• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Mirkou z kapely Scelleus

Kapiel hrajúcich progresívny metal so ženským vokálom, kombinujúcim melodicky spev s tým drsnejším, veľa na Slovensku nemáme. Aj preto sú levickí SCELLEUS zaujímavým zjavom na našej scéne. Okrem žánrového zamerania a vokálneho prejavu je menej tradičný aj prerod kapely od rocku smerom k metalu. Viac o svojich začiatkoch ale aj súčasnom nastavení kapely nám prezradila speváčka Mirka.

 

Na úvod rozhovoru nám skús opísať svoje spevácke začiatky. Ako si sa ku spevu dostala? Viedol ťa ku spievaniu niekto? Chodila si aj do umeleckej školy? Aké speváčky/speváci boli v začiatkoch tvojimi vzormi a prečo?

Na úvod, ďakujeme sa priestor. Čo si pamätám, moje spevácke začiatky sa hýbu od cca 6 rokov a zúčastňovala som sa rôznych speváckych súťaží, ktoré som absolvovala v rámci celej základnej školy. Nemôžem povedať, že by ma niekto aktívne viedol, ale mamina ma jednoznačne podporovala a chodila so mnou po súťažiach. V sestre som videla určitý vzor, pretože aj ona aktívne spieva v prestížnom zbore Cantica collegium musicum a hudbu miluje tiež. Nejaký čas som chodila ako dieťa aj do ZUŠ na spev, čo ma veľmi bavilo, kým neprišlo na učenie sa nôt… V dospelosti som sa tiež prihlásila na hodiny spevu, no netrvalo to dlho, absolvovala som pár hodín a ukončila som to. V začiatkoch a aj teraz je určite vzorom napr Celine Dion, Lara Fabian - pretože sú špička a sú takmer dokonalé a chcela som sa im podobať.

Ako si sa prepracovala až k rockovej a metalovej hudbe? Čo na nej považuješ za natoľko atraktívne, že sa jej venuješ napriek tomu, že komerčný potenciál majú určite väčší iné štýly?

Hmm, nikdy som si nemyslela, že ma tento žáner bude baviť, no stalo sa a som za to rada. K rocku a metalu som sa dostala cez kapelu SPIRIT, do ktorej som sa prihlásila. Ja som človek s premenlivými náladami a táto hudba asi najviac vystihuje môj temperament. Chvíľu kľud a potom čurbes… Bez srandy, má to pre mňa veľký emočný náboj, ktorý môžem cez hudbu prežívať a ventilovať a chvalabohu za to, že v tejto hudbe počuť reálne nástroje a žiadne komerčné umelé zvuky, ktoré fakt nemusím a stoja mi z nich chlpy…

Čo pre teba spev znamená? Akú rolu zohráva v tvojom živote?

Hudba a spev zohrávaju v mojom živote OBROVSKÚ ROLU.

V skupine SCELLEUS pôsobíš od roku 2019. Čo alebo kto ťa do kapely priviedol?

Reagovala som na inzerát na vokalistku v spomínanom SPIRITe, čo je rockový predchodca SCELLEUS, kde spieval ešte terajší basak Marcel.

Keď som po prvý krát SCELLEUS počul, ako prvé ma napadla paralela s ukrajinskými JINJER. V rozhovore pre Metalscénu si spomenula, že práve JINJER bol tvoj prvý kontakt s hudbou, ktorá kombinuje growling s čistým vokálom. Tvoj vokál mi najmä v melodickej polohe pripomína práve Tatianu z tejto kapely. Ako si spomínaš na časy, keď si s growlingom začínala? Aký prístup si pri učení growlingu zvolila? Mala si tútora alebo si sa učila podľa nejakých video lekcii?

Spomínam si na to celkom úsmevne, pretože som tomu nemohla ani uveriť, že takto sa dá spievať ... Marcel mi navrhol, či to neskúsim a nezačnem sa to učiť. Povedala som: jasne do 2 mesiacov sa to naučím… Išlo to pomaly, postupne… Spoločne s Marcelom sme sa učili growl, scream… Počúvali sme rôzne videá a návody. Neskôr som už prevzala iniciatívu len ja a snažila som sa učiť rôzne zdokonaľovacie techniky growlu… A stále trénujem aj čistý hlas. Po pol roku som si povedala: ok, znie to dobre.

Ako zvládaš tieto prechody od melodického spevu ku growlingu pri živom hraní? Mne ako laickému fanúšikovi sa zdá veľmi náročné prepínať hlas z jednej polohy do úplne inej.

Všetko je správnom a pravidelnom tréningu.

Metalový svet je stále viac doménou mužov ako žien. Týka so to nielen interpretov ale aj fanúšikovskej základne, hoci určite treba konštatovať, že podiel žien v metale sa v poslednom čase zvýšuje, čo je určite skvelý trend. Ako sa ty ako žena cítiš v prostredí metalového undegroundu?

