Tretie pokračovanie benefičného koncertu „Angelus Cat Rescue“ sa uskutoční už o pár dní – v sobotu 30.11.2024 sa fanúšikom predstaví silná zostava kapiel: STERCORE, ABYSS ABOVE, WE STILL HERE, FACE THE WALL a ŽRIEBÄDLO. Pre všetky kapely to bude premiéra v zostave niektorého z našich koncertov pod hlavičkou „Angelus“ a súčasne pôjde o vôbec prvý „angelusácky“ koncert v banskobystrickom klube Bosorka, o ktorom sa dozviete viac v rozhovore so Zuzkou a Adamom, ktorí sa o chod klubu starajú.
Kedy vznikla prvotná myšlienka začať prevádzkovať hudobný klub a ako s odstupom času spomínate na úplné začiatky fungovania Bosorky? Začali ste organizovať koncerty hneď od roku 2010 alebo ste určitý čas fungovali „len“ ako „útulná krčmička v centre mesta“? Ako dopadol úplné prvý koncert, ktorý sa v Bosorke uskutočnil?
V začiatkoch to bola fakt len malá útulná krčma. Prvé koncerty boli na počudovanie v hip-hop komunite, ale nejak sa to časom začalo meniť na tvrdšie žánre. Punkový oheň rozdúchal v Bosorke legenda BB Kristián. Hralo sa častokrát iba na terase, prípadne ešte v starých priestoroch Bosorky, kde sa fakt zmestilo len málo záujemcov, ale vždy sme sa nejako potlačili. Po získaní pivničných priestorov bývalého podniku Kaktus sa to už naplno rozbehlo. Prvý koncert v našej réžii bol koncert kapely NAČO NÁZOV a dopadol výborne. Plná krčma sa zabávala aj na následnej neplánovanej afterpárty až do skorých hodín.
Aké obdobie v doterajšej existencii klubu považujete za najvydarenejšie/najlepšie a aké naopak za najnáročnejšie? Čo sa týka odpovede na druhú časť otázky, tipujem, že to budú roky 2020-2022... Ako sa vám podarilo prežiť „koronu“, ako vtedy Bosorka (ne)fungovala? Čo ste vtedy robili vy, našli ste si prípadné iné zamestnanie resp. iné aktivity?
Okolo rokov 2012 až 2016 to bolo z hľadiska návštevnosti celkom vydarené. Potom to trochu upadlo. Teraz sa to pomaly začína opäť lepšiť, tak uvidíme, čo bude ďalej. Robíme všetko pre to, aby najlepšie obdobie ešte len prišlo. Čo sa týka pandémie, všetci dobre vieme, ako sa vtedy fungovalo/nefungovalo. Plánovať sa veľmi nedalo, nik nevedel, čo príde. Prežili sme s odretými ušami, ale sme tu, to je hlavné!
Aké akcie vám najviac utkveli v pamäti - či už z pohľadu vystúpení kapiel, neštandardných požiadaviek alebo správania zo strany kapiel alebo situácií, ktoré sa udiali. Zažili ste nejakú vyslovene adrenalínovú resp. nebezpečnú situáciu, keď vám určite nebolo všetko jedno?
Neštandardné požiadavky sú u nás veľmi výnimočné. Pri väčšine interpretov vieme, do čoho ideme a ak tušíme dopredu, že by niečo bolo nesplniteľné, tak to ide rovno do koša. Sem-tam sa stane, že má niektorá kapela nezvyčajný hudobný nástroj ako napríklad teremín, ktorý nám pravdepodobne odpálil komplet PA. To bol aj celkom adrenalín, keď sme zbadali dym. Najskôr sme si mysleli, že si kapela doniesla dymostroj, ale nebola to pravda. Našťastie sa to stalo pri poslednej piesni koncertu a všetko prebehlo OK. Horšie bolo zháňať nové PA-čko na ďalší koncert.
Keďže na internete nie je veľa informácií o Bosorke (pri príprave tohto rozhovoru som čerpal informácie najmä z FB), pomohol som si aj otázkou na Copilota (AI) a dozvedel sa, že „Bosorka organizuje rôzne hudobné podujatia, koncerty, DJ sety a tematické večery. Klub je tiež súčasťou mestského festivalu Klubové povstanie, ktorý oslavuje rôzne hudobné žánre a subkultúry. Klub sa zameriava na podporu miestnej hudobnej scény a poskytuje priestor pre rôzne menšiny a subkultúry. Je to miesto, kde sa ľudia môžu slobodne vyjadrovať a užívať si hudbu v priateľskej a otvorenej atmosfére.“ Doplnili by ste niečo k tomuto vyjadreniu?
