Tretí ročník Angelus Festu bude v znamení premiér – prvý-krát privítame kapely spoza rieky Moravy a aj kapelu z východu Slovenska. Prvou „východniarskou“ lastovičkou budú prešovskí GLOOM – o histórii kapely, inšpiračných zdrojoch, prešovskej metalovej scéne či plánoch do budúcnosti sme sa rozprávali so zakladajúcim členom kapely Radom „Jussym“ Priputenom.
Kapela GLOOM pôsobí na slovenskej metalovej scéne už viac ako 20 rokov - pozrieme sa na úvod trochu do histórie: poprosím ťa niekoľkými vetami opísať z tvojho pohľadu jednotlivé obdobia - aká bola vtedy situácia v kapele, na scéne, aké pocity a emócie sa ti vybavia, keď na to obdobie teraz spomínaš? Začneme rokmi 2001 – 2004: vznik kapely po rozpade death metalovej formácie INSEPULTUS, prvé koncerty, nahrávanie promo materiálu...
Ako je známe, GLOOM vznikol ako môj projekt po rozpade INSEPULTUS. Mal som 27 rokov. V novom miléniu všetko napredovalo omnoho rýchlejšie a tým, že skončila jedna kapitola, do života mi prichádzali noví ľudia a ďalšie výzvy. Pôvodne som nezamýšľal z GLOOM urobiť regulárnu kapelu, ale ako to v našich muzikantských životoch býva, chcenie mať ozajstnú kapelu opäť vyhralo. 🙂 Postupne som sa zoznámil s novými ľuďmi, oslovil gitaristu Igora Tináka z poslednej zostavy INSEPULTUS a vznikla 5 členná kapela, ktorá začala skúšať. Po peripetiách so zháňaním speváka sme začali v roku 2003 hrať naživo a dokončovali materiál na album „Nostalgia“. Krásne časy…
Presuňme sa do roku 2006 – vydanie debutového albumu „Nostalgia“ (vydavateľstvo MYSTIC EMPIRE RECORDS), na ktorom účinkovala aj Katka Knechtová, následne tvoj odchod a potom rozpad kapely...
„Nostalgiu“ sme nahrávali na prelome rokov 2003-2004 v prešovskom štúdiu Perina, čo bolo vlastne domovské štúdio pop rockovej kapely PEHA. Keďže Katka Knechtová občas prišla pozrieť do štúdia, tak sme ju poprosili o naspievanie liniek do skladby „Dead Romance“. Ako sa neskôr vyjadrila, užila si svojich „5 minút heavy metalovej slávy“. 😊 Dôležitou zmenou prešiel spevácky post, na ktorom sa objavil Marián Dráč z kapely FROWN. Následne sme urobili promo CD-čka a rozposlali do vydavateľstiev. Keďže som oprášil moje staré kontakty z éry INSEPULTUS, začali sme hrať viac koncertov na Slovensku a v Poľsku. Priznám sa, že som netlačil na pílu a užíval veci ako plynuli, už aj z aspektom na to, že mi bolo 30 a človek rozmýšľal nad prioritami. O vydanie albumu neprejavila záujem žiadna firma, až začiatkom roka 2006 napísala ruská firma MYSTIC EMPIRE RECORDS, že by album vydala. V tejto fáze však už kapela stagnovala a ja som rozhodol odísť pracovne do Anglicka. GLOOM ešte odohral pár koncertov s bubeníckou náhradou a svojvoľne sa rozpadol. Album vyšiel začiatkom leta 2006 a bol aspoň akou takou náplasťou za účinkovaním kapely. Rozhodne krásne a nostalgické časy…
V roku 2014 prišiel „comeback“ kapely v novej zostave...
Zhruba v lete 2013 som cítil potrebu dať opäť GLOOM život. Prekonal som všelijaké úskalia života a cítil som, že mi kapela chýba do „životnej skladačky“. Zo starej zostavy som oslovil len gitaristu Igora, aby sme začali tvoriť nové veci. Boli sme starší, rozumnejší a uvedomovali si, že nastal čas na „comeback“. Priznám sa, že sme vôbec nerozmýšľali nad veľkými plánmi a v prvom rade sme si chceli urobiť radosť. Keďže sme sa opäť neskutočne natrápili pri hľadaní speváka, chvíľu trvalo, kým sme sa naštartovali a začali tvoriť v plnej sile. V roku 2014 prišiel spevák Martin Pazdera a v roku 2015 basák Miroslav Maľcovský.
Rok 2017 priniesol vydanie druhého albumu „Catharsis“ (vydavateľstvo METAL AGE PRODUCTIONS) a koncerty s legendárnymi XIII. STOLETÍ.