Metalový underground… Myslím si, že sa v ňom cítim úplne spokojne a šťastne.

Mohla by si nám predstaviť skupinu SCELLEUS? Kto v nej aktuálne pôsobí? Nedávno ste boli vo fáze zháňania druhého gitaristu a v procese tvorby svojho vlastného štúdia. Boli ste úspešní? Aké máte momentálne ambície a plány?

Sme svojská progresívna metalová melodická kapela, ktorá sa snaží preraziť a makať na seba najviac ako sa dá. V tomto roku, predpokladáme, že koncom leta, sa zkompletizuje nahrávacie štúdio a môžeme naplno makať na nových predpripravenych skladbách, ktoré čakajú na svoj čas. Aktuálne sme v skvelej zostave, za ktorú sme vďační. Marcel Klein na base a ja za mikrofónom sme stálice od 2019. Richard Szirmay je v kapele od roku 2022 - to je 20-ročný doslova bicman/stroj. Najnovší člen je veľmi aktívny a plodný gitarista Martin Javurek, ktorý sa k nám pridal tento rok.

Poďme teraz na vaše texty. Výhradným autorom textov skupiny si ty. Ako pristupuješ k ich tvorbe? Tvoríš ich na hotovú hudbu alebo texty píšeš aj nezávisle na hudbe a potom ich rytmicky prispôsobíš charakteru skladby?

Doposiaľ to bolo tak, že ja som písala texty nezávisle od tvorby hudby a potom sa text upravil a vybral už podľa potreby k danej skladbe. Momentálne s textami mám pomoc v Martinovi, ktorý sa tiež začal na nich podieľať.

Aké sú pre teba témy, ktoré považuješ za vhodné na spracovanie do formy textov? Ako sa inšpiruješ pri ich tvorbe? Máš v pláne tvoriť texty aj v slovenčine?

Témy sú samozrejme v rámci mojich pocitov a vnemov. Dosť textov je o láske, niektoré o vojne či o nejakej vnútornej rozporuplnosti, atď... Ako som povedala, niekedy mám pocit, že vo mne žije viac osobnosti, čiže námetov je viac (nie, nemám psychickú poruchu, teda aspoň dúfam, haha). Určite bude niekedy niečo aj v slovenčine, už som na tým rozmýšľala…

V spomínanom rozhovore pre Metalscénu som sa tiež dočítal, že ťa mrzí ignorovanie textov zo strany fanúšikov. Ja sám musím priznať, že už nemám toľko priestoru sa textom venovať ako kedysi. Na druhej strane, ak sa mi text páči a stotožňujem sa s ním, má pre mňa skladba oveľa širší rozmer a vnímam ju oveľa intenzívnejšie. Myslíš si, že má zmysel venovať energiu textom hoci ich hlbšie vníma iba zlomok fanúšikov?

Určite áno, pre mňa to má obrovský význam, ak čo i len jeden ďalší človek sa v komplexnom pocite hudby a textu precíti. Koniec koncov, ani ja by som potom veľmi nevedela odprezentovať song…

Album, ktorý ma v poslednom čase silno zasiahol je novinka nórskych MADDER MORTEM „Old Eyes, New Heart“, ktorá je z podobného štýlového súdka ako hudba SCELLEUS. Máš pre čitateľov nejaké tipy na hudbu, ktorá ťa v nedávno zaujala, či už zo slovenskej alebo zahraničnej scény?

Dík za tip, určite si ich pustím. Môj tip na hudbu, je extrémne širokospektrálny a odporúčanie by bolo dlhé - počúvam súčasne mnoho štýlov. Milujem staré SK, CZ hity aj moderné veci cez USA country, vážnu hudbu, metal… Celkovo si rada fičím na Ábel Korzeniewsky, Dimash, Bocelli, atď...

1.6. otvoríte so SCELLEUS benefičný Angelus fest v Banskej Bystrici. Ako vnímaš benefičné podujatia v rámci metalovej scény? Máš nejakú špeciálnu pozvánku pre fanúšikov ako motiváciu prísť si pozrieť SCELLEUS ako opening act festivalu?

Sme poctení otvoriť takúto krásnu a výnimočnú akciu, kde sa pomáha… Benefičné podujatia vnímame všetci v kapele ako krásne gesto, prejav láskavej vôle a spolupatričnosti a radi sa ich budeme zúčastňovať. Špeciálnu pozvánku nemám, pretože ten, kto chce pomôcť, toho netreba vôbec presviedčať. Okrem toho sú metláci dobré a citlivé dušičky, takže určite nesklamú. Verím, že nesklame aj my a ľudia si naše vystúpenie užijú a podporia nás tiež. Veľmi sa tešíme a ďakujeme za pozvanie!

 

Rozhovor pripravil. Peťo Javorský

Fotografie: Adiska Mrtvolka Zlysko a Filip Černan