Na 99% to všetko sedí. Tie DJ sety sú však veľmi ojedinelé. Teda ak nerátame naše amatérske párty z jukeboxu v ranných hodinách, haha. Privítame u nás každého, kto toleruje nás a našich zákazníkov. Ak máš plno predsudkov voči menšinám či ľuďom, ktorí nezapadajú do bežného štandardu, tak radšej k nám neodbáčaj. Alebo odboč a presvedčil by si sa, že sú tvoje predsudky úplne zbytočné.
Ako funguje klub v dňoch, keď tam nie je organizovaný žiaden koncert? Akí ľudia sa u vás stretávajú v bežných dňoch?
V bežný deň funguje len horný bar a terasa. Klientela je úplne pestrá - od študentov po dôchodcov, u nás môžete stretnúť fakt hocikoho.
Ako vyzerá váš bežný pracovný deň? Čo obnáša práca prevádzkovateľa klubu? Nepochybujem o tom, že dlhodobo zabezpečiť fungovanie hudobného klubu stojí človeka kopec času, energie a nervov... Dá sa povedať, že vás táto práca aj po toľkých rokoch ešte stále baví? Ako sa vám darí dodržiavať v dnešnej dobe často spomínaný „work-life balance“? Akým koníčkom sa venujete, pri čom dokážete zrelaxovať a vypnúť?
Keďže je klub otvorený okrem nedele každý deň, tak všetko treba zabezpečiť, aby dobre bolo. Niekedy som tam od obeda do noci. Je to veľká obeta, čo sa týka rodiny, ale aj seba samej. Ale jasné, že ma to baví, keby nie, tak to nerobím. Keď si nájdem čas na relax, tak je to s rodinou či priateľmi v prírode. V lese sa vždy nabijem energiou na ďalšie fungovanie v klube.
Bosorka je prioritne zameraná na punk a jeho odnože. Prekvapilo by ma, keby to nebol váš obľúbený žáner. :-) Aké sú vaše TOP3 zahraničné resp. domáce kapely a prípadne aj „objavy“ z tohto roka? Stalo sa vám niekedy, že ste narazili na nejakú super kapelu, ktorá sa vám zapáčila, oslovili ste ju, zorganizovali jej koncert a takto si urobili radosť aj sebe ako fanúšikom? :-)
Náš organizačný tím má okrem punku celkom široký diapazón obľúbených kapiel, ale ak sa máme dohodnúť na Top3, tak podľa hitpárady v jukeboxe to bude isto DIMENZIA X, HT a PRIPAD EWI BURDOVEJ. Ale isto je toho viac. Radosť sme si urobili, keď nám na terase zahrala velšská pesničkárka Efa Supertramp či RÚBANISKO a mnoho ďalších. Ono tie koncerty robíme primárne tak, aby sa páčili aj nám. A potom ich prestojíme pracovne za barom alebo pri vyberaní vstupného a nestihneme si ich ani poriadne užiť, haha.
Ako „vyskladávate“ program koncertov? Predpokladám, že pevné miesto v ňom majú opakujúce sa akcie a okolo nich pribúdajú „jednorázovky“. Aký podiel tvoria koncerty, ktoré organizujete priamo vy ako klub v porovnaní s tými, ktoré si organizujú „externisti“ (kapely samotné resp. iní organizátori)? Stáva sa vám, že už kvôli „praskajúcemu kalendáru“ musíte ponuky na zorganizovanie akcie odmietnuť, lebo by ste to už skrátka „nedali“? Čo všetko viete zabezpečiť pre organizátorov/kapely?
V externej réžii je asi najviac 20% akcií. Zvyšok všetko riešime my v silnej spolupráci s Nekrotsa Crew. Dá sa povedať, že koncerty, ktoré odmietneme, majú možno aj prevahu nad tými, ktoré sa uskutočnia. Ono tých ponúk je čoraz viac a nechceme príliš presýtiť trh s koncertami v Banskej Bystrici. Okrem toho organizačný tím má aj svoju prácu/rodinu či hudobné projekty, na ktoré tiež musia mať svoj čas. Tá návštevnosť nie je vždy taká, ako by sme si predstavovali, a zároveň chápeme, že nie každý si môže dovoliť prísť tri-krát do týždňa na koncert. Všetky ponuky od kapiel, ktoré nás aspoň trochu zaujali, si však píšeme a keď je možnosť „pichnúť“ kde tu niekoho, tak to radi využijeme. Ideálne keď sa ozve niekto, kto už má dopredu jasnú zostavu kapiel a vedia si zabezpečiť zvukovú techniku. Vtedy už len hľadáme vhodný dátum.
Ako fungujú vaše vzťahy s kapelami/organizátormi – na báze vzájomnej dôvery bez zmlúv a papierovačiek alebo niekedy je potrebné mať všetko definované „na papieri“? Prevládajú u vás pozitívne skúsenosti alebo sa už objavili aj prípady, keď ste boli nútení kapele/organizátorovi oznámiť, že nabudúce si musia nájsť na organizovanie koncertu iný klub?
