• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor so Stanom z kapely Hekaton

Prvý tohtoročný angelusácky koncert sa už nezadržateľne blíži – 22.marca sa po roku stretneme opäť v breznianskom Diverse na Angelus Spring MetalStorme. Čaká nás bohatá porcia muziky, ktorú nám naservíruje pätica kapiel. Koncert otvorí svojím setom (pre mnohých asi ešte neznáma) česko-slovenská úderka HEKATON, pre ktorú to bude dokonca ich úplne prvé vystúpenie vôbec! Kapelu nám v nasledujúcich riadkoch predstaví jej zakladateľ – rodák z Brezna, žijúci v Prahe - Stano.

 

Si rodákom z Brezna, ale už dlho žiješ v Prahe. Čo alebo kto bol príčinou toho, že si sa presťahoval do Česka? Ako sa ti tam žije, v čom vnímaš najväčšie rozdiely oproti životu na Slovensku a v čom sú podľa teba Česi iní oproti Slovákom?

V Prahe figurujem od roku 2013, odišiel som sem za novým životom po konci integratívnych štúdii hudby v Nitre na UKF, keď som cca pol roka robil u reštaurátora a mal pocit, že sa musím posunúť ďalej a skúsiť si aj život v zahraničí. Lákal ma život vo veľkomeste a žije sa mi tu skvele :-). Postupne som sa z práce v skladoch posunul cez rekvalifikačné kurzy do strojárstva a v súčasnosti robím od roku 2016 na CNC fréze vo firme Strojmetal. V Prahe vnímam oproti Breznu alebo Nitre pre mňa osobne viac možností na trávenie voľného času a mám tu už minikomunitu skvelých ľudí okolo našej kapely, kamošov, spoluhráčov a hlavne moju budúcu pani. Necítim sa tu ani ako cudzinec, keďže som ešte rodený ako Čechoslovák (ročník 1991), ale radi sa kamarátsky podpichujeme s chalanmi aj na takom tom česko-slovenskom nekorektnom humore, haha.

Aká bola tvoja cesta k metalovej muzike? V akom veku si počul po prvý-krát metalovú skladbu, aké kapely formovali tvoj hudobný vkus v mladosti? Kedy si začal hrať na prvom hudobnom nástroji? Chodil si do ZUŠ, prípadne mal nejakého učiteľa/mentora alebo si bol samouk? Čo by si poradil rodičom, ktorí prihlásili deti napríklad na klavír/husle a teraz s nimi „bojujú“, lebo sa im nechce cvičiť a radšej by „ťukali“ do mobilu alebo pozerali telku?

