• Angelus fest : 03/06/2023

Partneri       Kapely       Novinky

Rozhovor s členmi thrash metalovej kapely Technology Of Death

Je nepochybne potešiteľné, že sa na slovenskej metalovej scéne neustále objavujú nové kapely. Fanúšikom kvalitného thrash metalu dávame do pozornosti žiarsku štvoricu TECHNOLOGY OF DEATH. Spolu skladajú muziku a spolu odpovedali aj na nasledovné otázky – Andy (rytmická gitara), Šuro (sólová gitara, spev). Rasťo (bicie) a Tomáš (spev a basa).

 

Aké boli vaše prvé kroky na metalovej scéne? Čo bolo tým najdôležitejším počiatočným impulzom, ktorý vyústil k tomu, že ste začali hrať v kapele – skvelý koncert, ktorý ste navštívili, konkrétny interpret, album prípadne skladba? Hrali ste pred pôsobením v TECHNOLOGY OF DEATH v iných kapelách?

Koncert to určite nebol, lebo vtedy veľa koncertov - aspoň v okolí - nebolo... Motivovali nás najmä nové skladby a albumy na kazetách, ktoré sme v 80-tych rokoch nahrávali z magnetofónov. Tam sa zrodila tá túžba hrať hudbu. Ovplyvnili nás kapely ako KREATOR, keď vydali v 85-tom a 86-tom svoje albumy a prvý koncert pre nás (Andyho a Rasťa) bol koncert kapely METALLICA v roku 1988 v Budapešti. V 90. rokoch sme mali zopár garážových projektov, s ktorými sme odohrali pár koncertov. Terajšie zoskupenie vzniklo spontánne okolo roku 2018, keď si Andy išiel zahrať s Rudom Štěpánkom (pôvodný bubeník zoskupenia) a ten navrhol, nech si zahrajú aj so Šurom (lead gitara). Oslovili sme Rasťa (bicie, pôvodne basgitara) a dali sme dokopy kapelu. Rasťo neskôr prešiel k bicím a do kapely sa pár mesiacov nato pridal na basgitaru Tomáš. Zo súčasných členov hráva Šuro ešte ako lead gitarista v žiarskej undergroundovej kapele ZPP a Rasťo hrával na basgitaru v death-grindovom zložení ETERNAL BLEEDING, s ktorým precestovali na turné Európu.

 

Väčšinou sa nezvyknem kapiel spytovať na to, ako vznikol ich názov, v tomto prípade však urobím výnimku (ak by ste hrali death-metal, tak by som sa nepýtal)... 😊

Odkedy musí byť „death“ len v death metalovej kapele? 😊 Názov vznikol spontánne jedného dňa pred skúšobňou a rozmýšľali sme, ako pomenujeme svoju kapelu. Niekomu napadlo „TECHNOLOGY OF DEATH“ – pôvodne to mal byť názov albumu ešte počas tých garážových dní – a tak sme sa rozhodli tento názov použiť.

 

Charakterizujete sa ako „thrash metalová kapela zo srdca Slovenska, ktorá hrá rýchle a tvrdé riffy vo vysokom tempe“. Aké kapely vás najviac ovplyvnili? Snažíte sa v dobe, keď „už všetko bolo zahraté a tisíc-krát zopakované“, odlíšiť od ostatných kapiel a nájsť „vlastnú tvár“? Alebo je vašim cieľom len jednoducho hrať dobrú muziku, ktorá sa páči vám aj fanúšikom?

Vekovo starších z nás ovplyvnili kapely KREATOR, SLAYER či SEPULTURA. Tomáša okrem klasických thrashových kapiel ovplyvnili aj kapely SYLOSIS, METALLICA, DEATH, TRIVIUM, ako aj kapely novej vlny thrashu (HAVOK). Chceme hrať hlavne hudbu, pri ktorej sa ľudia bavia a aby sa im páčila, nepotrebujeme sa vyslovene od nikoho odlišovať, svoje vplyvy ani nijako nepopierame. Hráme, ako to cítime a aj podľa toho skladáme pesničky.

 

Svojpomocne ste si vydali v roku 2020 prvé demo, následne avizovali plány na vydanie EP v roku 2021. Nepodarilo sa mi dohľadať informáciu, ako to vlastne dopadlo…

Plány sme síce mali a aj sme na tom začali pracovať, ale jednoducho sa do toho prihodili životné okolnosti. Tomáš študuje a väčšinu času trávi v Brne, riešili sme aj priestor skúšobne, všetci chodíme do práce… Zatiaľ sa nám teda EP ani LP nepodarilo nahrať, no v pláne to stále máme.

 

Ako v kapele prebieha kompozičný proces? Keďže pri mene každého člena kapely uvádzate na webe okrem hudobného nástroja aj „songwriting“, predpokladám, že ste v tejto oblasti „demokratická kapela“. Vznikajú najskôr texty a potom hudba alebo naopak?

U nás rozhodne vzniká skôr hudba, zvyčajne najprv vznikne skladba, pri ktorej hľadáme vhodné momenty, kde pridať krik. Jediná skladba, ktorej text bol hotový skôr je „Dedičstvo Zlého Sveta“ a aj to len preto, že ten text napísal Andy na začiatku 90. rokov. Spravili sme inštrumentál a potom sme ho spojili spolu s týmto textom. Čo sa songwritingu týka, tak najčastejšie nosia nápady Andy s Tomášom, častokrát už takmer hotové skladby, ale každý má možnosť sa vyjadriť k danej skladbe. Každý si svoje časti (či už bicie, spev/text, sóla) upraví tak, aby s nimi bol spokojný, preto má každý songwriting kredit. V tomto prípade teda čistá demokracia!