V apríli 2016 sme v prešovskom štúdiu UMPAX nahrali singel „Souls Walk Apart“ a v lete nahrali album „Catharsis“. Po 10 rokoch sme mali aj prvý koncert u nás doma v Sabinove. Akokoľvek sa veci začali hýbať rýchlo a správnym smerom, uvedomovali sme si, že materiál má silný potenciál a výsledok nenechal sa seba dlho čakať. V 2017 roku z vydavateľstva Metal Age prejavili záujem o vydanie albumu, čo nás nesmierne tešilo a naše aktivity sa rozbehli v širšom spektre. Do kapely prišla nádejná mladá klávesáčka Barbora Petrášová a tak na sile získali aj naše živé vystúpenia. Spomenuté dve koncerty s XIII. SZOLETÍ (Bratislava a Banská Bystrica) boli pre nás poctou a splnením prianím, keďže táto kapela je skutočne kult…
V roku 2018 ste vystupovali na festivaloch aj ako support nemeckých CREMATORY...
Ako som spomínal, veci išli ako mali, prežívali sme nádherne časy a užívali sme si viac ako pozitívne ohlasy na náš „comebackový“ album. Kapelu síce opustila klávesáčka Barbora, ale s náhradným klávesákom Ondrejom sme naďalej hrali koncerty mimo iného aj s CREMATORY vo Vrútockom klube Mlyn.
Poďme o pár rokov ďalej – rok 2020 priniesol vydanie tretieho albumu „Awaken“ (vydavateľstvo SLOVAK METAL ARMY).
„Awaken“ sme začali nahrávať koncom roku 2019 a ukončili ho v januári 2020. Dohodli sme sa s Jurom Haríňom na vydaní tohto albumu. Prišla však pandémia a vydanie sa posunulo. Album síce vyšlo, ale v tej spleti negatívnych veci, bolo všetko ako bolo. Recenzie a prijatie „Awaken“ boli super, ale potom prišla Jurova smrť a album už nemal väčšiu promotion. Pretože sme mali spolu veľké plány, myslím si že v určitých aspektoch mal „Awaken“ smolu, že sa zrodil v týchto časoch…bohužiaľ. Ale považujeme ho za náš najlepší album.
Smola vás sprevádzala aj v roku 2022, zo zdravotných dôvodov ste museli rušiť koncerty...
Samozrejme naše aktivity pokračovali v rámci možností. Každý má v pamäti, čo všetko sa dialo. Bohužiaľ cestou z letného českého festivalu „South Of Heaven“ dostal basák Miroslav mozgovú príhodu, čo vlastne malo za následok zrušenie koncertov do konca roku 2022.Momentálne je ale pri plnom zdraví a tak môžeme opäť hrať naživo.
Zmien vo vašej zostave bolo vcelku dosť... Máš pocit, že terajšia zostava je už tá „správna“, stabilná na viac rokov? Aký vplyv na fungovanie kapely majú generačné rozdiely medzi členmi? Predstav nám, prosím, jednotlivých členov kapely – akú hudbu počúvajú, aké majú koníčky a podobne…
Tak ľudský faktor je pre mňa asi najdôležitejším atribútom pre kapelu. Čo z hudobného nadania, keď si v konečnom dôsledku nerozumiete ľudsky? Z prvej zostavy v období „Nostalgie“ už momentálne nie je v kapele nikto okrem mňa, keďže aj gitarista Igor Tinák už odišiel – dal si pauzu. Nahradil ho mladý gitarista Tomáš Petrík, ktorý je študentom na vysokej škole. Spevák Martin a basák Miroslav sú vlastne „comebackoví“ členovia, ktorí pôsobia v kapele dodnes. Takže zdravé jadro zostalo spolu po dobu 9 rokov, čo pre je kapelu dôležité. Generačné rozdiely sú v našom ponímaní skoro nepodstatné, rozhodujúca je zodpovednosť a chuť hrať. Tomáš prevažne holduje tvrdším odnožiam metalu. Basák Miroslav hrá aj v hardrockovej kapele ALTER EGO a so spevákom Martinom počúvajú široku škálu hudby. Hudba je pre nás všetkých neoddeliteľnou súčasťou našich životov.
