V dobe, keď už (nielen v rocku a metale) bolo hádam už všetko zahrané a 1000x zopakované, je naozaj veľmi ťažké prísť s niečím originálnym a pritom zaujímavým. Bratislavská kapela ATYPIC je dôkazom toho, že sa to však stále dá! A my sme veľmi radi, že ich môžeme privítať v zostave nášho prvého benefičného koncertu v Bratislave – 28.9.2024 otvoria v klube Randal svojím vystúpením „Angelus – koncert pre Dominika“. Kapelu si predstavíme v nasledujúcom rozhovore so zakladajúcim členom a „kapelníkom“ Lojzom.
"Čisté vokály, priamočiare songy a silné refrény doplnené rafinovanými riffmi a atmosférickými jazzy aranžmánmi s ethno nádychom. To je nová bratislavská formácia muzikantov dobre známych na lokálnej scéne.“ - takto znie vaše „promo predstavenie“. Prvú zmienku o kapele som našiel z októbra 2022, taktiež viem o personálnom prepojení s kapelami RAVENARIUM a LATE a dočítal som sa o niekoľkých personálnych zmenách a o tom, že aktuálne ste 5-členná kapela. Tak poďme pekne po poriadku: Čo bolo motiváciou a prvotným impulzom pre založenie kapely a ako jej založenie prebiehalo (kto koho oslovil)?
Pozrel som teraz históriu chatov na FB a prvý ma kontaktoval Feďa (Peter Fedorčák, RAVENARIUM) v septembri 2021, s tým, že počúval moje kompozície na soundcloude, ktoré som začal zverejňovať počas covid lockdownov a aj živú nahrávku mojej funjazzovej kapely JAZZO JOZEF z roku 2004 na youtube. Že sa mu to dosť páči a že či spolu nespravíme nejaký projekt s gitarami a chapman stickom. Ja som bol očarený zvukovou pestrosťou chapmanu už v puberte, keď som žral kapely ako CYNIC, LIQUID TENSION EXPERIMENT, AGHORA, kde na tom "mastili" velikáni Sean Malone a Tony Levin. Dali sme pár stretnutí pri Draždiaku a u oboch doma, kde sme si spolu zahrali aj na ďalších exotických nástrojoch, našich tureckých bağlama a cura saz a celkom nám to spolu išlo. ATYPIC mal byť najprv prevažne inštrumentálny projekt dvoch multiinštrumentalistov, časom sa to ale vyvŕbilo inak... Nakoľko Feďa pracoval na novom albume kapely RAVENARIUM a bol dosť časovo vyťažený, začal som pracovať na kompozíciách sám a skomponoval som základ pre prvé demo. Obsahovalo 7 nových kompozícií, plus jednu staršiu skladbu „uniGod“, ktorá - neuveríš - bola pôvodne čisto elektronická s operným spevom (raz ju vydáme ako bonus). Spravili sme ju ešte pred cca 20 rokmi s kamošom Melónom (bubeník, ex DEEP STAR SIX, dnes DEVACHAN), dnes je prerobená do prog metalových moderných aranžmánov. Následne som pripravil kompletne so spevom a textom ešte 2 songy, ktoré mali oživiť čisto inštrumentálny album. Prvý z nich - „unaXeptable“ - sme si nechali naspievať spevákom z Nemecka. Ten song som následne „postol“ do pár skupín na FB a mal obrovskú pozitívnu odozvu. To nás s Feďom presvedčilo, že ideme hľadať speváka tu na Slovensku a z dua sa stane reálna kapela. :-) V Randali som sa stretol so spevákom Pukym (Lukáš Mikulský), ktorý bol práve chvíľku bez kapely a ten, keďže je veľkým milovníkom progu, kývol na možnú spoluprácu. Tak sme si v apríli 2023 asi 2-3 týždne písali, posielali si texty a oťukávali sa, a keď prišlo k prvému stretnutiu, hneď sme nahrali nový song „Mel N' Choly“. Pukyho anjelský vokál nás totálne dostal a tak nakoniec na druhom deme, ktoré bude základom pre prvý oficiálny album, je až 9 spievaných vecí a iba 1 čisto inštrumentálna. :-) Inštrumentálne pasáže však zostali v songoch ako intermezzá. V lete 2023 sme začali zháňať bubeníka, oslovil som Jana Hyžu z LATE a ten, nakoľko už o nás počul z Headbanger_FM a páčili sme sa mu, prikývol a začali sme spolu skúšať. Dostal nás svojím profi prístupom, keď na prvej skúške zahral parádne celý song „Mel N' Choly“ úplne podľa dema. Niekedy vo februári 2024 sme boli vybraní do semifinále Wacken Metal Battle Slovakia. V tej dobe som si už chvíľku písal o gitarách a progu s Janom Rosochom. Spýtal som sa ho, či by nechcel s nami hrať a po jednom „prepivovanom“ večeri sa stal piatym - zatiaľ finálnym - členom ATYPICu. Technicky komplikovaný 25-minutový set sa dokázal naučiť hrať od piky za 3 týždne - neuveriteľný „dríč“!