Ako mlaďoch som vyrastal na tom, čo pustili doma naši na gramofóne, dodnes tú muziku milujem: od TUBLATANKY (album „Žeravé znamenie osudu“), METALINDY, TEAMu, ELÁNu („Netvor z čiernej hviezdy“), som im ale hlavne vďačný za to, že ma naučili na Kryla, na jeho skladbách som sa učil prvé akordy. Tiež som rád že mi tatík púšťal ešte kotučák od Tesly a zneli z neho SCORPIONS, IRON MAIDEN a KISSáci. Nedefinoval som sa vtedy ako fanúšik, ale nejaké podhubie a záľubu v temnej lyrike som už mal. Potom prišiel zlom v 13-tich, keď mi dal bratranec mix skladieb na vypálenom CD-čku a na „vajcovom“ prehrávači mi tam zaznel SYSTEM OF A DOWN - „Chop Suey“. Vtedy som prepadol metalu úplne, cez „Systemov“ som sa dostal k SLAYERu, u AMON AMARTH prekonal pôvodnú nechuť ku growlingom a keď som v 17-tich objavil hudbu Chucka Schuldinera, vedel som že toto je kapela, ktorú si vytetujem do hudobnej DNA a aj na kožu v 18-tich, hehe. Podobný dopad na mňa mali už len OPETH a NECROPHAGIST. Vďaka Chuckovi som trénoval ako študent asi 7 hodín denne, kým som aspoň z diaľky podobne hrával jeho veľdielo „Sound of Perseverance“, to bola neuveriteľná motivácia. Refrén zo „Spirit Crusher“ je môj najobľúbenejší riff ever. Považujem sa inak celkom za samouka, aj keď na ZUŠ som chodil pol roka na prípravu na klasickej gitare kvôli prijímačkám na výšku. Tam som sa snažil ukázať klasickým akademikom, že aj metal je zaujímavá hudba a má previazanie na klasiku, aj keď nie všetci tento názor zdieľali, haha. V Prahe som sa dostal k skvelým gitaristom ako Zdeněk Kaplan, Jakub Tirčo, Tomáš Cetel, ktorí mi veľakrát dali super tipy k technike hry alebo k recordingu a mixáži, týchto výborných muzikantov určite za mentorov považujem. A samozrejme Petra Heteša, to je môj mentor na bicie, Bronislav Kolbl a Kamil Oravec zase na basičku. Ohľadom toho, či deti tlačiť do ZUŠ-ky, mám ten názor, že treba dať bacha, aby som tomu dieťaťu tú hudbu neznechutil, ak ho to baví, je dobré ho pozitívne motivovať aj nejakými zaujímavými cvičeniami, improvizáciou, rozvíjať v ňom kreativitu, spýtať sa ho, čo s tou hudbou chce dokázať, a pokiaľ ambície nemá, nezaťažovať ho tým, čo by nepotrebovalo. Je super, keď človeka hudba baví a má možnosť rozvíjať sa, nasilu to nemá zmysel. Ten hravý element by tam mal byť vždy.

Pôsobil si pred založením kapely HEKATON v iných skupinách? Čo všetko podstatné sa udialo v tvojej „hudobnej kariére“ v dobe pred HEKATONom?

Keď som mal 16, išiel som s mojou prvou elektrickou gitarou Jackson Kelly na „jamku“ s chalanmi z Bombury (hudobný klub v Brezne – poznámka autora) a vtedy som sa spoznal s budúcimi spoluhráčmi z RHODESIANu, „zajamovali sme“ a bol to skvelý pocit prvý krát si zahrať so starými metlákmi a znelo to pomerne dobre :-). Potom som ukecal Ďuriho, aby si kúpil bicie a založili sme kapely EUTANAZIA, EVEN-HANDED a nakoniec DEATHBELL. Raz sme zahrali na vianočnej besiedke gymnázia „Tichú noc“, ktorá nenápadne prešla do songu „Crystal Mountain“, haha. Z pôsobenia v nemetalovom projekte s láskou spomínam na spievanie v speváckom zbore UKF s kapelmajstrom Marekom Štrbákom, kde som spieval bas. Myslím, že som sa tam naučil určite viac vnímať harmóniu. Robili sme omše, nejaký ten americký gospel a najzábavnejší bol muzikál Ples Upírov :-).

FB profil kapely HEKATON bol založený v marci 2019, skoršiu zmienku o kapele som na internete nedohľadal... Keď som o pomoc požiadal populárny Chat GPT, dostal som odpoveď: „Bohužiaľ, nepodarilo sa mi nájsť informácie o metalovej kapele s názvom HEKATON z Prahy. Je možné, že kapela je relatívne nová alebo menej známa a preto o nej nie sú dostupné verejné informácie.“ Tak ťa poprosím ozrejmiť okolnosti vzniku kapely HEKATON – čo znamená jej názov, kedy kapela vznikla, aká bola úvodná zostava, s akou víziou ste ju zakladali, aké ste mali plány?

