Kapela OHEN sa na scénu vracia po dlhšej odmlke a bude nepochybne veľmi zaujímavým spestrením zostavy Angelus Festu. S jej lídrom Matúšom sme sa porozprávali o muzike – okrem kapely OHEN pôsobí aj v ďalšej výbornej slovenskej metalovej skupine APRIL WEEPS, aj o grafike – Matúšovým dielom sú nielen logá oboch spomínaných kapiel, ale aj logo a maskot Angelus Festu, takže tém na rozhovor sa ponúka naozaj viac než dosť. 😊
Na úvod nám skús predstaviť kapelu OHEN. Ako dlho ste spolu? Kto kapelu tvorí? Akému hudobnému štýlu sa venujete? Čím je podľa Teba OHEN špecifický?
Ahoj, OHEN je metalové zoskupenie pôvodom z Trnavy, v ktorom sa venujeme zmesi melodického dark metalu s prvkami blacku.
Prechádzali sme rôznymi personálnymi zmenami a z úplne pôvodnej zostavy, ktorá spravila album „Mortal Man“, som ostal v kapele sám. O niečo kratšie je za klávesmi stabilným členom Barbara, a potom na base Andrej, ktorý hrá aj v kapelách OLD TOMB, DAMATO a WE STILL HERE. Všetci traja sa určitou formou podieľame aj na vokálnej stránke. Aktuálnu zostavu dopĺňajú ešte Majo a Tomáš z APRIL WEEPS na gitarovej sekcii, za bicími Paťo zo SINNERS MOON, SiC a FREEBIRD a huslista Vilo.
OHEN je energická hudba plná epických riffov, nekompromisných bicích s ostrými vokálmi a aj čistým spevom, experimentov so slákmi, orchestrom a atmosférou.
Na konte máte jeden album „Mortal Man“, od ktorého vydania už uplynulo viac ako 7 rokov. Kedy sa môžeme tešiť na novú tvorbu? Prečo od vydania debutu uplynula tak dlhá doba bez novej nahrávky? Zmenila sa od vydania „Mortal Man“ zostava kapely?
OHEN sme zakladali v roku 2013 ako bokový štúdiový projekt. Nápad dať dokopy kapelu, ktorá by robila live koncerty, prišiel až tesne pred vydaním albumu „Mortal Man“. Iné kapely sa zvyčajne najskôr spolu zohrajú, a keď už po rokoch majú stabilnú zostavu a kopu materiálu, vydajú debutový album. My sme na to išli z úplne opačného konca a zostava kapely sa tým pádom menila každú chvíľu. Prvé roky sme sa všeobecne zoznamovali s tým, čo to vlastne je nejaká slovenská metalová scéna. Ja som začal organizovať koncerty pod hlavičkou BURN_Booking, a tým pádom sme spoznali veľa zaujímavých osobností medzi kapelami slovenského undergroundu. Niekedy v roku 2019 odišiel vtedajší bubeník Mišo pracovne do Thajska a stratili sme významnú súčasť tvorivej i koncertnej zložky. Materiál na album bol rozpracovaný, občas sme sa stretli a skúsili niečo nahrať, doladiť, znovu skomponovať, prerobiť. Andrej sa začal primárne venovať svojim ďalším kapelám a mne s Barbarou ostal OHEN, z ktorého sa znovu stal štúdiový projekt.
Novú koncertnú zostavu sme začali dávať dokopy minulý rok. Každý z nových členov má ešte okrem OHNA iné kapely či hudobné aktivity, a preto sa veciam v OHNI primárne venujeme dvaja. Dúfam, že novú tvorbu budeme môcť ukázať čo najskôr.
Keďže medzi prvým a druhým albumom je značný časový odstup, dá sa očakávať, že sa Vaša nová tvorba bude od tej predošlej výraznejšie odlišovať?
Áno aj nie. Niektoré skladby, ktoré budú na druhom albume, vznikali ešte s pôvodnou zostavou, niektoré som skladal ešte dávno pred vznikom OHNA. Niektoré sú novšie. Celkovo by som mohol povedať, že nové skladby sú vyzretejšie a energickejšie ako skladby z albumu „Mortal Man“. Nová tvorba sa štýlovo odkláňa od pôvodného označenia blackened-symphonic, ale zatiaľ to nechceme bližšie špecifikovať, nakoľko sú niektoré časti ešte v tvorivých procesoch.