Ak by som kapelu GLOOM nepoznal a niekto by mi pustil vaše skladby, jednoznačne by som tipoval, že sa jedná o fínsku kapelu, inšpirovanú HIM, SENTENCED, CHARON. Je pre vás inšpiráciou aj niekto z domácej (česko-slovenskej scény)? Mám pocit, že tu nebolo/nie je veľa kapiel, ktoré hrajú gothic metal, napadne ma ešte FROWN…
Áno, nebránime sa „škatuľkovaniu“ a je fakt, že máme najviac radi fínsky gothic rock/metal zo začiatku milénia. Niekedy mi príde až scestné prirovnanie k HIM, čo sa mi príde také povrchné, ale beriem do úvahy, že HIM sú asi typologicky najznámejšou podobnou kapelou v tomto štýle a je jednoduché nás k nim prirovnávať. O tomto štýle a ďalších kapelách (a nech mi je odpustené) až tak veľa ľudí nevie. Možno sa mýlim, ale ľudia viac poznajú napr. NIGHTWISH a ďalšie kapely. Čo sa týka česko-slovenskej scény, tak tu nebolo veľa podobných kapiel. Kultom je určite XIII STOLETÍ, ak sa bavíme o gothickom rocku, spomínaní FROWN boli tiež veľmi dobrí svojho času, ale obidve kapely nemali na nás zásadný vplyv.
V dobe, keď „už všetko bolo zahraté a milión-krát zopakované“ a mesačne celosvetovo vyjde niekoľko stoviek rôznych metalových CD, je pre fanúšikov veľmi náročné sa v tom množstve orientovať a pre kapely zaujať. Navyše všetko je dostupné na pár klikov myšou... Čo je podľa teba dôležité, aby kapela v našich podmienkach robila, aby sa odlíšila od ostatných, získavala ďalších fanúšikov?
Všetko napreduje strašne rýchlo, tej hudby je naozaj kvantum a orientovať sa v tom je doslova nemožné. Myslím, že sa toho už nedá veľa vymyslieť. Gitara má napr. pár pražcov a veľa tu fakt nevymyslíš. Môžeš mať osobitný štýl hrania, skladania hudby, ale to gro, z čoho vychádzaš, je už dané. Rock a metal majú široké spektrum podžánrov, niektoré kapely sú osobité, niektoré menej, ale dôležite je, že je tu tá rôznorodosť. Každý si vyberie to svoje podľa svojich kritérií, ale neviem či je primárne dôležitá originalita ako taká. Od AC/DC tiež nikto neočakáva žiadne novoty… Je to rozhodne na dlhu debatu...
V našich podmienkach „fungujú“ najmä výmenné koncerty, keď jedna kapela zorganizuje koncert vo svojom meste, pozve ďalšie kapely a ony jej pozvanie vrátia na koncertoch, ktoré zorganizujú zas „u seba“. Je to takejto spolupráce zapojený aj GLOOM? Podarilo sa vám koncertovať aj v zahraničí, dočítal som sa, že máte dobré vzťahy s členmi známej nemeckej kapely CREMATORY – akým spôsobom si hľadáte kontakty na organizátorov koncertov v zahraničí? A ak by si mal v histórii kapely vymenovať TOP3 živé vystúpenia, ktoré by to boli a prečo?
Áno, výmenné koncerty sú asi jedinou možnosťou, ako sa môže kapela viac prezentovať pred svojimi fanúšikmi. Priznám sa, že nerobíme veľa výmenných koncertov, hlavne z dôvodu, že nie vždy dokážeme garantovať kvalitnú akciu. A to je pre nás alfa a omega všetkého. V takom Prešove a Sabinove, kde hráme, je akcia vždy zárukou kvality, nehľadiac na podmienky pre kapely. Môže sa to zdať čudné, ale fakt nezavoláme niekde kapelu, ktorá bude merať dlhú cestu kvôli pár ľuďom a ktorej neposkytneme ani minerálku. To, či už nám kapela vráti recipročne kvalitnú akciu, nie je až tak podstatné. Proste som stará škola a už za čias INSEPULTUS som robil takéto akcie, kde kapela musela byť spokojná resp. snažil som sa aby bola. Kontakty na organizátorov v zahraničí nemáme veľa, zatiaľ sme odohrali koncerty v Čechách a Poľsku. S CREMATORY máme dobré vzťahy od dôb nášho spoločného koncertu vo Vrútkach. Hlavne Markus (boss CREMATORY) je náš veľký fanúšik. Práve v apríli a máji sme im mali predskakovať na ich nemeckom turné, bohužiaľ to nevyšlo... A TOP koncerty? Bolo ich dosť, ale medzi naj určite patria tie s CREMATORY, XIII STOLETÍ a naše krsty albumov „Catharsis“ a „Awaken“.
