• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s Hoyasom z Attack Of Rage

Hudobník, organizátor skvelého benefičného festivalu, človek, ktorý vie pripraviť výborné vegetariánske dobroty, "pohoďák" a výborný parťák na rozhovor v jednej osobe, ktorému nik nepovie inak ako Hoyas. Sme radi, že spolu s legendárnou kapelou ATTACK OF RAGE prídu podporiť náš Angelus Pet Rescue (9.12.2022, Klub 77, Banská Bystrica) – o kapele, ďalších svojich aktivitách na slovenskej metalovej scéne a všeličom inom nám prezradil viac v nasledujúcom rozhovore.

 

Začneme nehudobnými otázkami: Prezraď nám, ako a kedy vznikla tvoja prezývka „Hoyas“? Od mena ani priezviska odvodená nie je, takže za tým bude niečo iné...

Moja prezývka vznikla ešte na základnej škole a dostal som ju podľa šiltovky, ktorú som veľmi rád nosil. Bol na nej buldog a nápis „Georgetown Hoyas“. Čo bol, alebo ešte asi aj je, bejzbalový tím.

 

Na Gothoome si mal stánok so skvelým vegetariánskym občerstvením. Vyskúšal som hamburger aj kapusnicu a boli vynikajúce. Ako si sa dostal k vegetariánstvu a vareniu takýchto dobrôt? Predpokladám, že je to v súlade s tvojou životnou filozofiou a je to niečo viac ako len „príprava jedla“. Existuje tu dokonca aj nejaké prepojenie životnej filozofie s tvojimi hudobnými aktivitami (napr. v textoch piesní, organizácií koncertov pre organizácie, zaoberajúce sa ochranou zvierat/prírody a pod.)?

To ma ozaj teší, že ti chutilo. Presne takto by ľudia mali objavovať vegan jedlo. Úplne nenásilnou formou, s priateľmi si na ňom pochutnať, pokecať si trošku pri ňom a pochopiť, že človek sa dokáže chutne a zdravo najesť aj bez toho, aby niekto iný musel kvôli tomu zomrieť. Fakt nemusím týchto premotivovaných moderných vegánov, čo to zbytočne "hrotia" a sú skôr ľuďom na smiech. Ja som sa k vege strave dostal v roku 2002 na Obscene Extreme feste. A od roku 2004 som bol v podstate vegetarián a nejakých 8 rokov som vegán. Jasné, že to je pre mňa životná filozofia a neodkloním sa od nej do smrti ani o milimeter! Ale do hudby ju neťahám, nakoľko nie všetci v kapele sa s ňou stotožňujú a ja to plne rešpektujem.

 

Na slovenskú metalovú scénu si vstúpil na začiatku milénia s kapelou THE CHLIEW, ktorá sa následne pretransformovala na ATTACK OF RAGE. Ako si spomínaš na dobu okolo roku 2000? Čo bolo podľa teba vtedy lepšie a čo horšie v porovnaní s dnešnou situáciou? Keby to bolo možné, vrátil by si sa do tých čias?

Chlape, okolo roku 2000 to bol úplne iný svet! A to v dnešných časoch fakt platí doslovne. Tak ku***sky veľa sa od tej doby zmenilo, že sa mi tomu až nechce veriť. Vtedy bolo na scéne všetko také nejaké úprimnejšie a fakt robené „brutal“ od srdca, aj keď to nebolo vo výsledku až tak dokonalé, ale to nikomu nevadilo. A hlavne všetko to bolo pre nás nové a očarujúce. Strašne rád na to spomínam, ale ja sa na "keby" nehrám. Bolo to super, ale mne je super aj teraz! Len keby tu nebolo tých po***tých sociálnych sietí, ktoré spoločnosť rozdelili na dve strany a nič medzi tým proste „ani bohovi“ nemôže existovať! Bez vojnového konfliktu na hraniciach a covidového šialenstva vo vzduchu nám je ozaj sveta žiť.

 

Kapela ATTACK OF RAGE vydala v rozmedzí rokov 2007 a 2017 tri albumy, každý z nich u iného vydavateľstva. Základom je vždy energický grindcore, okorenený death-metalom, HC či punkom, „fajnšmekri“ prirovnávajú vašu tvorbu často k legendárnym NAPALM DEATH či INGROWING. Povedz nám pár slov o každom z vašich albumov - za akých okolností vznikali, v čom sa líšia, kde všade sa vám podarilo ich koncertne podporiť? Aké obdobie bolo najúspešnejšie z pohľadu predaja resp. ohlasov fanúšikov/kritikov?