Kto je hlavným autorom Vašej hudby? Akým spôsobom skladáte nové piesne?
„Mortal Man“ sme písali spolu ako kolektív, nedá sa povedať, že by mal jedného autora. Skladateľsky sme to boli vtedy ja, Maťo a Tomáš. Niektoré skladby vznikli spojením rôznych nápadov dokopy, iné boli napísané čisto mnou alebo čisto Maťom. Tým, že chalani z kapely odišli, som ostal z pôvodnej autorskej trojice sám. Čiastočne ich v rámci tvorivého procesu nahradila Barbara a myslím si, že nové veci sú ovplyvnené aj našou spoluprácou. Samozrejme, vždy si rád vypočujem pripomienky aj od ostatných členov, a často vďaka nim zistím, ktoré časti potrebujú ozvláštniť alebo aký riff vymeniť či zlepšiť. Ja som ale pomerne tvrdohlavý a často je to so mnou boj presvedčiť ma, že niečo, na čo som už zvyknutý, je potrebné ešte zmeniť.
Nové skladby vznikajú buď snahou nájsť vhodnú melódiu pre už napísaný text, alebo tým, že nabaľujeme na existujúce riffy nové a skúšame, čo všetko by mohlo danej kompozícií pomôcť. Často sa zaoberáme jednotlivými pasážami stále dookola a snažíme sa nájsť vhodné vyjadrenie na vybudovanie atmosféry. Skúšame rôzne vokálne linky, aby sme zistili, čo pre daný moment funguje a čo nie. Je to ako postupné maľovanie obrazu, kedy zo začiatku máš predstavu o nejakom koncepte a postupne vrstvíš detaily, a dostáva to jasné kontúry. To mám na tom procese asi najradšej, keď vďaka obetovaniu nejakých prvotne zaujímavých nápadov vznikne niečo jedinečné.
Plánujete využívať aj naďalej nejaké pre metal netradičné hudobné nástroje, ktoré je možné počuť aj na „Mortal Man“? Zaujímavé by bolo spestrenie koncertov zapojením týchto nástrojov, máte také niečo v pláne?
Na tento účel sme ešte dávnejšie vzali do kapely huslistu a myslím, že sa nám osvedčilo mať husle ako nástroj na oživenie zabehnutého metalového zoskupenia. Na „Mortal Man“ sme vo veľkej miere používali rôzne orchestrácie na vybudovanie atmosféry a tohto sa určite plánujeme držať aj ďalej. Hrať koncert so symfonickým orchestrom by bolo neskutočne nádherné a výnimočné. Určite by som chcel jedného dňa niečo také urobiť, ale teraz to ešte vidím ako vzdialenú budúcnosť.
Textová zložka Vašej tvorby je v angličtine a časť aj v slovenčine. Kto tvorí Vaše texty? O čom tematicky pojednávajú?
Mávame často spoločné sedenia, kde si prechádzame čisto textovú stránku piesní. Samotné vymýšľanie textov robím primárne ja a náš kamarát Milan, ktorý nám robí anglickú gramatickú korektúru, no má na konte aj pár celých textov. Zároveň aj spolu s Barbarou veľa sedíme nad tým, aby to celé malo hlavu a pätu, skúšame obmieňať slová, aby sedeli do melódií a celkového konceptu piesne.
Prvý album sa držal pri duchovnej téme boja človeka so zlom, jeho následný pád doň, jeho prejavenie a vykúpenie z neho. Boja s Bohom a aj so samým sebou. V jednoduchosti to znamená, že je to taký pohľad do vnímania veriaceho človeka, ktorý stráca vieru. Chvíľu nás chceli škatuľkovať do kresťanského metalu, ale toto zásadne odmietame. S novým materiálom sa venujeme už iným témam.
Ako vlastne vzniklo to, že ste dostali nálepku kresťanskej kapely?