S názvom „Hekaton“ som prišiel v polovici roku 2018, keď som zistil že kapela s názvom DEATHBELL už vydala vo Francúzsku doomový album a chcel som nejaký iný názov s orientáciou na grécku mytológiu, ktorá ma v tej dobe začala dosť fascinovať. Keď som si prechádzal rôzne monštrá, zastavil som sa pri mene „Hecatoncheires“, čo boli storukí obri, ktorí bojovali s bohmi Olympu proti Titánom. „Hekaton“ mi prišlo zvučnejšie a údernejšie a dal som si tam „k“, aby to bolo trochu slovenskejšie :-). Potom som sa spoznal s Jeffíkom a Matesom a nakoľko som dosť lenivý, pokiaľ ide o sociálne siete, založili tam v roku 2019 profil a začali sme makať na obsahu. Bojujem s perfekcionizmom a na 66,69% som ja a moje najbližšie okolie presvedčený, že mám asi ADHD, takže mám dosť problém s dokončovaním a tým pádom ani nebolo až tak čo zdieľať... Ja si dosť užívam aj ten kreatívny proces a hranie samotné, takže som strašne rád, že teraz mám zostavu, ktorá ma do týchto vecí tlačí a motivuje (a reguluje, haha). Išlo mi vždy o to, aby sme skladali hudbu, aká nás hlavne baví a mám rád, keď má hudba svoju tvár a emóciu, keď to má príbeh, na ktorý sa môžem pozrieť z viacerých perspektív a keď hráme často na hranici svojich možností. V tom vidíme našu autenticitu a originalitu. Minulý rok som inak zistil, že existuje už aj na Slovensku kapela HECATONCHEIR, ale keď som si ich hudbu vypočul, môžem svedomite povedať dve veci: že hráme úplne odlišný štýl hudby a že hrajú veľmi kvalitne a má to super hustú atmosféru.

Následne vypukla pandémia covidu, ktorá nepochybne zabrzila aj štart HEKATONu. V tej dobe ste na sociálnych sieťach uverejnili správu o návrate staronového basáka a „odpražcovaní“ jeho sedemstrunnej basy, čo váš zvuk posunulo do nových dimenzií. V akom štádiu bola vtedy príprava vašich skladieb a čo ďalšie (okrem vyššie spomínanej zmeny, týkajúcej sa basy) vplývalo na kompozíciu a hudobné vyznenie skladieb?

Môžem povedať, že najviac nás pandémia obmedzovala zákazmi pohybu, inak som vlastne fungoval v móde práca/skúšobňa bežne, takže možnosť sústrediť sa na muziku ma vlastne tak nezaťažovala. Najviac ma za tie roky ale brzdili zmeny v zostave, veľa ľudí moje vnímanie muziky a to, že sa snažím fungovať v rámci nejakej morálnej integrity a predstavy o tej hudbe, neustálo. Možno to bolo aj tým, že som bol vždy dosť tvrdohlavý a náročný a rád riešim detaily a hľadanie ideálnej formy songov, to že som bol potom v chill časoch „happy party capybara“ to nevyvážilo, haha. Chcel som, aby sme to mali naskúšané precízne a aby sme mali kvalitné podklady, pretože už som si raz týždenným trápením v štúdiu prešiel s DEATHBELLom a nechcel som to znovu opakovať. Tie songy mali potenciál, ale chýbali mi tam deathmetalové bicie ako soľ. No a keď som spoznal Hetyho, naučil ma za tri roky tej blahej koexistencie písať bicie ako bubeník, tým že sme každý úder, každý tón poctivo zapisovali do Guitar Pra, postupne sme posúvali naše technické hranice a tá hudba sa začala takým správnym spôsobom komplikovať a dostávať do nášho vkusu. Za to som mu hrozne vďačný, čo ma fakt posunulo, bola zmena toho mindsetu. A som pyšný ma to, ako teraz „drtí“ v CULT OF FIRE, ktorí sú pre mňa dosť vzorom ako sa dá kapela robiť epicky a odlišne, raz by som nás chcel dostať na ich level... No a aby som sa vrátil k zvuku „bezpražcovky“, milujem kapely ako OBSCURA, BEYOND CREATION, ALKALOID, QUO VADIS, FIRST FRAGMENT, AUGURY, prakticky všetko kde hrá/hral pán La Pointe, takže som ukecával Broňu až kým nenávratne prepražcoval jeho Ibanez BTB - a páni, to muaw, to bolo proste sexy :-). To bolo to, čo mi tam chýbalo! A ešte chóry a orchestrálne sample, ideálne nahrané naživo. A dva vokály ktoré sa dopĺňajú a challenging gitarky. Drtivé atmosférické bicie! Som veľmi rád, že aj náš súčasný basák Kamil Oravec podľahol mámeniu toho nástroja a kúpil si v októbri 6-strunný bezpražec a sťažil si týmto život s nami, haha. To, čo odviedol za ani nie pol roka tréningu, je neuveriteľné, hrá na tom tak, ako keby ju mal roky v pazúroch, pekne mu to ladí, dynamiku a ucho má super, je to radosť počúvať aj len tak, samostatne.

