• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Matejom z kapely Midnight Noon

Na marcovom Angelus Spring MetalStorm, vystúpi po prvý krát v histórií koncertov po hlavičkou Angelus kapela zo Spišskej Novej Vsi. Rockovo - metaloví MIDNIGHT NOON sú na scéne už nejaký ten piatok, takže v rozhovore s lídrom kapely Matejom Novotným sme sa dotkli histórie skupiny, ale prebrali sme aj aktuálnu situáciu na hudobnej scéne v metropole Spiša.

Kapela MIDNIGHT NOON vznikla v roku 2011, pričom až v roku 2023 ste vydali debutový album „Dark Side of Memories“. Ako by si opísal vývoj kapely od jej vzniku až po vydanie tohto albumu? Prečo trvalo viac ako 10 rokov od vzniku po nahratie debutu? Aké kľúčové momenty alebo zmeny formovali smerovanie kapely?

V roku 2013 sme nahrali demo album s veľmi nízkym rozpočtom, ktorý je stále dostupný na našom YouTube. Obsahuje skladby z obdobia po roku 2011, pričom niektoré majú ešte starší dátum vzniku. Po vydaní dema však nastala pauza – náš bubeník sa stal otcom a do toho prišli ďalšie životné zmeny. Väčšina z nás vtedy dokončovala vysoké školy a vstupovala na pracovný trh, čo ovplyvnilo aj fungovanie kapely. K hudbe sme sa vrátili až v roku 2017, keď sme sa opäť stretli v skúšobni – tentoraz už s ustálenými osobnými životmi a jasnejšou víziou. Začali sme pracovať na nových skladbách, no plány nám skomplikovali personálne zmeny v kapele ale aj pandémia, kvôli ktorej sme museli nahrávanie albumu posunúť. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo debut vyšiel až v roku 2023.

Ako si sa k hudbe a nápadu začať ju aj aktívne tvoriť dostal ty osobne? Ktoré skupiny ťa najviac ovplyvnili a ako si spomínaš na svoje hudobné začiatky? Viedol ťa niekto z tvojho okolia aktívne k hudbe? Si skôr samouk alebo si chodil aj do umeleckej školy?

Nikto ma k hudbe aktívne neviedol, mal som k nej od malička prirodzený vzťah. Už ako dieťa som si spieval s platňami TUBLATANKY. Neskôr - na základnej škole - som dostal prvý impulz naučiť sa hrať na gitaru a začal som chodiť do voľnočasového centra Domček v Spišskej Novej Vsi, kde ma viedol Radoslav Sedlák, ktorý dnes učí gitaru na ZUŠ v SNV. Okrem toho však nemám žiadne formálne hudobné vzdelanie – noty sa učím až teraz, keď sa moja dcéra pripravuje do ZUŠ. Texty som začal písať na strednej škole, ale skladby som začal komponovať až neskôr, okolo rokov 2009 – 2010, a odvtedy som s tým neprestal. Čo sa týka hudobných vzorov, veľký vplyv na mňa mali kapely ako METALLICA, PANTERA, DISTURBED, BREAKING BENJAMIN a samozrejme moja srdcovka ALTER BRIDGE.

Vaša hudba kombinuje prvky hard rocku a metalu s výraznými melodickými prvkami. Ako prebieha samotný tvorivý proces? Prispieva každý člen kapely svojím dielom alebo je tvorba viac sústredená okolo teba ako hlavnej tvorivej sily? Stáva sa, že sa pri skladaní dostávate do žánrových experimentov alebo si držíte jasne definovanú hudobnú identitu?

Prvotné nápady, či už ide o riffy alebo celé hudobné pasáže, väčšinou prinášam ja. Potom ich spoločne rozvíjame – buď na skúškach len s naším bubeníkom alebo keď sme všetci pokope. Skladby sa snažíme posúvať ďalej demokraticky, pričom každý môže prispieť svojím pohľadom. Čo sa týka experimentovania, nikdy sme sa nesnažili nasilu tlačiť do nejakých výrazných odklonov. Našou prioritou je, aby skladba fungovala a dávala nám ako celku zmysel. Keďže každý z nás počúva trošku inú hudbu, do nášho zvuku sa prirodzene dostávajú rôzne vplyvy, ktoré občas prinesú zaujímavé kombinácie.

Texty vašich piesní sú v angličtine. Uvažovali ste niekedy o tvorbe v slovenčine? Ako vnímate výhody a nevýhody spievania v angličtine v kontexte slovenskej hudobnej scény?Myslíš si, že vám anglické texty pomáhajú osloviť aj poslucháčov mimo Slovenska?

Naše prvé skladby, ktoré sú na demo nahrávke, boli v slovenčine. K angličtine sme postupne prešli neskôr a veľký vplyv na to malo aj moje štúdium angličtiny. Pri písaní textov sa mi angličtina stala prirodzenejším jazykom a preto sme sa k slovenčine už nevrátili. Samozrejme, výhodou angličtiny je aj väčší potenciál osloviť zahraničných poslucháčov. Už teraz máme nejakých fanúšikov aj mimo Slovenska a dlhodobým cieľom je na tom ďalej stavať – napríklad skúsiť sa dostať na festivaly či klubové akcie za hranicami.

Tvoríte texty už do hotovej hudby alebo je to naopak a zhudobňujete pripravené texty? Kto je ich autorom a čo ovplyvňuje témy, ktoré sú vo vašich textoch odzrkadlené?

