• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Mayom Petraninom z kapely Castaway

Progresívna rock/metalová kapela  Castaway z Bratislavy bola založená v roku 2004. S jej lídrom Mayom Petraninom sme sa porozprávali na hudobné aj mimohudobné témy :-)

 

Ako by si predstavil kapelu Castaway niekomu, kto vás ešte nepozná?

Sme zoskupenie piatich individualít, z ktorých každý hrá to čo má rád a vo výsledku z toho vypadne výživný rockovo / metalový kokteil.

Niektorí tomu hovoria prog, niektorý art rock, iný metal. Každopádne našou snahou je vniesť do hudby širší, povedzme umelecký rozmer a priblížiť poslucháčovi i náročnejšiu muziku hravou formou.

V našej tvorbe nájdete všetko: od thrashových rúbaníc, cez blackovú atmosferičnosť až po epickú muzikálovú košatosť vokálov.


V akej zostave momentálne tvoríte a hráte? Čomu okrem hudby (zamestnanie, koníčky) sa venujú členovia kapely?

Aktuálna zostava sa ustálila už niekoľko rokov na čísle 5.

Janko Kovár: bicie

Peter Bulík: gitara

Andrej Kutiš: klávesy+ vokály

Mayo Petranin: spev

a náš “benjamínok“ Zoly Daraban: basgitara a spev.

Traja z nás (ja, Janko, Peter) sa hudbe venujeme aj profesionálne. Ja a Janko pracujeme pre jeden nemenovaný hudobný shop a Peter je profesionálny muzikant, ktorý okrem gitary bravúrne zvláda aj spev a bicie.

Andrej je právnik a Zoly pracuje pre jednu švajčiarsku finančnú spoločnosť.

Okrem hudby, prípadne inej hudby ako CASTAWAY (keďže všetci z nás sa angažujem aj v iných hudobných projektoch) sa venujeme popri rodinách a priateľkách aj uvedenej pracovnej činnosti, vďaka ktorej môžeme platiť účty a dane. Za poznámku možno stojí, že Zoly je i šikovný grafik, takže mnohé plagáty, promo materiály si vieme vytvoriť vrámci DYI sami.


Ako s odstupom času hodnotíš predchádzajúce 3 albumy kapely, čím boli špecifické a čo bolo charakteristické pre obdobie, v ktorom vznikli?

Debut “Over the Drowning Water“ bol ako každý debut, prvorodené dieťa, ktorá sme roky pilovali a priviedli na svet v neľahkých pôrodných bolestiach (nahrávalo sa vo viacerých štúdiách a hodne sa opravovalo). Doteraz z neho hráme veľa materiálu naživo a stále máme z neho príjemné mrazenie.

Dvojka: “Choices and Patterns“ bol jeden obrovský experiment, kde sme skúšali trošku iné hudobné zákutia. Dodnes to považujem za zvláštny album.

Trojka: “Before we Drown“ sa zvukovo a myšlienkovo vracia k debutu, Konečne sa na ňom prejavila kompozičná sila viacerých autorov a výsledok znie i teraz pre mňa super! Spolupracovali sme po prvýkrát so skvelým a talentovaným zvukovým technikom Adamom Mičincom ako aj s Fascination Streets štúdiom zo Švédska (Jens Bogren: Opeth, Sepultura, Dimmu Borgir, Amon Amarth, Kreator, Arch Enemy, Dir En Grey, Marty Friedman, Devin Townsend atď.).

EP: “Everfloving Past“ je vlastne taka drobná bilancia našich doterajších počinov, od mini albumu DEAD-POETS-SOCIETY (predchodca CASTAWAY), Fait Accompli kde nám hosťuje Devon Graves (PSYCHOTIC WALTZ, DEAD SOUL TRIBE, AYREON), až po novinku U.N.I., ktorá je skôr taký úlet mimo rámec našej bežnej tvorby. Záver tvorí úžasné orchestrálne medley, ktoré v sebe tmelí niekoľko tém z našich prvých dvoch albumov.

 

Práve pri tom poslednom EP "Everflowing Past" by som sa trochu pristavil. V čom je špeciálne?

EP je je súborom a výberom z našej doterajšej tvorby, prakticky každá skladba predstavuje jedno z období našej tvorby. Ak by mal niekto túžbu zistiť o čom hudobne ten slovenský CASTAWAY je, toto EP je pre neho tým pravým ukazovateľom.

Už po treťom albume sme si povedali, že našich fanúšikov tentokrát nenecháme čakať na nový počin viac ako 5 rokov, tak sme sa spolu s zvukovým majstrom Adamom Mičincom, ktorý bol iniciátor celého počinu, rozhodli spáchať toto “výberové“ EP.

Uvedené EP je našim asi doteraz "najvymazlenejším" hudobným a zvukovým počinom a výstavnou skriňou, na ktorý sme všetci patrične hrdí.

 

 

Vo vašej hudbe sú pomerne častým prvkom viac-hlasy, ktoré evokujú vplyv legendárnych Savatage. Ide o cielený poznávací znak a zámer alebo skôr o náhodu (dobre v skladbe znejú, tak sme ich tam dali :-) ?