Zatiaľ posledný príspevok na FB profile kapely je z marca 2024 – spomína sa tam, že kapela hľadá basáka. Prečo ste odvtedy nič ďalšie nepridali? Basáka ste našli - predstav nám teda aktuálnu zostavu - ako dlho sú v kapele jednotliví členovia, akú muziku počúvajú, čo robia v „civile“ (zamestnanie, koníčky) a pod.?

Sústredili sme sa hlavne na učenie a prerábanie songov a vlastne sme trikrát za pol roka menili skúšobňu, čo bolo dosť vyčerpávajúce... Ešte sa z toho doteraz spamätávame a na chodbe je bordel :-). So služobne najstarším členom HEKATONu Jeffreym Jay Allnixom sme toho preskákali už veľa, je v zostave od roku 2019 a začínali sme spolu v skúšobni v Chirane, ktorú sme s láskou nazývali aj „Stanúv byteček“ :-). S Jeffom sme vždy mali podobnú víziu aj čo sa týka vizuálov a plánov koncertov a je srdcom kapely (podľa bubeníka skôr slepým črevom alebo konečníkom), je to človek, ktorý nás stmeľuje jeho osobnou charizmou a optimizmom.. Robí investičného makléra a motivuje ľudí, aby posielali peniažky. Vo voľnom čase si robí srandu z bubeníka :-).

Jeff: Kdybych měl na bubeníkovi Karlovi najít něco pozitivního, tak je to jeho rychlost a přesnost – nájem za zkušebnu platí vždycky na čas. Hudbě a vizuální tvorbě se díky své rodině věnuju už od předškolního věku. Nejprve jsem propadl výtvarnému umění a zvuku lesního rohu a lehce po dekádě života přišel metal. Kapely jako RAMMSTEIN, METALLICA, SLAYER, MACHINE HEAD, ARCH ENEMY, BEHEMOTH, SLIPKNOT, CALIBAN a mnoho dalších začaly formovat moje hudební gusto a otevírat velice atraktivní a zajímavý svět nejen celé metalové kultury, ale hudebně hlavně nekonečnou studnici kapel a umělců, propojujících žánry a různé subžánry. Dostal jsem se tak k překrásnému pojmu „riff“ a zamiloval se tak do elektrické kytary a trochu později i ke zpěvu a všem jeho formám. Hudebně jsem dnes inspirován a provázen především kapelami typu MESHUGGAH, GOJIRA, LAMB OF GOD, LEPROUS, MASTODON, ENTERPRISE EARTH, BEYOND CREATION, SVART CROWN, GOROD, SHADOW OF INTENT, SLEEP TOKEN, CYTOTOXIN… A pak přišel HEKATON, a propadl jsem jemu...

V roku 2022 som nesmelo na Brutal Assaulte oslovil Kubu Řebíčka z kapiel MELTDOWN a OUTWARD, či by si nechcel náhodou zahrať v našom deathovom projekte, pustil som mu ukážku „Nox et Solitudo“ a vyzeral pomerne zaujato. Keď prišiel na prvú zoznamovaciu skúšku „zandal“ tam také blasty a „koberce“, že sme si len s Jeffom vymenili šťastné pohľady a dali sa do prerábania partov podľa Kubovho gusta. A je to právnik, čo sa kapele vždy môže hodiť, haha.