Stačí urobiť black metalový album, dať tam námet, ktorý je založený na výňatkoch z biblie a pojednáva o duchovnom zápase, a black metalistom už horí kostolná kontrolka. Nikdy sme sa nechceli radiť medzi nejaký unblack metal alebo nebodaj kresťanský white metal, lebo po prvé takú hudbu nehráme, po druhé je vierovyznanie každého osobná vec a po tretie my do hudby nevkladáme žiadne náboženské dogmy.
Zachytil som informáciu, že na „Mortal Man“ boli texty aj vo vymyslenom jazyku. Budete v tejto tvorbe pokračovať? Pribudne aj viac textov v slovenčine?
Tak ako hovoríš, na prvom albume máme pieseň „Ód Kairanen“, ktorej jazyk je vymyslený. Jeho autorom je pôvodný basák Matej, no a keďže už v kapele nepôsobí, tak je malá pravdepodobnosť, že nám nejaký ďalší text poskytne. Primárne skladám texty v angličtine, no máme rozrobených pár piesní, kde používame trnavčinu. A kto vie, minulý rok som sa začal učiť po fínsky, tak možno v budúcnosti vytvoríme aj nejaký „suomi“ text. 😊 Perkele!
Kde všade sa Vám podarilo s OHNOM naživo vystúpiť?
Hrali sme poväčšine klubové koncerty na Slovensku a v Čechách, od Prahy až po Prešov. Najviac koncertov máme na svedomí v domácej Trnave, následne Bratislava, Banská Bystrica a Sereď. Veľmi sa tešíme na Angelus Fest a dúfame, že sa čoskoro bude dať hrať pre stále väčšie publikum.
Aké sú plány kapely do budúcna? Máte stanovené nejaké ciele, ktoré by ste chceli dosiahnuť?
V prvom rade dokončiť druhý album, odpáliť perfektný set na Angeluse, potom smer turné, a potom celosvetové turné. 😊
Okrem pôsobenia v OHNI si tiež gitaristom skupiny APRIL WEEPS. Ako dlho v tejto kapele pôsobíš? Ako sa Ti podarilo dostať sa do APRIL WEEPS?
Ono to začalo zhruba pred tromi rokmi, keď som zvažoval hrať aj inde ako v OHNI. Skúsil som si s kamarátmi jeden nemetalový projekt, kde som chytil do ruky basgitaru, no nakoniec to nevyšlo. Potom dali kamoši zo SINNERS MOON von inzerát, že hľadajú nového basgitaristu, to som dlho zvažoval, no v predchádzajúcom pokuse som pochopil, že nechcem hrávať koncertne na basu. Veľmi mi v tom období chýbalo hranie s kapelou, no a APRIL WEEPS vtedy dali von inzerát na nového gitaristu. Tak som prišiel na konkurz a padli sme si do oka.
V čom sú pre Teba rozdiely v Tvojej gitarovej hre v APRIL WEEPS a v OHNI? Čo je pre Teba náročnejšie?
V APRIL WEEPS sa venujem čisto iba hraniu na gitare, kým v OHNI som bol zvyknutý, že musím stíhať aj vokál, aj gitaru. Chvíľu som stál pred výzvou hrať na 7-strunovej gitare, ale nakoniec sa ukázalo, že je to super. Tým, že sa môžem sústrediť čisto iba na hru na gitare, tak zo mňa idú veci, o ktorých som ani nevedel, že som ich schopný.
V OHNI som stál pred veľkou výzvou ako zvládnuť naživo oboje – náročné vokály a aj náročné gitary, a tak som sa dohodol s chalanmi z APRIL WEEPS – Majom a Tomášom, že mi budú v OHNI pomáhať práve s gitarovou sekciou a ja sa budem môcť sústrediť najmä na vokály.
Skús nám odporučiť nejaké zaujímavé slovenské kapely, na ktoré si v poslednom čase narazil, resp. ktorých si fanúšikom a ktoré by si podľa Teba zaslúžili viac pozornosti.
Čo sa týka slovenských kapiel, tak určite by som chcel vyzdvihnúť kvalitu chalanov z kapely MANYAC. Okrem nich rád počúvam aj kapely MORNA, ACHSAR a BLOODY REDEMPTION. No a v poslednej dobe som sa dostal k novým veciam od kapiel VORTEX UNIT, BESNA, CRANIAL VOID alebo ku kapele nášho basáka Andreja – OLD TOMB.