CD „Grindpeace“ - tak to sme lietali v nebesiach. Total splnený sen všetkých snov. Naše prvé oficiálne vydané CD pod ozajstným vydavateľstvom a nahraté v poriadnom štúdiu. Tu niet čo viac dodať! Nasledujúce CD „Sväté Zlo“ bolo z môjho pohľadu také vyzretejšie pokračovanie debutu. Naučili sme sa lepšie ovládať svoje nástroje, zdokonalili sme sa koncertne a celkovo upevnili naše postavenie na scéne. Veľmi veľa sme skúšavali a jazdili na koncerty. Mali sme za sebou nový label Metal Age, ktorý sa o nás pekne staral a všetko šlapalo. Pre veľa fanúšikov je toto ich najobľúbenejší album. A keď si spomenul INGROWING, tak práve Vlakin spolu s Puttim (CONTRASTIC) sú krstní otcovia tejto nahrávky. EP split CONTRASTIC/ATTACK OF RAGE bolo ďalším splneným snom! S týmto nápadom som prišiel za vydavateľom a chalanmi z CONTRASTICu ja a dopadlo to super. Vždy sme túžili mať split nahrávku na nejakom neobvyklom nosiči s našou srdcovkou. A tou CONTRASTIC vždy boli! Milujeme ich hudbu, sú to úplne úžasní ľudkovia, ktorých mám fakt rád! Dodnes mám z tohto splitka obrovskú radosť, keď si ho pustím. CD „Dogma“ je náš zatiaľ posledný a pre mňa určite najprepracovanejší album. Tu už sa naplno ukázali kvality speváka Michala a gitarové umenie Daniela, ktorý z basy preskočil na gitaru. Na tomto albume fakt milujem hlavne tieto dva elementy - Michalov spev a Danielove riffy tu proste zabíjajú! Tiež je dôležité poznamenať, že je to naša prvá spolupráca s vydavateľstvom Bizzare Leprous Prod. a do kapely vstupuje nová krv v podobe veľmi talentovaného basáka Jakuba. Koncertov počas týchto rokov bolo ozaj nespočetne veľa. Napríklad okolo roku 2014 až do 2016 sme hrali fakt skoro každý víkend. Ale to už bolo až moc, kto zažil, vie o čom hovorím. Ako vo všetkom, tak aj tu proste platí, že všetkého veľa škodí. Najčastejšie určite koncertujeme v Čechách a na Slovensku. Pozreli sme sa aj do Dánska, Francúzska, Ukrajiny, Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka. A zahrali sme si po boku našich srdcoviek a to hneď niekoľkokrát. Preto sa ozaj oplatí žiť!

 

Pôsobil si istý čas aj v kapele GALADRIEL – ako spomínaš na toto obdobie? Žánrovo si sa posunul do úplne iných „vôd“ ako v domovskej kapele. V čom si sa – z pohľadu techniky hrania, spôsobu nahrávania albumov či prípravy na koncert - musel najviac prispôsobiť resp. zmeniť zaužívané postupy? Mal si možnosť ovplyvniť tvorbu kapely aj po kompozičnej stránke?

Áno, pôsobil som v GALADRIEL nejaké 2 roky. A na tieto časy veľmi rád spomínam. Jasné, že sa jednalo o úplne inú hudbu, ale to mi fakt vyhovovalo. Motivovalo ma to učiť sa aj iné bubenícke rytmy a to je vždy prospešné. Ale skladateľsky som nijako nikdy neprispel.

 

Od roku 2017 si členom ďalšej skvelej slovenskej kapely DEPRESY – ako vznikla táto spolupráca a ako vnímaš svoju pozíciu v kapele? Ako by si porovnal „obsluhu bicích“ v ATTACK OF RAGE, GALADRIEL a DEPRESY. Spomenieš si, po akom koncerte si bol najviac „odpálený“ (berme však do úvahy čisto len náročnosť hry, nie vedľajšie vplyvy)?

Do DEPRESY som sa dostal tak klasicky, dá sa povedať. Prebehlo pár spoločných „jamovačiek“, asi mi to teda aj trochu išlo, tak slovo dalo slovo a som ich súčasťou. Keď spomínaš to „odpálenie“, tak asi najsilnejšie som si „odpálil“ ľavú ruku práve pri nahrávaní albumu „Psycold“. V štúdiu je veľmi dôležité dodržiavať rovnakú intenzitu úderu v tempe a to dá už na sklonku dňa ozaj zabrať. A tiež keď som hral ATTACK OF RAGE a DEPRESY na jednom koncerte. To som zažil asi 3x a povedal som, že takto už nie.

 

 

DEPRESY vydali po dlhých 13 rokoch výborný, už tebou spomínaný, album „Psycold“, ktorý ja osobne považujem za najkomplexnejší, najpestrejší, najštrukturovanejší a skrátka najlepší v histórii kapely (pričom aj tie predchádzajúce boli skvelé!). Ako prebiehal kompozičný proces a nahrávanie albumu? Ako z pohľadu kapely dopadli následné koncerty a čo plánujete na najbližšie obdobie?