Kuba: Já hošanům velice děkuji za krásné promo. Když jsem přišel do HEKATONu, o tech deathu jsem toho vela nevedel a o rychlých bicích jakbysmet, nicméně hoši mě svou pozitivnou energiou a umem nasměrovali na cestu, ze které není návratu. Začínal jsem na doom sludgi, old school blacku, občas na nejakom zakazanom ovoci v podobe amerického nu metalu, ale s hochy jsem rychle načichnul ke kapelám, které zmiňují výše – totální řežby v podobě GOROD, OBSCURA a FIRST FRAGMENT. Přenést pak tyto cenné masakrózní poznatky do praxe byl a je „pain“ jako svině, spoustu slz, potu, spermatu apod., nicméně víra v tento ambiciozní projekt a jeho členy mě kur**sky nabíjí, abychom lidem předvedli totální hell! Těším se, až se sejdem na koncertě.

Kamil Oravec - basa, tomu som tu už venoval. Ale je super, hehe. Ukecával som ho 2 roky! Ale mastil vtedy hrubé struny v super kapelách RISE OF SURYA a MIEA a už metal ani nechcel riešiť. Je s nami od apríla 2024 a hneď skvele zapadol. Kamil profesionálne brázdi cesty ako drak! A popri nás stíha ešte ďalšie dva projekty.

Kamil: Prvý kontakt s HEKATONom som mal samozrejme cez Standu, s ktorým som si písal asi 2 roky, strašne sme si rozumeli v názoroch a pohľadoch na svet, až potom došlo na stretnutie na Silvestra 2023. Neskôr sme sa stretli konečne v skúšobni, keď som sa naučil pár songov a začalo to šlapať jak muzikálne tak medziľudsky. Po zakúpemí spomínanej bezpražcovej basy som objavil nový svet - je to úplne iný nástroj :-). Okrem basgitary sa venujem aj kontrabasu a synth bassu („its all about that bass“, haha). Pracujem ako kuriér pre špedičnú firmu, som nonstop za volantom, takže sa automaticky stávam kapelovým šoférom - aspoň ostatní si to môžu užiť s pivečkom :-). Myslím si, že ako jediný člen mám nemetalový vkus (mám ďalšie 2 popové projekty), ale vyrastal som na kapelách ako SYSTEM OF A DOWN, CHILDREN OF BODOM, RAMMSTEIN, BILLY TALENT, LINKIN PARK, QUEEN, HORKÝŽE SLÍŽE - taký „všehomix“, mohol by som menovať donekonečna... Vo voľnom čase samozrejme cvičím na nástroj a venujem sa projektom, pretože skoro na nič nie je čas, okrem toho rád trávim čas s kamarátmi, chodím do prírody načerpať novú silu, okrem iného sa s kolegom z práce chceme venovať autám (čaká nás rozoberanie starej Škody 105 A.K.A. Užovky, haha). V kapele som necelý rok a teším sa na pôsobenie s HEKATONom do budúcna.

Budúci gitarista - končí konzervatórium, je tiež super. Nástup cca august 2025...

Budúci gitarista: Jsem vládce pekel :-).

Ako v kapele prebieha kompozičný proces, zapája sa celá kapela alebo máte úlohy podelené? Vzniká najskôr hudba a potom texty alebo naopak? Lyrika je ovplyvnená antickou mytológiou a gréckymi bájami – z akých konkrétnych historických diel čerpáte? Je vašim cieľom odovzdať poslucháčom nejaké konkrétne posolstvo alebo ponechávate výklad textov na nich?