Keďže sa jedná o „formáciu muzikantov dobre známych na lokálnej scéne“, nedá sa v prípade ATYPICu hovoriť ako o „nováčikoch na scéne“ resp. vyslovene začínajúcej kapele. Poprosím teda ešte o pár informácií o aktuálnych členoch kapely – kde pôsobili (pôsobia) pred vstupom do ATYPICu, aká je ich obľúbená muzika, čomu sa venujú mimo kapely (práca, koníčky)...
Ja - Alojz "Lojzo" Hájovský - 7 string elektrika, guitar synth, klasická gitara, bağlama saz, kompozícia (ex-JAZZO JOZEF). Som hrdým otcom 3 veľkých ratolestí, ktoré ma už potrebujú menej, ako keď boli miminá, a tak mám čas na svoju obrovskú vášeň už od rannej puberty – muziku. Počúvam prog a fusion rock/jazz/metal, orientálnu world music, ale „frčal“ som aj na rytmickom R&B a temnej elektronike. Milujem kapely EXIVIOUS, CYNIC, IRFAN, DEAD CAN DANCE, hlavne starý LEPROUS, novšie PAIN OF SALVATION, CALIGULAS HORSE, SYSTEM OF A DOWN, PRODIGY, staršiu Beyoncé a jej vokálne sólovanie, Timbalandove produkcie a imponujú mi gitaristi Pat Metheny, John Scofield, Greg Howe, Tommy Talamanca... Hrám futbal, tenis, squash, „bajkujem“. Som webdesigner/developer, hobby lingvista a veľký milovník Balkánu.
Peter "Feďa" Fedorčák - chapman stick (RAVENARIUM /gitara,spev/, TOGETHER AS ONE /basgitara/, ex-MEÁN GEIMHRIDH /gitara/, ex-LEGION OF THE DOOMED LANDS /bicie/, ex-THE CRYPT /bicie/). Počúva rock, metal, jazz, klasickú aj ľudovú hudba a má rád aj fusion v rôznych podobách. Vo voľnom čase rád oddychuje v kruhu blízkych, má rád šport aj kultúru, rád je v prírode aj na peknom koncerte.
Lukáš "Puky" Mikulský - spev (LATE, ex-GENE MI), počúva prog rock/metal, heavy metal, nu metal, pop. V práci animuje reklamy na mobilné hry a doma si rád zahrá nejakú videohru alebo vybehne von s kamošmi zahrať stolovky.
Ján Hyža - bicie (LATE, last millennials), počúva prog rock/metal, oldies, nujazz, synthpop a elektronickú hudbu. Popri práci finančníka chodí ráno do „fitka“, rád je, počúva staré platne a stará sa o rastliny.
Ján Rosocha - gitara (ex-LATERAL PRESENCE) - obľúbená muzika je progmetal scéna, world music, r&b. A keď nepíše zákony, tak sa venuje rodine, behá po kopcoch a varí pivo. Obľúbená farba - čierna, ako farba jeho duše. :-)
Ako máte „nastavené“ vzťahy v kapele – ste kamaráti, poznajú sa navzájom aj vaše rodiny/deti, chodievate si občas spolu sadnúť na pivo/večeru aj mimo koncertov, prípadne máte aj iný spoločný program (dovolenka, turistika, šport)? Alebo ide už skôr o vzťahy „pracovné“ a mimo kapelu si už každý žije svoj život?