Popri hraní na gitare a účinkovaní v spomenutých skupinách sa tiež venuješ grafickej tvorbe. Je to Tvoj koníček a aj práca, ktorá Ťa živí?
Grafika ma neživí, no rád sa jej venujem. Sem tam mám nejaké zákazky, ale živím sa ako architekt. Odbor architektonická tvorba som vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení, a tak okrem samotnej architektúry rád zabŕdnem aj do grafického dizajnu, maľby či iných foriem umenia.
Si autorom loga oboch kapiel, v ktorých pôsobíš. Skús nám priblížiť ako si pri tvorbe postupoval a čo Ťa pri práci na logách inšpirovalo.
Pri tvorbe loga je potrebné, aby vzniklo niečo, čo dokáže reprezentovať kapelu, jej charakter, identitu. To bola veľká výzva. Prvotné logo pre OHEN sme robili spolu ešte kým som bol študent, a vzniklo formou zjednotenia predstáv členov a následným vylaďovaním detailov. Teraz, keď sme vytvorili aktuálnu formu loga, sme postupovali podobne. Podieľali sme sa na tom dvaja, ja a Barbara, a napokon sme prišli na podobu, s ktorou sme spokojní.
Pri logu pre APRIL WEEPS to bol tvrdší oriešok, lebo síce keď je viac hláv, malo by byť viac rozumu, no zároveň mal každý inú predstavu, ako by to malo vyzerať. Logo vznikalo dlhé mesiace popri kapelných skúškach, veľa som kreslil rôzne návrhy, ktoré napokon neboli použité, ale pomocou nich sme prišli na to, čo určite nechceme. A čím to išlo ďalej, tak sa nám podarilo nájsť podobu jednotlivých častí a vytvárali sme si jasnejšiu predstavu toho, ako chceme, aby logo vyzeralo. Najviac ma inšpirovalo, keď mi spoluhráči hovorili, že všetko, čo robím, je krásne, ale či by som to nemohol skúsiť inak. J Myslím si, že výsledok stojí za tú námahu.
Rád na Teba prezradím, že stojíš tiež za logom a grafikou Angelus Festu, ktorá bude použitá na všetkých prezentačných médiách, a následne aj ako motív na festivalové tričká a vratné poháre na pivo. Ako prebiehala tvorba grafiky pre festival? Od čoho si sa odrazil? Kde si čerpal inšpiráciu? Ako sa Ti na motívoch pracovalo? Šlo to ľahko alebo si sa aj vytrápil?
Tvorba grafiky pre Angelus fest bola veľmi zaujímavá. Hlavné skice som si chystal po večeroch a snažil som sa vytvoriť niečo, čo bude charakteristické pre festival, či už podľa názvu alebo aj metalovým zameraním. Inšpirovali ma byzantské vyobrazenia anjelov, kde majú tieto bytosti viac krídiel ako dve, sú rôzne prepletené, a tak som skúsil vytvoriť vlastnú interpretáciu, ktorá by zároveň odzrkadľovala tvrdosť, kov a nekompromisného ducha metalového sveta.
No a čo sa maskota týka, tak ten ma bavil asi najviac. Nezvyknem často robiť takéto ilustrácie postavičiek, ale veľmi ma tešilo pracovať na jednotlivých detailoch. Dostal rifľovú bundu, kanady a pohár piva do ruky. Snažil som sa návrh maskota vytvoriť tak, aby znázornil pretavenie emócie, ktorú my metalisti vieme nájsť v hudbe, na dobročinnosť.
Čo môžu návštevníci Angelus Festu očakávať od vystúpenia APRIL WEEPS a OHNA? Čo bude hlavným ťahákom Vašej koncertnej prezentácie?
Obe kapely sa na poriadne live vystúpenie po dlhej pandémii veľmi tešia. Plánujeme publiku predstaviť tučné riffy, nadupané rytmy a atmosféru. Obe zostavy majú 7 členov a každý z nás chce odovzdať publiku ten najlepší zážitok. Za celú kapelu ďakujeme za rozhovor a všetci sa vidíme na Angelus Feste! Horíme!
Ďakujeme za rozhovor!
Rozhovor pripravil: Peter Javorský
Fotografie: Filip Hrubý a archív kapely