V CASTAWAY sme všetci obrovskí fanúšikovia tejto americkej legendy. Ich viac-hlasy sú možno slávnejšie ako samotná skupina. Pravdou je že viac ako Savatage nás inšpirovali Queen a Beatles. A nekriticky tiež priznáme, že sa nám tieto až operné hlasové vrstvy veľmi páčia a u nás (v Česko-Slovensku) ich nevyužíva až tak veľa kapiel. Navyše máme v kapele viacero výborných spevákov, tak prečo to nepredviesť aj naživo?

 

Práve vaše živé vystúpenia pôsobia veľmi energicky a profesionálne. V poslednej dobe má na ich početnosť negatívny vplyv pandémia - ako vás ovplyvnila a aké máte plány na najbližšie mesiace?

Okrem nemožnosti živého hrania sme sa viac zomkli ako autori a túto frustráciu z absencie živých vystúpení sme pretavili do nových skladieb. Už v tejto chvíli pripravujeme pilne nasledovníka “Before we Drown“.

A ak okolností dovolia, v decembri by sme radi podnikli také slovenské mini-turné s jednou česko-slovenskou metalovou legendou, kapelou TITANIC!

(9.12. Wake up, Zvolen, 11.12. Colloseum,  Košice, 12.12. MMC, Bratislava, okrem Titanicu a Castaway vystúpia napr. aj Lunatic Gods - pozn.redaktora)


Tak držíme palce, nech sa turné vydarí! Ste vcelku aktívni na Facebooku, ale vaša oficiálna web-stránka nebola aktualizovaná už niekoľko rokov... Znamená to, že pri propagácii kapely v on-line svete sú už dôležité len sociálne siete? A všeobecne - čo považuješ za kľúčové v tom, aby sa o kapele a jej hudbe dozvedelo (v slovenských podmienkach) čo najviac fanúšikov?

Neaktualizovaná stránka je skôr technicky problém, s malou detektívnou zápletkou a totiž: človek, ktorý nám stránku vytváral, zmizol bez stopy a kódy, ktoré nám zanechal, veľmi nefungujú, takže to jednoducho nevieme aktualizovať a dat robiť úplne novu stránku je zase finančne náročné, keďže väčšina ľudí uprednostňuje skôr sociálne siete.

Na propagáciu je dnes dôležitý správny súhrn XY rôznych faktorov: sociálne siete, youtube, koncerty, tlač, rádia, followery, ale i vizuálne spracovanie ako klipy, merch (tričká, LP) sú cesty, ako dostať kapely do pozornosti poslucháčov a promotérov. Jednoducho neustať na mŕtvom bode, ale neustále sa posúvať, makať ...a hlavne nečakať, že stačí spraviť dobrú nahrávku a ostatne už príde.


Aký hudobný žáner preferuješ ako fanúšik a akú - pre Teba dovtedy neznámu - slovenskú kapelu si v poslednej dobe objavil a odporučil by si nám ju?

Ja som od svojho útleho veku (cca 9 rokov života)  metalové dieťa. Keď som počul prvýkrát Tublatanku, Metalindu a následne Iron Maiden vedel som, že toto bude hudba,  ktorá ma bude prevádzať celým životom. Takže rock/metal v akejkoľvek podobe od mäkších žánrov až po extrémne odnože, je to čo koluje v mojich prehrávačoch denne.

Priznám sa, že som trochu vypadol zo sledovania slovenskej metalovej scény.

V čase keď ešte boli aktívne súťaže Wacken Metal Battle som bol viac zaangažovaný.

Každopádne zo slovenských spolkov, ktoré majú šancu reprezentovať našu krajinu i mimo hranice a určite by nezapadli prachom priemernosti, by som vyzdvihol: SYMFOBIA, GLOOM, EUFORY, RAMCHAT, LATE.


Aký je váš názor (kapely ako celku) na benefičné koncerty a charitu všeobecne? Angažujete sa v tejto oblasti?

Samozrejme pokiaľ ide o dobrú myšlienku, ochranu zdravia, prírody, životného prostredia...radi podporíme. Nemáme s tým absolútne žiadny problém, naopak teší nás, že i v dnešnej silne egocentrickej dobe má niekto chuť a ochotu takéto benefičné akcie usporiadať, nie len za účelom vlastného zisku a zviditeľnenia, ale na podporu dobrej, prospešnej veci.


Na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí vás prídu podporiť v júni na Angelus Fest?

Tí ktorí nás poznajú, vedia že sa na živo neberieme veľmi vážne (aj keď metal je seriózna muzika) a nerobíme rozdiel či hráme pre 15 alebo 5000 ľudí. Do každej akcie ideme naplno! Takže tešte sa na príval pozitívnej energie, vzájomnej interakcie a kvalitnej muziky, ktorá nepozná žánrové obmedzenia.

Keep on rockin´!

 

Ďakujem za rozhovor :-)

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: archív kapely