 

 

Spievate v slovenčine – je to pre vás jednoduchšie z pohľadu písania textov a presnejšieho vyjadrenia názorov resp. prikladáte náležitú dôležitosť tomu, aby ste preniesli svoje „posolstvo“ k fanúšikom, ktorí sú ochotní trochu „natiahnuť“ uši?

Slovenčina je náš rodný jazyk, preto tak spievame. Nejde ani tak o to, že by sa v nej názory či posolstvá vyjadrovali lepšie, alebo horšie. Na Slovensku je množstvo kapiel, ktoré spievajú po anglicky a my si myslíme, že práve v tom thrashi nás to mierne odlišuje od zvyšku kapiel. Pozornejší poslucháči si teda môžu vypočuť slovenské texty a máme pocit, že takto sa im viac „priblížime“ a získame si ich ako fanúšikov. Ako dobrý príklad pre tento prístup sú napríklad kamaráti z CATASTROFY či z DEMONIC-EYED, ktorí majú takú silnú fanúšikovskú základňu aj kvôli výborným textom v slovenčine.

 

Na youtube máte svoj kanál – fanúšikovia tam nájdu jedno live video a viacero videí, vytvorených z koncertných fotografií. Akú dôležitosť pripisujete tejto forme prezentácie/propagácie a plánujete v budúcnosti vytvoriť „profesionálnejší“ videoklip?

Tak my sme hlavne vznikli ako projekt, ktorý nám robí radosť. Aby sme nevysedávali v krčmách a radšej robili pre seba niečo. Všetko takéhoto charakteru (fotky, videá, videoklipy) je viac-menej bonus, taká čerešnička na torte pre nás. Rozhodne však vnímame prezentovanie sa na sociálnych sieťach (Youtube, Facebook, Instagram alebo iné) ako dôležitú súčasť propagácie kapely v tejto dobe. Najlepšie sa vždy osvedčí „hlas ľudu“, kedy si kamaráti navzájom odporučia hudbu a najviac ľudí si nás zvyčajne príde pozrieť niekam práve takto. Zatiaľ nemáme konkrétne plány k nejakému videoklipu, no rozmýšľali sme, že aspoň jeden by mal vzniknúť, keď (raz) budeme vydávať album.

 

Aký bol váš doteraz najlepší a naopak najhorší koncert? Nie ani tak z pohľadu počtu fanúšikov, ale skôr vnútorného pocitu, vzájomnej chémie a interakcie s publikom, celkovej atmosféry – skrátka prípady, keď všetko (ne)fungovalo…

Neradi by sme tu boli príliš negatívni, tak začneme najlepším. Pre nás zatiaľ najlepší koncert bol náš posledný koncert vo zvolenskom Wake Upe (Štefanská Metelica), ktorú organizoval náš kamarát Marián Švec (MARTUROS, BLOODY REDEMPTION). Úžasná atmosféra, plno fanúšikov, dosť mladých ľudí, ktorí sa vybláznili na nás. Najhorší koncert (ktorý stále dopadol výborne a boli sme zaň veľmi vďační) bol, keď sme raz otvárali jednu akciu presne zároveň s „open doors“. Na akcii vtedy ešte skoro nikto nebol a až ku koncu nášho setu začali prichádzať ľudia. Bol „najhorší“ kvôli tomu, že sme nedostávali späť až takú energiu z publika ako inokedy. No ale aj také koncerty musia byť! A o to sme boli vďačnejší za tých pár ľudí, čo prišlo dopredu pred stage a naplno sa zabavili.

 

Žiar nad Hronom je okresné mesto – ako to u vás vyzerá s kapelami, rockovými klubmi, koncertami, podporou fanúšikov? V žiarskom MsKC som bol niekoľko-krát na väčších koncertoch zahraničných interpretov (HAMMERFALL, TARJA...), o klubových akciách nemám prehľad. V neďalekej Kremnici sa sľubne rozbieha festival Renaissance, kde ste už stihli aj vystúpiť -  v Žiari asi niečo podobné zatiaľ chýba, však?

V Žiari je zopár kapiel rôznych žánrov. Z takej tvrdšej hudby ich mnoho nie je a to sa aj odráža potom na tom, kde sa taká hudba hráva. Občas je niečo tvrdšie v Pivárni Žiarčan či U Džajra a kapela Sitňan každoročne usporadúva svoj prevažne punkovo-rockový festival Sitňan Fest, ale inak sa z pohľadu tvrdšej hudby v Žiari v podstate nič nekoná. Festival Renaissance má podľa nás veľký potenciál a organizátorom prajeme, aby sa im darilo ho naďalej posúvať a spraviť z neho jednu z každoročných kultových metalových akcií, ktoré na Slovensku potrebujeme.

 

Keď som zadal do googlu „rozhovor Technology of death“, tak som žiaden rozhovor nenašiel... Znamená to, že tento rozhovor je váš úplne prvý alebo som len zle „googlil“?

Veru tak, je to pre náš úplne prvý rozhovor. Ďakujeme za otázky, niektoré nás vcelku potrápili... 😊

 

Na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa prídu pozrieť 15.4.2023 do Zvolena na vaše vystúpenie na Angelus Spring WinterStorm?

Máme radi poriadny "nárez" a preto všetkých pozývame na náš rezký setlist, pri ktorom sa spoločne poriadne vybláznime. Veríme, že sa zídeme v hojnom počte a tešíme sa na vás.

 

Rozhovor pripravil: Vlado Lauko

Fotografie: archív kapely