Vekovo máme rozptyl takmer 19 rokov, takže už sme v podstate 2-generačná kapela. Pri hraní to ale nie je cítiť, keďže máme radi podobnú hudbu. Sme veľmi "mladá" kapela a zatiaľ spolu chodíme na dobré jazzové a prog metalové koncerty spojené s dobrým pivkom.
Čo sa týka vašej hudby, je naozaj veľmi pestrá a originálna. Hráte na mnohých atypických (však to máte aj v názve :-) hudobných nástrojoch, napríklad Peter na Chapman stick, čo je elektrický strunový nástroj (odvodený od gitary a basgitary), ktorý vynašiel Emmett Chapman na začiatku 70. rokov minulého storočia. Aké ďalšie neobvyklé hudobné nástroje môžeme vo vašej muzike počuť? A ako sa vám darí ich objavovať a zháňať? Na ktorom z nich bolo asi najťažšie sa naučiť hrať?
Na prvom albume bude počuť ešte tureckú bağlama saz. V inštrumentálke s pracovným názvom „bağlaDjent“ je taká 2-minútová pasáž, ktorá poslucháča prenesie náladou na Blízky východ. Samozrejmosťou ATYPICu sú ale šialené takty, čiže až tak folklórne to nevyznie. Vlastníme ešte cura saz, zaujímavú píšťalu bosniacke dvojnice, srbské národné gusle, tie ale budú zapracované do kompozícií až v ďalších skladbách. Väčšinu nástrojov sme kúpili priamo počas návštevy týchto krajín. Niekto si donesie z cudziny „pálené“, my najprv nejaký nástroj a až potom to ostatné. :-) Najťažší nástroj na naučenie bol bezpochyby Feďov chapman stick, majstrovsky na ňom hrať je podľa mňa ťažšie ako na gitare.
Ako v kapele prebieha kompozičný proces? Ktoré kapely (aspoň rámcovo) považujete za najväčšie inšpiračné zdroje resp. k akým známejším skupinám je možné prirovnať vašu tvorbu? Kedy plánujete vydať debutový album a čo nám už o ňom môžete povedať?
Skladby na prvý album som zložil ja a následne ich učil ostatných, ktorí si svoje party prispôsobili a vylepšili, aby to znelo ešte autentickejšie a lepšie. Texty k skladbám sú moje a dva pridal Puky, ktorý si spravil k nim aj krásne melódie v skladbe „Made of doom“. Album už mal byť dávno vonku, pre-recording demo bolo sfinalizované v decembri 2023, ale nakoľko majú členovia aj iné kapely a povinnosti v nich, bolo potrebné to po dohode akceptovať a prispôsobiť sa im. Predpokladaný termín vydania je teraz október 2024. Dúfame, že keď album vyjde, bude sa páčiť nielen progovému publiku a nie iba na Slovensku. Máme radi modernú progovú muziku, v skúšobni často spomíname skupiny ako CALIGULAS HORSE, LEPROUS, VOLA, HAKEN, CYNIC, SYSTEM OF A DOWN, PAIN OF SALVATION a kopec iných. Prirovnať k niekomu nás musia iní, my sa nechceme podobať na žiadnu kapelu. :-) To už je ale v súčasnom hudobnom svete veľmi komplikované.
Akú vašu skladbu považujete po kompozičnej za najvydarenejšiu resp. najnáročnejšiu, prípadne s ktorou ste sa najviac „natrápili“, kým ste ju dokončili? Stalo sa vám, že ste zložili skladbu a následne ste zistili, že nie je možné ju zahrať naživo? Aký máte názor na „výpomoc“ v podobe prednahratých samplov resp. celých častí skladieb, ktoré kapely pri živých vystúpeniach používajú?