Občas prídem s kostrou skladby, ktorú potom dolaďujeme individuálne pre každý nástroj a zapisujeme do GP, aby sme to nezabudli. Väčšinou mám veľa nahraných momentálnych inšpirácii na mobile alebo ich rovno hodím do GP a do "šuplíčka" s nápadmi, ktorý sa volá „Zrná a plevy“, často nejaké nápady vylezú aj pri jamovaní na skúškach a nahráme si ich do Reaperu. V súčasnosti sa ale snažím novú tvorbu obmedzovať, pretože máme vymyslené minimálne tri albumy dopredu a pretavujem kreativitu aj do projektov v iných žánroch ako grind Anna le Pengui alebo projekt KRUŠNÉ HORY. HEKATON je hudba, ktorú chcem niekam dostať a je to aj časovo dosť náročné (skúšame aj 3x do týždňa), zároveň sa to pokúšame aj nahrávať takže je to time consumer 3000. Ale baví nás to (aspoň dúfam). Ten proces je dosť detailná „piplačka“, ale pri žánri, ktorý hráme, je to myslím dosť aj o tých „haluzných“ detailoch, ktoré si človek všimne napríklad na štvrté vypočutie. A samozrejme zahrať to precízne s vervou a emóciou - to je asi to najťažšie. Nezávidím to najmä bubeníkovi, ale máme heslo, že ak nemáš problémy so svojimi partmi, hráš pod svoje možnosti, haha.

Na rok 2025 máte veľké plány, podľa tvojich vyjadrení bude tento rok z pohľadu kapely kľúčový – citujem: „tento rok bude prelomový v tom, že hudba, na ktorej som roky tvrdohlavo pracoval zakopaný v skúšobni - v podstate životný projekt, na ktorom makám od svojej 18-ky - konečne zakúsi krst ohňom a odvážime sa po tvrdom skúšaní koncertovať a vyjsť s ňou medzi ľudí. Zostava, ktorú teraz mám, sú super muzikanti a priatelia a každý z nich dal do tej hudby vlastný vklad a posunul ju do miery, ktorú som často ani nečakal. Veľmi sa teším, kam sa to posúva a myslím, že malo zmysel, aby som počkal, kým to dozrie a budeme schopní to adekvátne odprezentovať. V dohľadnej dobe rozbeháme aj naše sociálne siete a doladíme náš prvý singel „Nox et Solitudo“. Aké pocity teraz v tebe prevládajú? Očakávanie, zadosťučinenie, nervozita, radosť? Prezraď nám, čo všetko by ste chceli v roku 2025 stihnúť?

Mám ohromnú radosť z toho, ako to s chalanmi, čo so mnou teraz „drtia“, nadobúda konečne reálne kontúry a začínam mať pocit, že zhmotnenie tej našej predstavy je na dosah. Cítime sa čoraz viac ako koncertná kapela, lebo už riešime veci ako plachta, merch, fotky a in eary, veci čo sme doteraz prakticky nepotrebovali. Nervozita je samozrejme veľká, hráme žáner, kde sa chyby veľmi neodpúšťajú, ale myslím že budeme dobre pripravení a užijeme si to. Chcel by som ti na tomto mieste poďakovať Vlado, že si dal šancu zahrať si neznámej kapele v pre mňa „safe space“ prostredí, plnom kamarátov a rodiny, proste mieste, kde sa cítim uvoľnene :-). Teším sa na tú akciu! Po koncerte v Brezne máme v pláne prácu na albume a na 30.8.2025 plánujeme koncert kapiel našej skúšobne aj v našej pražskej základni ku ktorému budeme ešte dávať info.

Pôsobíš aj v kapele RHODESIAN, ktorá tiež vystúpi 22.3.2025 v breznianskom Diverse na benefičnom koncerte Angelus Spring MetalStorm a bude to pre ňu návrt na pódiá po dlhej dobe. Predstav nám stručne aj túto skupinu. Bude brezniansky koncert len „jednorázovkou“ alebo začiatkom väčšieho comebacku?

S RHODESIANcami som zdieľal skoro 5 rokov skúšobňu a sú to super kamaráti, rád im preto vždy, keď sa dá, pomôžem s basou a vokálmi. Bratia Budinskí - Jardo a Ľubo - hrajú spolu asi celý život a ich melodická muzika ma vždy bavila a chcel som, aby si ju užili aj ľudia na koncerte. Zatiaľ neviem, ako to bude s comebackom a prípadnými ďalšími akciami, každopádne dúfam, že tiež niečo nahráme a posledné skúšky, ktoré sme mali, keď som prišiel na Slovensko ma veľmi bavili :-).

