvele, vtedy sme boli určite radi z veľkého pódia, na ktorom sme sa nemuseli medzi sebou toľko tlačiť, taktiež sa nám páčil zvuk a určite umiestnenie festivalu (banskobystrický amfiteáter – poznámka autota) - je škoda, že sa to v nadchádzajúcich Angelus Festoch zmenilo, pretože to bolo perfektné využitie priestoru. Veľký rozdiel to bol pre nás určite aj v tom, že to bol jeden z prvých koncertov, ktorý sme odohrali ešte za bieleho dňa - pamätáme si, že vtedy bolo silné horúce slnečné počasie, ktoré určite poriadne prispelo na pokoncertovú únavu. Najbližšie určite nesmieme zanedbať pitný režim.

Svoj štýl ste nazvali „bystrický technicko-komplexno-korektno-nekorektný-metalo-punk“, váš zvuk chrakterizujete ako spleť funk-slapovej basy, rýchlej komplexnej sólovej gitary a moderne-metalových perkusií. Aké známe kapely mali/majú vplyv na vašu tvorbu? Snažíte sa o originalitu a vlastnú tvár alebo len skrátka tvoríte hudbu, ktorá vás baví a ostatné neriešite?

Šimon: Za mňa najväčší vplyv na basovú stránku kapely určite majú mená ako KORN, MUDVAYNE alebo INCUBUS. Už od momentu, čo som chytil prvýkrát basu do ruky, ma zaujal takýto rytmický spôsob hrania. Určite tvoríme hudbu, ktorá nás baví hrať a vieme pri nej ísť naživo poriadne šialene, ak je aj originálna, tak je to dvojitá výhra.

V súčasnosti sa objavuje mnoho kapiel, ktoré sa snažia kombinovať rôzne metalové aj nemetalové vplyvy a tým vznikajú nové žánre a podžánre. Aký je tvoj názor na prinášanie nových prvkov do klasických rockových/metalových žánrov? Máte v kapele v rámci svojej kreativity nastavené isté hranice alebo sa nebránite žiadnym experimentom?

Filip: Ja si myslím, že je to určite dôležité, s dobou sa posúva aj hudba a tak treba, ako umelec experimentovať aj so žánrami, ktoré na prvý pohľad nemusia k sebe tak pasovať a hľadať rôzne inšpirácie všade, kde sa len dá. Určite sa nesnažíme limitovať do žiadneho jasného žánru a preto máme často práve problém definovať náš žáner konkrétne.

Čo všetko musí robiť kapela vašej kategórie pre to, aby si získala nových fanúšikov? Aké formy propagácie využívate a aké vám zatiaľ najlepšie fungujú? Zaujali ma „shortky“ na vašom youtube kanále, kde dávate fanúšikom „kvízové otázky“ a za správne odpovede získavajú vstupenky na váš koncert a pivo k tomu.

Šimon: Dnes si veľa vecí dokáže kapela spraviť sama, ak nie vlastne aj kompletne všetko od nahrávania skladieb po sebapropagáciu. Môžeme povedať, že sme všetci v kapele v podstate “vyrástli” spoločne so sociálnymi sieťami a sledujeme, ako sa dokážu využiť na reklamu alebo jednoducho oslovenie nového publika - bez nich je v dnešnej dobe naozaj ťažké fungovať. Počas doby nášho fungovania sme sa oboznámili s rôznymi nástrojmi na propagáciu či už na facebooku alebo instagrame, ktoré sme použili na zviditeľnenie plagátov posledných dvoch koncertov. Skúšali sme experimentovať s reklamami a posilnením zobrazovaním príspevkov a príjemne nás prekvapila cena za pozretia príspevkov, čo nám určite pomohlo v oslovení možných poslucháčov.

Zúčastnili ste sa aj Demovnice_FM – jedná sa o webový rebríček nahrávok slovenských autorov, ktorý zastrešuje Rádio FM a jednotlivým skladbám posielajú svoje hlasy fanúšikovia. Čo vám priniesla táto forma propagácie? Zaznamenali ste spätnú väzbu od fanúšikov, ktorí vás vďaka Demovnici objavili?

Filip: Bola to pekná skúsenosť, udržali sme sa tam zopár týždňov, dokonca nás zahrali v rádiu a spravili s nami rozhovor. Nezaznamenali sme nejaký obrovský nárast, ale možno sme niekomu spríjemnili nedeľné poobedie, keď nás púšťali naživo.

Vo februári 2024 ste vydali svoje debutové 6-skladbové EP. Ako prebiehal kompozičný proces a potom aj samotné nahrávanie? Ak mám správne informácie, tak zatiaľ nemá EP formu fyzického nosiča (zostalo len v online priestore) – plánujete aj vydanie na CD/LP alebo už vnímate tieto médiá ako prežitok?

Šimon: Pesničky sme nahrávali u nášho kamaráta Matúša niekde na Králikoch, bolo tam úplné ticho, žiaden mestský hluk - niečo ako víkendová chata, ktorá zhodou okolností obsahuje všetko potrebné k nahrávaniu kapely. Mali sme to hotové za 3 dni a potom väčšinu času sme dolaďovali alebo opravovali drobnosti. S finálnym zvukom, ktorý sa masteroval v SPK Audio, sme celkom spokojní. EP vyšlo aj vo fyzickej podobe ešte nám zostali posledné kusy.