Podľa mňa a Pukyho je najvydarenejšia skladba „Parallax“, ktorá je relatívne krátka a jednoduchá, ale má silný refrén a zaujímavé gitary. Feďovi sa najviac páči „unaXeptable“, bubeníkovi Janovi „nanoSpace disaster pt. 1“ a gitaristovi Janovi sa páči najviac „Made of doom“. Čiže každému niečo iné a to je super. Pri komponovaní prvých spievaných skladieb sme zvolili úmyselne 4/4 takt a jednoduchšiu štruktúru, aby boli lepšie stráviteľne. Čo ale čert nechcel, bubeníkovi Janovi sa zapáčila jedna moja inštrumentálna kompozícia, kde je snáď 30 zmien taktov. Úvodný riff je v 17/8 takte a ďalej to nie je o nič ľahšie. Spravili sme k nej normálne spievanú slohu, refrén, bridge (je to song „nanoSpace disaster pt. 1“) a zožali sme na ňu neuveriteľne kladné ohlasy od fanúšikov, že je to taká našlapaná „DreamTheatrovka“ - i keď to vôbec nebolo zámerom (skôr som mal ako inšpiráciu krásne melodické intermezzá od kapely SADIST). V strede mala byť pôvodne „free“ pasáž, kde gitara bude hrať časť sóla bez rytmu, ale keďže máme synthy k skladbe z backtracku a ten je nahratý v pevnom tempe, museli sme to proste nejako stempovať a niekedy s tým mám i ja ako autor skladby pri live hraní problém. :-) Sample nám nevadia, máme ich radi a podfarbujeme nimi aj live koncert cez backtrack. Sú to zmesi rôznych zvukov, ktoré boli upravené na počítači a nie je možné ich len tak reprodukovať na bežnom hudobnom nástroji. Playback ale na živé vystúpenie určite nepatrí. My budeme vždy hrať a spievať live. :-)
Čo všetko robíte v záujme propagácie vašej tvorby a s cieľom dostať vašu muziku k čo najväčšiemu počtu fanúšikov? Čo z toho zatiaľ funguje a čo ani veľmi nie? Vašu muziku si okrem iných obľúbil aj známy moderátor Rudi Rus, ktorý premiérovo uviedol skladbu „uniGod“ v relácii Headbanger_FM na Radio_FM. Neskôr označil váš debut ako „jeden z najočakávanejších, ak nie najočakávanejší slovenský metalový album za tento rok" a zaradil do relácie aj ďalšie skladby ATYPICu. Aké reakcie poslucháčov Radia_FM ste zaznamenali?
Zatiaľ máme len profily na FB, IG, SC, BC, YT a priebežne nahrávame, čo je u nás nového. Nijako to ale nepreháňame. Teraz je trošku ticho pred búrkou, nahrávame album a ozajstnú propagáciu rozbehneme až následne. Headbanger_FM je stálica a úžasný priestor pre metalovú scénu na Slovensku. Nakoľko som sa venoval rodine a z lokálnej metalovej scény som úplne vypadol, tak som si reláciu z času na čas vypočul, aby som vedel čo je nové na Slovensku. Rudiho som predtým nepoznal, poslal som mu skladbu „uniGod“ a dostali sme na ňu veľmi dobrú recenziu, tak som mu potom postupne posielal ďalšie tracky. Myslím, že pustil štyri, piaty song už nepustil, už sme to moc naťahovali s tým vydaním albumu a už to bolo trochu trápne vysvetľovať, že prečo sa to ešte neudialo... :-)
Poďme ku koncertom: v marci tohto roku ste si „odbili“ koncertnú premiéru a bolo to hneď na veľkom pódiu v bratislavskom MMC v semifinále populárnej súťaže Wacken Metal Battle Slovakia. Celkovo sa prihlásilo 29 kapiel západného Slovenska a vy ste sa dostali do TOP6, čo je nepochybne slušný výsledok. Ako si spomínate na toto podujatie – vaše vystúpenie, vystúpenia ostatných kapiel? Aký je váš názor na podobné súťaže? Sledovali ste (na diaľku) aj finále Wacken Metal Battle, ktoré prebehlo vo Zvolene (celkovým víťazom sa stala kapela ETTERNA)?
Pre nás to bola veľká škola, na tom obrovskom MMC pódiu sme sa pomaly ani nevideli. :-) Dole pod pódium bolo celkom dosť ľudí, v ten večer ich tam prišlo snáď 500. Mali sme však stres, aby sme ten relatívne technicky ťažký materiál zahrali správne a neurobili si hanbu. Na nejaký extra pódiový performance sme ani len nepomysleli. Veľká vďaka porote, že nás do finále medzi renomované kapely vybrala. Po nás hrali CASTAWAY, na konci BESNA... Jasné, že tieto súťaže majú význam! Stimulujú kapely a aktivizujú fanúšikov. Sledovali sme aj finále, ETTERNA mala fakt gule a neuveriteľnú energiu! Neskôr naživo v Headbanger_FM mali aj perfektný live zvuk.