Brezniansky koncert je ďalším zo série benefičných koncertov, ktoré organizujeme už od roku 2021 (bude to už v poradí osemnásty koncert pod hlavičkou „Angelus“ a druhý v Brezne). Celé vyzbierané vstupné bude rovnako ako vlani venované pre špeciálnu školu vo Valaskej (minulý rok sa nám podarilo vyzbierať 940€ a škola za ne nakúpila rôzne pomôcky, ktoré pomáhajú pri výučbe detí s Downovým syndrómom). Aký je tvoj názor na benefičné koncerty resp. charitu ako takú? Si ty osobne alebo niekto z tvojho okolia v tejto oblasti angažovaný?

Myslím, že je super že to pre tie deti robíte, charite fandím a občas niekam aj niečo pošlem. Angažujem sa v darovaní krvi, mám zatiaľ bronzové Jánskeho plakety aj v Česku aj na Slovnesku - ak to za charitu môžeme pokladať. Priateľka tiež daruje krv a angažuje sa aj v ochrane životného prostredia.

Na záver sa ešte vráťme ku kapele HEKATON. Do tlačovej správy si mi poslal text v znení „HEKATON sa konečne vydáva na koncertné pódiá, aby poslucháčov vtiahla do sveta antickej mytológie, filozofie, divadla a najtemnejších zákutí ľudskej psychiky! Svojským a energickým spôsobom táto pražská partička so slovenskými koreňmi prepláva medzi modernými aj klasickými hudobnými postupmi. Ancient melodic semi-tech death inšpirovaný gréckymi bájami, vnútornými bojmi a existenčnými otázkami jednotlivca po rokoch nihilistického tvorenia a nekonečných skúšok vystupuje z podzemia, aby predstavil svoju hudbu svetu. Rok 2025 je pre HEKATON prelomový – po viac než dekáde driny, odriekania a nekompromisnej práce nastal čas zožať plody úsilia a ukázať, s akou vervou môžu československí hudobníci odštartovať novú etapu. Zároveň tým završujú dlhý proces vzniku, ktorý formoval ich hudobnú víziu do súčasnej podoby.“ Na čo sa teda môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa prídu pozrieť na vaše vystúpenie na koncerte Angelus Spring MetalStorm?

Máme pripravený 45-minútový setlist, niektoré songy sa prelievajú jeden do druhého, napríklad intro „Rituál“ plynulo prejde do songu „Daimonion“, ktorý je tak trochu o vnútornom hlase a tiež polemizovaní so Sokratom. Mytologické príbehy nastúpia so songom „Ikaros:Memories of Daidalos“, kde je celý príbeh vyrozprávaný očami zlomeného otca, ktorý prišiel o svoje dieťa. Nasleduje „Fall of Phaeton“, ktorý je o páde z oblohy po preceňovaní vlastných schopností (a tiež trochu o tom jak vznikla Sahara) striedaný songom „Nox et solitudo“, pomenovaným podľa básnickej zbierky od Ivana Kraska - to je dosť temný a osobný song o bojoch s vlastnou mysľou a je inšpirovaný aj výjavmi z Edgara Allana Poea. Nasleduje „Medea“, ktorá vyrozpráva príbeh očarovanej čarodejnice, ktorá po zrade jej milovaným rozpúta pomstu. V piesni „Thirst, Hunger and Fear“ sa pozrieme ako trpí Tantalos trojitými mukami v Tartare a posledný song „Sisyphos“, inšpirovaný trochu mojim osobným životom a trochu túžbou po nesmrteľnosti kráľa Sisypha, vyjadruje vzdor osudu a pôvodne bol založený na myšlienke „kiež mosty, čo spálim, osvetlia moju cestu“. Snažím sa, aby hudba korešpondovala s príbehom a emóciou a aby tie texty mali aj nejaký hlbší zmysel. A snažíme sa aj o to, aby to malo nejaký presah mimo sluchové vnímanie. Odohráme to s dušou a dúfam že sa budú ľudia baviť s nami :-). Každopádne, ak to niekto dočítal až sem tak má môj obdiv, haha. Bude METAL!

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: Jana Tesaříková