Album vznikal veľa rokov a aj to sa podpísalo na jeho rozmanitosti. Niektoré nápady vznikli pri spontánnych "jamovačkách", ale väčšinu už hotových nápadov priniesol mozog kapely Dirtt. On je strašný frajer na riffy a aj veľký pedant. Všetko musí byť dokonalé, než to uzrie svetlo sveta. Preto aj skladanie „Psycold“ bola celkom „makačka“. Následné nahrávanie prebiehalo v českom štúdiu GM pod taktovkou jeho majiteľa, čo je vlastne „típek“, ktorý hrá na klávesy v kapele ADOR DORATH, je to skvelý odborník na metalovú hudbu a veľký "pohoďák". Nahrávanie dalo zabrať, ale všetko sa nieslo v pohodovom duchu a dopadlo na výbornú. Album poctivo podporujeme aj koncertne a veľmi nás to spolu na pódiu baví. V pláne je nepoľaviť v tempe a začať čoskoro tvoriť, hrávať zmysluplné koncerty a nahrať nový videoklip.

 

Si od roku 2011 organizátorom výnimočného benefičného festivalu Celestial Help Fest v Bánovciach nad Bebravou – ako vznikla táto ušľachtilá myšlienka a čo sa vám za tie roky podarilo dosiahnuť?

S ATTACK OF RAGE sme hrali niekoľko „benefitov“ a napadlo ma, že by som chcel tiež niečo podobné skúsiť , ale s tým rozdielom, že my sme hrali väčšinou jednožánrové klubové benefície a ja som chcel väčší festival s rôznymi žánrami. A tiež som to chcel v predvianočnom dátume kvôli dvom veciam – za prvé: chcel som, aby od nás - metlákov a punkáčov - dostalo detské oddelenie pekný vianočný darček a za druhé: vtedy sa veľa našich známych vracia zo zahraničia domov na sviatky a bolo by super, keby ssme sa všetci postretali na jednej akcii. A koho by nebavil žáner, ktorý práve hrá, tak si môže pokecať v kľude s kamošmi na pivku a nič mu neujde. No a ono sa to ujalo a tento rok slávime 10 rokov! Za týchto uplynulých 9 rokov sme boli schopní do našej bánovskej kliniky nakúpiť prístroje a vybavenie za cca 30 tisíc eur. Čo je na naše pomery veľmi krásna čiastka.

 

To naozaj je! Ktorý z ročníkov považuješ za najvydarenejší a prečo? Stretol si sa pri komunikácii s kapelami s výnimočne pozitívnymi resp. negatívnymi reakciami? Čo by si – ako skúsený organizátor – poradil ľuďom, ktorí by tiež chceli zorganizovať benefičný koncert vo svojom meste, ale zatiaľ nevedia „ako na to“?

Nemám vyslovene nejaký top ročník. Na konci každého ročníka sa vždy teším, keď dopadne úspešne a bez väčších problémov. Reakcie kapiel sú za tie roky veru len pozitívne. Sám dobre viem, čo je nutné pre odohranie super koncertu a zaistenie zázemia pred ním a po ňom, a to tu presne kapelám poskytujem. Fuuu a rada na záver je asi len jen jedna. Neskúsiš, tak nevieš! Treba proste začať a uvidíš, čo ti to bude dávať a ako to pôjde. Nejaký manuál na toto asi nie je. Mentalita je v každom regióne asi iná a takisto aj zázemie. Čiže ťažko sa to zovšeobecňuje.

 

V akom štádiu sú prípravy na tohtoročný Celestial Help Fest (Bánovce nad Bebravou, 26.11.2022)? Ohlásené už boli viaceré kapely – okrem ATTACK OF RAGE napríklad INSANIA (ČR), MOTORSCREAM PROJECT, DEHYDRATED, STERCORE...

Už v podstate finišujem. Vlastne mi ostávajú otvorené už len dve veci, ktoré asi tento týždeň rozhodnem (rozhovor prebehol 31.10.2022 – pozn. autora).

 

Na záver sa vrátime ešte ku kapele ATTACK OF RAGE. V tomto roku vystúpite (okrem iného) aj na dvoch zaujímavých akciách – Night Of Chaos (18.11., Krupina) a benefičný Angelus Pet Rescue (9.12., Banská Bystrica). Na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa prídu pozrieť na vaše vystúpenia a kedy máte v pláne potešiť ich novými skladbami/novým albumom?

Aj teraz nedávno sme hrali v Brne a v následnom reporte to veľmi pekne vystihol "týpek" slovami: "ATTACK OF RAGE, to je vždy záruka kvalitného grind core náklepu." A to nás strašne teší! Vlastne celú našu existenciu sa snažíme presne o toto. Nikdy sme nepodliehali trendom a vždy sme hrali úprimný grindcore. No a presne na toto sa môžu všetci na našich koncertoch a nahrávkach tešiť aj naďalej.

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: Hoyasov archív