Máte za sebou aj vystúpenie v Pink Whale, čo je známy koncertný podnik v Bratislave (hrá sa na lodi, ktorá je „zaparkovaná“ na Dunaji), spolu s vami vystúpili aj kapely SLIM TO NO CHANCE, WENDY´S CRY, VERDIKT ZNIE (bola to žánrovo vcelku pestrá zostava). Bolo vaše vystúpenie v niečom podstatnom iné ako to v MMC? Stalo sa vám napríklad to, že po koncerte za vami prišli fanúšikovia s tým, že „videl som vás v marci v Majesticu a bolo to super, tak som prišiel aj dnes“? Ak mám správne informácie, tak na Pink Whale neskôr vypukol požiar – podarilo sa podnik opäť spojazdniť, organizujú sa tam už opäť koncerty?
Tak na Pink Whale už sme odohrali uvoľnenejší a kvalitnejší koncert. Atmosféra bola fajn, klubová, zožali sme fakt úprimný a relatívne dosť hlučný potlesk. Zopár ľudí si už spievalo úvod zo songu „unaXeptable“ spolu s Pukym, aj keď ešte nemáme album. Zvučenie nebolo také časovo stresujúce ako na Wacken Metal Battle, čiže sme zneli už oveľa lepšie. Pink Whale 2 dni po koncerte nejaký blázon podpálil, vďaka zbierke sa však už z toho čiastočne dostali a pokračujú v koncertoch naďalej. Dúfajme, že navždy!
Máte profily na bandcamp.com či soundcloud.com, umožňujete bezplatný streaming vašich skladieb. Aký je váš názor na všetko to, čo sa deje v aktuálnej modernej digitálnej dobe – streaming, sociálne siete, nástup umelej inteligencie? Vnímate tieto platformy, technológie a pod. aktuálne resp. do budúcnosti z pohľadu kapely vášho formátu ako podporu, hrozbu alebo v zásade nejde o nič podstatné?
Museli sme zverejňovať niekde aspoň demo kompozície, kým nemáme album, aby sme mohli komunikovať so svetom (Bandcamp a Soundcloud). Streaming muziky je super vec, po vydaní albumu ho určite nasadíme do všetkých možných sietí. Ja osobne už mám CD mechaniku iba v aute a na starom nepoužívanom počítači. AI podľa mňa osobne nemá v hudbe čo robiť. Rád by som dal na CD nálepku "Composed and played by human beings", resp. niečo v tomu duchu.
Stíhate ako fanúšikovia sledovať slovenskú rockovo/metalovú scénu? Ak áno, aké kapely vás v poslednej dobe zaujali a odporučili by ste nám ich pozvať na niektorý z našich benefičných koncertov pod hlavičkou „Angelus“?
Boli sme spolu na koncerte IONS na Pink Whale, čo je prog kapela okolo známeho Jakuba Tirča. Momentálne je to slovenská top kapela, ich posledný album „Counterintuitive“ sa páči masám a aj v zahraničí a je neuveriteľne kvalitne spravený, vyhrali s ním Radiohead Awards. Doporučujem aj kapelu LATE s našim spevákom a bubeníkom. Pripravujú práve druhý album kvalitného progu. Z WMB poznáme už skôr spomínané kapely CASTAWAY a BESNA.
28.9.2024 vystúpite spolu s kapelami EMERALD SHINE, RAVENARIUM, CASTAWAY a ARCHEONIC na beenfičnom koncerte „Angelus – koncert pre Dominika“, ktorého celý výťažok bude venovaný pre rodinu 15-ročného Dominika, ktorý bojuje s nepriazňou osudu... Aký je váš názor na benefičné koncerty a charitu ako takú? A na čo sa môu tešiť fanúšikovia, ktorí sa v septembri prídu pozrieť na vaše vystúpenie do bratislavského Randalu?
Je smutné, že v súčasnej dobe spoločenského blahobytu tu nevie pomôcť štát a musí prísť na rad charita. Veľmi radi ju podporíme a dúfame, že na koncert príde veľa fanúšikov. Klobúk dole pred organizátormi a ich vznešenému zámeru! Dominikovi želáme všetko najlepšie, nech mu príspevok pomôže v ďalšej rehabilitácii!
Rozhovor pripravil: Vlado Lauko
Fotografie: m4x.creative a archív kapely