Ako kapela pôsobíte v metalovej „brandži“ už naozaj dlho – podarilo sa vám za to obdobie získať odstup a nadhľad, nikam sa už nehrniete, hráte si takpovediac pre radosť alebo naopak, cítite práve teraz tú správnu energiu a ambíciu preraziť? Prípadne platia obe charakteristiky naraz? 😊
Myslím, že platia obe naraz i keď, aby som bol úprimný, netlačíme na pílu už len z toho dôvodu, že každý má svoj život a možnosti, ako sa realizovať v tejto spoločnosti. Starneme ako každý a pomaly sa menia aj priority. V prvom rade je dôležité zdravie a životná ,,rovnováha”. Samozrejme nesmiem zabudnúť na radosť z hrania, čo je asi najdôležitejší atribút, kvôli čomu to robíme.
Aká je aktuálne situácia na metalovej scéne v Prešove a okolí? Kapely, koncerty, rockové kluby? Ak by k vám prišiel metalový fanúšik napríklad z Bratislavy, aký víkendový program by si pre neho vymyslel?
Myslím, že v Prešove to žije. Sú tu fakt dobré kapely ako PERVERSITY, WAYD, ETTERNA, ALTER EGO, SLIGHT LIE, IRIA, CONSTIPATION, ABYSS ABOVE…Najkomplexnejším klubom je asi Stromoradie, kde sa pravidelne uskutočňujú aj metalové akcie všetkého druhu a prevádzke je aj kultový Fester.
V jednom rozhovore si povedal: „Už 30 rokov som v tejto brandži, pôsobím na scéne a počúvam túto hudbu a stále sa stretávam s nejakými narážkami či odsudzovaním, pozeraním zvrchu. Práve toto nás robí silnejšími – že tá minoritná časť ľudí je ako rodina.“ Ja mám pocit, že sa vnímanie zo strany „nemetalovej väčšiny“ zlepšuje, ale je možné, že môj pohľad je skreslený, keďže sa na to pozerám z pohľadu organizátora benefičných koncertov (a tam možno u ľudí zo samospráv, nadácií a pod. preváži charitatívny prvok a zvyšok neriešia)...
Tak to je téma stará ako svet - si „metlák“, tak si nenormálny 😃. Čo na to povedať… Každý z nás sa snaží robiť osvetu v tomto smere. Myslím si, že ľudia častokrát nemajú možnosť detailnejšie sa zoznámiť s takouto hudbou, aby zmenili svoj skreslený pohľad na vec. Jeden príklad za všetky: Keď v roku 2003 u vás na amfíku boli NIGHTWISH, tuším v televízii Markíza bežal reklamný spot na tento koncert aj s ich hudbou. Následne ma na ulici zastavilo pár neznámych ľudí (pravdepodobne vedeli, že hrám v kapele alebo ich to napadlo podľa oblečenia) a pýtalo sa ma, čo to je sakra za kapelu a štýl, že sú tam skĺbene symfonické prvky ,operný spev a drsnejšia hudba. Jasný príklad toho, čo dokážu a akú silu majú mainstreamové médiá. Nehovorím, že sa v rádiách ma hrať death metal, ale je kvantum inej rockovej hudby, ktorá by bola akceptovaná poslucháčmi. Možno by sa ten pohľad na nás zmenil, ale to je len možno môj subjektívny pohľad na vec.
Aký je tvoj názor na budúcnosť metalu? Ako podľa teba bude „vyzerať“ o 10 rokov? Myslíš, že je priestor na vznik nových (pod)žánrov alebo už bude dochádzať len k „recyklácii“ a budú sa „do módy“ opäť vracať klasické žánre?
Neviem, čo bude nasledovať. Minule som počul názor, že keď odídu do dôchodku kapely ako IRON MAIDEN alebo METALLICA a podobne veľké mená, tak nové takéto veľké mená už nebudú. Neviem, doba ide závratnou rýchlosťou, všetko sa mení, prichádzajú nové technológie a možnosti, ale skôr sa prikláňam k tej ,,recyklácii” žánrov, tak ako teraz nastal boom LP platní napríklad.
Aké máte plány na tento rok (koncerty, nové skladby) a na čo sa môžu tešiť fanúšikovia, ktorí sa 3.6.2023 prídu pozrieť do Banskej Bystrice na vystúpenie kapely GLOOM na benefičnom Angelus Feste?
Začali sme pracovať na novom albume a v lete okrem vášho Angelus Feste ešte zahráme na Dobrom Festivale v Prešove a na kultovom Masters Of Rock vo Vizoviciach. K vám do Banskej Bystrice sa veľmi tešíme. Fanúšikovia sa môžu tešiť na prierez našich 3 albumov spolu s hosťujúcou speváčkou Marcelou Jurčenkovou (STOPA, DARK MOOD). Ďakujem za rozhovor a tešíme sa na vás!
Ďakujem za rozhovor.
Rozhovor pripravil: Vlado Lauko
Fotografie: archív kapely