Väčšinou píšem texty už do hotovej hudby. Len výnimočne mám dopredu pripravený refrén alebo útržok slohy, ktorý potom prispôsobím hudobnej stránke skladby. Hlavným autorom textov som ja, ale napríklad texty skladieb „Silent Forest“ a „Desperation“ napísal náš bubeník Richard Pohly. Ja som ich potom len mierne upravil, aby lepšie sedeli do hudby. Témy sú rôznorodé – často sú ovplyvnené osobnými skúsenosťami, ako napríklad text skladby „You“, no niekedy čerpám aj z kníh či filmov. Snažím sa však písať texty tak, aby si v nich každý našiel niečo svoje.

Poďme sa teraz trochu povenovať hudobnej scéne v Spišskej Novej Vsi, meste odkiaľ pochádzate, rovnako ako aj ja. Za mojich mladých čias na miestnej scéne dominovali kapely ako RUNNER, KAPURA, DECIS, spomínam si aj na KARAVANU alebo začiatky v súčasnosti pomerne populárnej skupiny SMOLA A HRUŠKY. Ako vyzerá z tvojho pohľadu novoveská hudobná scéna v súčasnosti? Ktoré kapely by si vyzdvihol a prečo? Sú v Spišskej kluby, kde si fanúšik môže naživo pozrieť vystúpenie domácich aj mimoregionálnych kapiel?

To ťa asi poteší, že RUNNER minulý rok vydal album s názvom „33“, aj keď všetci členovia už žijú mimo Spišskej Novej Vsi, takže je otázne, či ich ešte môžeme považovať za súčasť miestnej scény. KAPURA funguje tiež, aj keď v upravenej zostave pod názvom KAPURA MEMBERS, no ich staré hity stále žijú. Z aktívnych kapiel by som určite spomenul Forusa Szabóa, ktorý pôsobí sólovou tvorbou aj s kapelou TERYA, a skupinu CLIFTONS, ktorá je na scéne už dlhší čas. Žiaľ, Spišská Nová Ves dlhodobo trpí nedostatkom klubového priestoru pre koncerty. Nebyť Maťa Hlavatého a jeho úsilia udržať pri živote festival Spiš Rock, miestne kapely by mali ešte menej príležitostí vystúpiť. Občas sa podarí zorganizovať koncert v ochotných podnikoch s dostatočným priestorom, kde sa objavia aj kapely mimo regiónu, ale stabilný klub, kde by sa scéna mohla pravidelne prezentovať, stále chýba.

V apríli 2024 ste sa zúčastnili relácie Demovnica_FM na Rádiu_FM. Ako hodnotíš túto skúsenosť? Aký vplyv mala účasť v tejto relácii na vašu popularitu a povedomie o kapele? Plánujete v budúcnosti viac spolupracovať s rádiami na propagácii vašej hudby?

Účasť v Demovnici_FM bola pre nás výnimočná skúsenosť, najmä preto, že to bolo prvýkrát, čo sme našu skladbu počuli z rádia – malo to pre nás symbolický význam. Aj keď sme detailne nesledovali nárast sledovanosti, určite k nám nasmerovala nových poslucháčov a za každého z nich sme vďační. Do budúcna by sme radi spoluprácu s rádiami rozšírili a určite by sme chceli skúsiť preniknúť aj do zahraničných rádií.

Aké sú vaše plány do budúcnosti? Pracujete na nových skladbách alebo albume? Môžeme očakávať nejaké hudobné experimenty alebo zmeny v štýle?

Prípravy na ďalší album sú v plnom prúde už od chvíle, keď sme dokončili skladby na prvý album. Niektoré nové piesne sú už hotové, ďalšie sú vo fáze rozpracovania a máme aj kopu riffov, ktoré čakajú na spracovanie. Výrazné zmeny v štýle neplánujeme, ale s experimentovaním je to vždy otvorené – nikdy nevieš, kam ťa tvorivý proces zavedie. (smiech)

22. 3. vystúpite v Brezne na podujatí Angelus Spring Metal Storm. Celé vyzbierané vstupné z koncertu bude rovnako ako vlani venované pre špeciálnu školu vo Valaskej. Myslíš si, že  benefičné podujatia v rámci undergroundovej scény dávajú zmysel, hoci sa na nich - vzhľadom na klubový charakter a tomu zodpovedajúcu návštevnosť - nevyzbierajú ťažké tisíce eur? Čo pre vás znamená účasť na tomto podujatí?

Každá forma pomoci má zmysel, aj keď sa nevyzbierajú tisíce eur. Ak môže takéto podujatie prispieť k lepším podmienkam pre deti v špeciálnej škole, je to dôvod navyše, prečo sa na ňom zúčastniť. Pre nás to nie je len koncert, ale aj možnosť podporiť dobrú vec a zároveň si užiť skvelú atmosféru s ľuďmi, ktorí majú radi metal a rock. Tešíme sa na to!

Čo by si na záver rozhovoru odkázal vašim fanúšikom a tým, ktorí ešte len objavujú vašu hudbu? Kde môžu nájsť vaše nahrávky a ako vás môžu podporiť?

Nech si našu hudbu vypočujú a ak ich osloví, budeme radi, keď ju budú zdieľať ďalej. Každý nový fanúšik a návštevník koncertu je pre nás dôležitý a veľmi si to vážime. Nájsť nás môžu na všetkých streamovacích platformách pod názvom Midnight Noon a sme aktívni aj na sociálnych sieťach – Facebook a Instagram. Podporiť nás môžu lajkom, zdieľaním, počúvaním našich skladieb, no najväčšiu radosť nám spravia, keď prídu na koncert a zažijú našu hudbu naživo. Všetky dôležité odkazy nájdu na našom webe: www.midnightnoon.eu.

Rozhovor pripravil: Peťo Javorský

Fotografie: Daniel Brestovanský, Štefan Cabala a archív kapely