Zorganizovali ste už 5 pokračovaní koncertov s názvom 4 Issues Friday – prvý v októbri 2023 v banskobystrickej Bosorke a zatiaľ posledný v októbri 2024 tiež v B. Bystrici v už neexistujúcom Klube 77 (vystúpili aj kapely WOLNERA, HADONOS, DECLARATION OF DEATH). Ďalšie 2 akcie sa tiež konali v Klube 77, v septembri minulého roka ste zorganizovali „štvorku“ v žilinskom Klube Smer 77. Čo bolo impulzom k tomu, že ste začali 4 Issues Friday organizovať? Predpokladám, že vám pomáhajú zahrať si aj mimo Banskej Bystrice vďaka výmenným koncertom s kapelami, ktoré na koncerty pozvete. Ktorú z doterajších piatich akcií považujete za zatiaľ najvydarenejšiu a aké máte s 4 Issues Friday ďalšie plány?

Filip: Prvotný impulz nastal, keď sme pôvodne boli pozvaní otvoriť akciu pre kapelu HEMATIT do Klubu 77, avšak krátko po tom nás z účasti vyhodili a tak sme dostali nápad vytvoriť si proste vlastný koncert s našimi rovesníkmi a ich kapelami v Bosorke, do ktorej sme v tom čase často chodili ako fanúšikovia iných kapiel. Náš prvý koncert mal na naše prekvapenie perfektnú účasť a zistili sme, že nás to aj celkom bavilo organizovať, tak sme sa rozhodli, že budeme v organizácií sem-tam pokračovať. Za našu najvydarenejšiu akciu považujeme druhý 4 Issues Friday, ktorý sa konal už v Klube 77, s perfektným časom a obsadením kapiel a ešte lepšou účasťou - všetko v ten deň klapalo ako hodinky.

Aj na základe line-upov 4 Issues Friday usudzujem, že máte vcelku dobrú spoluprácu s kapelami HADONOS (Poprad) či DECLARATION OF DEATH (Zvolen). Obe tieto kapely už vystúpili aj na niektorom z našich „angelusáckych“ benefičných koncertoch. V čom – okrem spomínaných výmenných koncertov – má výhody spolupráca s ostatnými kapelami? Viete si pomôcť napríklad pri riešení nejakých technických záležitostí, zdieľaní kontaktov na ľudí zo scény, prípade propagácii a podobne?

Filip: S bubeníkom kapely HADONOS Marcelom dokonca zdieľame miesto v skúšobni a ak by nebolo jeho na našich koncertoch, tak by sme boli, čo sa týka problémov s bubnami, úplne stratení - za to veľmi ďakujeme! Ale všeobecne vždy, keď sme niekde hrali, tak nebol nikdy problém si medzi sebou s kapelami pomôcť s rôznymi vecami, predsa len zdieľame rovnaké pódium, tak prečo si to spoločne neuľahčiť.

V auguste 2024 ste vystúpili aj na zaujímavej multi-žánrovej akcii s názvom Voľné pódium. Hralo sa priamo na Námestí SNP v Banská Bystrica. Ako sa vám podarilo získať „miestenku“ na pódiu a aké boli reakcie publika na vaše vystúpenie? Aký je všeobecne tvoj názor na multi-žánrové koncerty?

Šimon: Miestenku sme získali priamo pomocou emailovej komunikácie, keďže je to akcia, venovaná absolútne rôznym umelcom bez ohľadu na žánre. Všimli sme si termín, do kedy treba napísať, a tak sme neváhali. Bol to zatiaľ najväčší koncert, ktorý sme odohrali. Spomíname, že bolo zrovna vtedy plné námestie, takže sa hralo úžasne. Všimli sme si rôzne reakcie - od klasického metalového trasenia hlavou až po absolútne zhnusenie a znechutenie z hlasnej hudby - takže celé spektrum emócií a sme za to radi! Multi-žánrové koncerty sú tie najlepšie koncerty!

Aké máte plány na ďalšie mesiace? Dočkáme sa nových skladieb, prípadne albumu? Kde všade vás budú môcť fanúšikovia vidieť naživo?

Filip: Momentálne sme v procese písania nových skladieb. Rozhodli sme sa dať si trochu pauzu od koncertov, s výnimkou nadchádzajúcej Angelus Party v Sova Bare. Nechceme sa ponáhľať, ale zároveň sme si stanovili dôležité termíny, keď budú skladby hotové a chceme najbližšie vydať finálne niečo väčšie ako EP - konkrétne už plnohodnotný album, ale nebránime sa ani myšlienke postupného vydávania singlov, teda niečo ako ochutnávky pred veľkým albumom.

V piatok 23.mája vystúpite v banskobystrickej Sove spolu s kapelami EDITOR, DEFINITION a BRAINLESS na benefičnej Angelus Party. Na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa prídu pozrieť na váš koncert?

Filip: Fanúšikovia sa samozrejme môžu tešiť na PORIADNU METALOVÚ NÁLOŽ! Odprezentujeme prevažne nové skladby, na ktorých pracujeme a vyskúšame si ich, ako sa cítia naživo v klube. Tešíme sa na kapely BRAINLESS, EDITOR a DEFINITION!

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: Maroš Slosiar