Naša scéna je malá a v podstate každý každého pozná, čiže zmluvy ani papierovačky nie sú potrebné. Väčšina interpretov sa ku nám rada vracia. Ak by sa však stalo, že sa niekto nespráva tak, ako by sme si predstavovali, tak ďalšiu spoluprácu isto prehodnotíme.
Akým spôsobom funguje komunikácia resp. spolupráca medzi hudobnými klubmi v regióne? Poznáte sa osobne s majiteľmi/prevádzkovateľmi? V Banskej Bystrici a blízkom okolí (Brezno, Zvolen, Krupina) je niekoľko miest, kde zvyknú hrávať punkové/rockové/metalové kapely – koordinujete nejak svoje akcie, aby sa nekryli?
Znovu sa budeme opakovať, že scéna a Slovensko sú malé a samozrejme sa skoro všetci poznáme. Našťastie punk a jeho odnože už v okolí nerobí skoro nik, tak aj konkurencia je malá. Snažíme sa dávať info o koncertoch vedieť čo najskôr, aby sa akcie nekryli, ale občas sa stane aj to. Keď je to možné, tak vieme akciu potom prípadne aj posunúť na iný dátum, čo sa nám stalo napríklad tento rok už dva-krát.
Ako celkovo hodnotíte situáciu na bansko-bystrickej hudobnej scéne z pohľadu počtu a kvality domácich kapiel, koncertov, podpory zo strany fanúšikov a pod.? Čo by podľa vás najviac pomohlo?
Neviem čím to je, ale Bystrica je niekedy ako „prispatá“, čo sa týka objavovania nových kapiel. Ak to nie je legenda čo hrá 25 rokov, tak nikdy nie je istá návštevnosť. Vidíme to aj na koncertoch v iných kluboch - na kapely, na ktoré v Bratislave, Prahe či Žiline príde v pohode aj cez 500 ľudí, sa nazbiera v Bystrici maximálne stovka.
Pred pár dňami ste sa zapojili do tretieho ročníka mestského festivalu hudobných klubov s názvom Klubové povstanie - koná sa pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie (17.11.1989). Ako táto akcia z vášho pohľadu dopadla?
Tento ročník dopadol podľa nás výborne. Ľudia sa bavili a na každú kapelu sme mali plno. Aj toto je jedna z vecí, čo môže klubovej kultúre v tomto meste pomôcť. Bolo vidno, že niekto danú kapelu predtým ani nepoznal, ale bavil sa. Niekto možno zavonia puch undergroundu a príde aj opäť.
30.11.2024 sa v Bosorke uskutoční benefičný koncert „Angelus Cat Rescue“, ktorého celý výťažok bude venovaný Bystrickej mačačárni. Aký je váš vzťah ku charite a benefičným koncertom? Vzhľadom na to, že máte v programe aj akcie typu „Benefičná kapustnica“, predpokladám, že kladný. :-)
Okrem benefičnej kapustnice (jeden ročník bol už aj práve pre Mačačáreň), ktorá sa koná už zhruba 10 rokov, sa občas niečo uskutoční aj cez rok. V podstate je benefičný takmer každý koncert, lebo to nik z nás nerobí pre zárobok. Ak sa podarí na vstupnom vyzbierať viac ako je potrebné, tak sa všetko odkladá do fondu, z ktorého sa potom kupujú odpálené PA-čka, káble, stojany či „rozmlátené“ mikrofóny.
Aké sú vaše plány do najbližších rokov? Prebehne napríklad nejaká rekonštrukcia, úprava priestorov klubu a pod.? Prípadne plánujete zaradiť do programu aj iné druhy podujatí? Aké zaujímavé koncerty/akcie máte dohodnuté na záver tohto a začiatok budúceho roka?
Čiastkové menšie rekonštrukcie prebiehajú za pochodu - či sa už opraví nejaké sedenie alebo niečo okolo pódia. Nejaké iné druhy podujatí sú v hlave, ale nechceme nič prezradiť také, čo sa nakoniec možno ani nestane. 20.12. prebehne tradičná vianočná kapustnica, tento rok to bude pre nášho - dá sa povedať už štamgasta - Oldu z Prahy, ktorý neraz sadol doobeda na vlak/bus v Prahe a dotrepal sa na koncert, aby po ňom utekal na nočný spoj naspäť domov a ráno do práce. Je to proste srdciar ako má byť! Momentálne však bojuje z nádorovým ochorením a výťažok pôjde na pomoc pri jeho liečbe. No a nový rok začneme vo veľkom štýle, keď hneď 4.1.2025 privítame poľskú hard-core legendu EYE FOR AN EYE.
Rozhovor pripravil: Vlado Lauko
Fotografie: Klubové povstanie a archív klubu